Bonus Flaş App

Userspots olarak en çok efor harcadığımız ve sonucunda 2 milyon kullanıcı sayısına ulaşarak gururlanmamıza sebep olan ’Bonus Flaş’ 2015’in sonlarına doğru hayata geçti.

Bonus Flaş App

Research

Araştırma aşamasında, derinlemesine görüşmeler, kullanılabilirlik testleri, göz izleme testleri ve Garanti Bankası içerisinde; şube, çağrı merkezi, iç ekipler ile yapılan görüşmelere ek olarak mobil deneyimi incelemek üzerine de ayrı bir çalışma gerçekleştirdik.

Kontrol, takip, güven.

Çalışma içerisinde; 16 Bonus müşterisi ile alışveriş anı da dahil olmak üzere görüşmeler, Finansal işlem ve kampanya ile ilgili mobil uygulama alışkanlıklarına yönelik bir netnografi çalışması, Kredi kartı alışverişi günlük çalışması gerçekleştirildi. Araştırma sonucunda, kullanıcıların Bonus Flaş’tan beklentileri, Kontrol sahibi olmak, ayrıca efor harcamadan Takip edebilmek ve kendini Güven’de hissetmek gibi önemli ana başlıklar ortaya çıkmış oldu.

01

Kontrol

Kontrol

Kullanıcılar, kredi kartı ile gerçekleştirdikleri işlemlerin öncesinde ve sonrasında, ürün ile ilgili bilgilere hızlı ulaşmak ve bu işlemleri hızlı düzenlemek istiyor.

Kullanıcılar alışveriş öncesinde kalan limitlerini görmek istiyorlar.

“Kredi kartımdan çok fazla yere ödeme yapıyorum. Ev için tüm alışverişlerimi onun üzerinden yapıyorum. Bazen limiti dolmuş oluyor. Ödeme yapmadan önce kontrol ediyorum.”

S.D

02

Takip

Kontrol

Finansal işlemlerde korumacı ve kontrol sahibi olmak isteyen kullanıcılar, kampanya konularında sadece takip etmek istiyor.

Kampanyaları inceleyen kullanıcıların görmek istediği kampanyalar; o an bulunduğu lokasyona ve zamana göre değişiklik gösteriyor. Kampanya tercihinde ise kişisel ihtiyaçlar daha ağır basıyor.

03

Güven

Güven

Güvende hissetmek; kullanıcılar için finansal işlemleri ve kampanyaları ihtiyaç duyulan anda takip edebilmek ve gerektiği anda işlem gerçekleştirerek kontrol sahibi olmak anlamına geliyor.

Kredi kartı ile bir ödeme yaptıktan sonra veya internet şube üzerinden bir işlem yaptıktan sonra işlemin nasıl yansıdığını görmek, limitlerini ve kazançlarını takip etmek kullanıcıların güvende hissetmek için başvurduğu yollar arasında geliyor.

User Experience

Son ürüne ulaşılana kadar, 174 Wiframe çizimi ve 17 süreç tasarımının sonucunda 3 farklı konsept ortaya çıktı.

174 Wireframe
17 Süreç
3 Konsept
UX Stratejisi

UX Stratejisi

Kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda; Zaman, Harcama, Lokasyon olmak üzere üç ana başlıkta toparlanarak tek bir ekranda gösterildi. Sonrasında kullanıcıların bu fonksiyonları özelleştirebilmesi ile kişisel bir uygulamaya dönüşmesi kurgulandı.

Bonus Flaş App

Versiyon Çalışmaları

Son ürüne ulaşılana kadar 3 farklı konsept çalışıldı.

Kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda; Zaman, Harcama, Lokasyon olmak üzere üç ana başlıkta toparlanarak tek bir ekranda gösterildi. Sonrasında kullanıcıların bu fonksiyonları özelleştirebilmesi ile kişisel bir uygulamaya dönüşmesi kurgulandı.

Bonus Flaş App

Favorilerim ve Kampanya Habercisi

Kullanıcıların en çok takip ettiği firmalar favorilerim alanı ile tek yerde toplandı.

Kampanya habercisi ile de kullanıcıların tercih ettikleri firmalara ait kampanya haberlerinin verildiği ‘Kampanya Habercisi’ alanı tasarlandı.

Bonus Flaş App

Login Ekranları

Birden çok kartın olması durumunda tek uygulama altında diğer kartların detaylı bilgilerine ulaşabilme kolaylığı Bonus Flaş ile sağlandı.

Bonus Flaş App

Kampanya Takip

Kampanya takip ekranında, kullanıcıların kampanyaları takip edemedikleri gözlemlendi.

Kampanyaları inceleyen kullanıcıların görmek istediği kampanyalar; o an bulunduğu lokasyona ve zamana göre değişiklik gösterdiği gözlemlendi. Kampanya tercihinde ise kişiselleştirilebilir öneri ve kampanya haritası ile kullanıcının istediği kampanyaya yönlendirilmesi sağlandı.

User Interface

İki farklı işletim sistemi için Flat tasarım anlayışı ile, ikon tasarımları, renk kategorileri, animasyonlar tasarlandı.

User Interface
User Interface
User Interface
User Interface

Uygulama Etkileşimleri

Kullanıcıların uygulama içerisindeki elementlerle etkileşime girmesi sonucunda görüntülenecek tüm animasyonlar farklı ekranlar için tasarlanmıştır.

Bonus Kart Aileleri

Kullanıcıların birden çok kartı olması durumunda oluşan karışıklık farklı renk temaları ile tasarlanan Bonus Kart Aile geçişleri sayesinde çözülmüştür.

UI Screen
UI Screen
UI Screen
Işıl Akdemir Evlioğlu

Işıl Akdemir Evlioğlu

Pazarlama ve Bireysel Kartlar Genel Müdür Yardımcısı

BonusFlaş uygulamasının tasarımında 3 temel ihtiyacımız vardı: Yenilikçi olması, müşteri ihtiyaçlarını doğru adreslemesi ve tabii ki kolay kullanılabilir olması. Hem bu ihtiyaçlarımızı iyi anlayan hem de böyle uzun soluklu bir projede yüksek motivasyon ve iş kalitesiyle çalışan Userspots ekibine gönülden teşekkür ediyorum. Bizlerin ve müşterilerimizin sesini çok iyi dinlediniz, projemizi bizler kadar sahiplendiniz ve getirdiğiniz bakış açılarıyla, dünyada uygulanmaya başlayan yeni trendlerle yenilikçiliğin önünü açtınız. Yolunuz açık olsun...

Çağrı Süzer

Dijital Pazarlama ve Ticari Kartlar Genel Müdür Yardımcısı

Çağrı Süzer

BonusFlaş, müşterilerin ihtiyaçlarından yola çıkan bir uygulama fikri idi. Bu ihtiyaçların karşılığı olan hizmetleri bir uygulamaya koymak istediğimizde temel soru kolay ve keyifli bir müşteri deneyimini nasıl yaratacağımız oldu. Bu noktada Userspots ekibi devreye girdi ve uygulamada vermek istediğimiz hizmetler ile vermemiz gerekenler arasında bir denge oturtmak için çok yoğun bir çalışma yaptı. Bu uzun soluklu ve çok başarılı çalışma için tüm Userspots ekibine teşekkür ediyorum, BonusFlaş’ın bugünkü başarısında önemli yeriniz olduğunu düşünüyor başarılarınızın devamını diliyorum.