Blog

Arama Sorgusuna Göre Göz İzleme Sonuçları

Google’ın kendi arama sayfası için yapmış olduğu göz izleme çalışmasının sonuçlarında ortalama olarak ilk 4 sonucunun daha ön planda olduğunu görülmüştü.

Bir diğer Google arama sayfası çalışmasında ise bu ortalamanın arama tipine göre değiştiğini görebiliyoruz. Kullanıcılar arama sorgularının sonuçlarında bir cevap bekliyorlarsa (örneğin:“Beatles şarkı sözlerini nereden bulabilirim” veya ‘beatles şarkı sözleri’ gibi aramalar) daha fazla sonuç inceliyorlar. Göz izleme sonuçlarında F tipi taramanın burada da karşımıza çıktığını görebiliyoruz.

Arama sorgularında bir bilgiye erişmek isterlerse de daha az sonuç inceliyorlar.(örneğin:arama motoru optimizasyonu , Albert Einstein gibi aramalar) F tipi tarama şekli burada tam olarak belirgin değil.

Microsoft’un arama sayfası için yaptığı çalışmada da yukarıdakilere benzer sonuçlar görebiliyoruz. Aşağıdaki tabloda görülen sonuçlarda siyahla yazılan rakamlar kaç kişinin o sıradaki sonucu gördüğünü kırmızılarda kaç kişinin o sonuca tıkladığını gösteriyor. Yine bilgi edinme amaçlı sorgularda aşağıya inildikçe tıklanma ve görülme sayılarında büyük bir süşüş yaşandığını görebiliyoruz.

Sorgu tiplerinin göz ardı edildiği bir başka çalışmada da ilk 10 sonucun görülme yüzdeleri şu şekilde çıkmakta:

1.Sıra – 100%
2.Sıra – 100%
3.Sıra – 100%
4.Sıra – 85%
5.Sıra – 60%
6.Sıra – 50%
7.Sıra – 50%
8.Sıra – 30%
9.Sıra – 30%
10.Sıra – 20%

Kaynaklar:
http://www.blogstorm.co.uk/seo-and-eye-tracking/
http://eyetools.com/research_google_eyetracking_heatmap.html

PAYLAŞ

comments powered by Disqus