Mekanist – Test Odaklı Tasarım Süreci

mekanist

Mekanist’in yakın zamanda yenilenen Android ve Iphone uygulamalarının etkileşim tasarımı Userspots ekibi tarafından gerçekleştirildi. Araştırma ve tasarım ekibimizin dahil olduğu projede süreci analiz ve etkileşim tasarımı olmak üzere ikiye ayırdık.  Analiz aşamasında kullanılabilirlik testleri ve kullanıcılar ile görüşmeler yaptık , ikinci aşamada ise prototipler üreterek tekrar testler uyguladık.

Kullanılabilirlik Testi Aşaması

Mekanist yemek yemeyi seven, diğer kişilerle sosyal olmak ve paylaşmayı seven her online insanın kullanabileceği bir platform. Biz de kullanılabilirlik testlerimiz için öncelikle Mekanist’in kullanıcı profillerini çözümledik. Hedef kitleye uygun olan kişilerle de kullanılabilirlik testleri yaptık. Testlerde kullanılabilirlik sorunlarını bulmak ve kullanıcıların yaşadıkları süreçleri çıkarmak üzere web arayüzü için 12 katılımcı, iOS ve Android işletim sistemi ile çalışan akıllı telefonlar için 8’er kullanıcı ile görüştük.

Testlerin bir bölümü gerilla olarak Taksim’de, AVM’lerde ve Starbucks’larda yapılırken bir bölümü de Userspots’un ofisinde bulunan laboratuvarda gerçekleştirildi. Aşağıdaki videoda elimizde kameralarla mobil uygulamanın testlerini gerçekleştirirken neler yaşandığını izleyebilirsiniz.

Testler sonrasında mevcut arayüzün kullanıcılarla olan etkileşimi ölçümlendi. Bu testler sırasında kullanılabilirlik sorunları bulunurken, kullanıcılar tarafından da tasarım önerileri gelecek şekilde fikirler ortaya çıktı. Kullanıcı videoları izlenerek prototipleme aşamasına aktarıldı.  Mekanist uygulama arayüzlerinin kullanıcı deneyimi tasarlanırken her aşamada test yapılması bizi doğru tasarıma ulaştırdı.

Prototip Aşaması

Kullanılabilirlik testleri sonrasında prototipleri oluşturduk. Bu süreçte kullanıcı araştırmacıları, tasarımcılara veri aktarımını yaptı. Kullanıcı videolarında tespit edilenler wireframe çalışması haline getirildi. Keşfet menüsünün tasarımında kullanıcılar için sadeliğin önemli olduğu çıktı. İnsanların yeni yerler bulması için Keşfet sayfası öne çıkarıldı. Oluşturulan prototipler 12 kişi ile test edildi.  Aşağıda da göründüğü üzere detaylı taslak tasarımlar kullanıcı deneyimi tasarımımızın çıktıları olarak Mekanist ekibine sunuldu.


 

Sadece prototip üretmenin UX süreci olduğuna dair genel bir yanlış kanı bulunmakta. Bu prototipleri üretip çalışıyormuş taklidi yapan uygulama ile test etmediğimiz sürece hala kullanıcı deneyimini tasarladığımıza dair bir varsayım üretmiş oluyoruz. Prototiplerin de test edilerek onaylanması ile doğru tasarıma adım adım ulaşıldı. Aşağıda bir test videosu bulunuyor:

Mobil Uygulama Tasarımı

Prototiplerin testleri sonrasında ise grafik tasarıma geçilerek görsel bir vizyon sağlandı. Grafik tasarım aşamasından kullanılabilir, erişilebilir ve kullanıcı dostu arayüz tasarımına doğru ulaşılma hedefleniyordu. Çıkan grafik tasarım sonrasında yazılım sürecine geçildi. Tamamen canlıya hazır uygulama iOS için 12 kişi ve Android için 10 kişi ile daha test edildi. Böylece son kullanılabilirlik verileri elde edildi.

mekanist2