Anadolu Sağlık Merkezi

Userspots olarak kullanıcı ihtiyaçlarını tanımladığımız ve bu ihtiyaçlar üzerinden tasarımlarını ilerlettiğimiz projemizde, Anadolu Sağlık Merkezi’nin hasta odaklı yeni web sitesini referans hastane imajına uygun olarak tasarladık.

anadolu sağlık merkezi

Research

93
Çalışanlarla Birebir Görüşme

Anadolu Sağlık Merkezi Çalışanı ile birebir görüşmeler gerçekleştirildi.

10
Direkt Gözlem

Hasta ve hasta yakınına hastaneye giriş adımından çıkış adımına kadar eşlik edildi.

23
Hastalarla Birebir Görüşme

Ayakta ve yatarak tedavi gören hasta ve yakınları ile birebir görüşmeler gerçekleştirildi.

1480
İkinci El Veri Analizi

Adet Sizi Dinliyoruz forumuna gelen kayıt incelendi.

Tedavime başlamadan önce alanında uzman doktorları araştırdım ve bir kaç doktorla görüştüm. Sonunda kendime yakın hissettiğim doktorla tedavime başladım. Bir Hasta

Ön Araştırma

Hastaların tabiri ile durumlarının ciddiyetine göre yaptıkları araştırmalar farklılık gösteriyor; ancak tüm hastaların hizmet almadan önce mutlaka uğradığı bir durak var. Doktor detayları.

Kontrol

Özellikle online platformları tercih eden hasta ve yakınlarının isteği kontrole sahip olabilmek. Randevu alma, servis kullanma, sonuç görüntüleme gibi işlemleri başka kimseye ihtiyaç duymadan gerçekleştirmek istiyorlar.

Takip

Hastaların ve yakınlarının tüm süreçte ve süreç sonlandıktan sonra dahi yaşadıkları ile ilgili takip ihtiyacı var. Bu takip geçmişe yönelik inceleme olduğu gibi, geleceğe yönelik takip etme, kontrol sahibi olma ve düzenleme yapabilme ile muhtemel geleceği görüntüleme olarak da şekillenebiliyor.

WIREFRAME

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Doktor Detay

Kullanıcıların hastane ile olan etkileşimindeki en kritik elementin doktorlar olduğu tanımlandı. Doktorların mesleki duruşundan ziyade insani özelliklerinin kullanıcılar tarafından seçim önceliğini sağlıyor olması bu sayfalar da nasıl bir yol almamız gerektiğini de bize göstermiş oldu. Bu ekranlar tasarlanırken farklı duyulara da dokunabilmesi için farklı elementler eklendi. Daha büyük doktor görselleri, sosyal hayat paylaşımları ve daha açık ve yönlendirici linkler ile kullanıcıların doktor ile olan ilk deneyimleri kolaylaştırıldı.

Randevu alma süreci

Anadolu sağlık websitesinin kullanıcılarına sunduğu en önemli fonksiyonlardan biri olan randevu talep etme işlemi yeniden tasarlanarak süreçler düzenlendi ve ihtiyaçlar doğrultusunda farklı yönlendirici ve bilgilendirici elementler eklenerek süreç tamamlama oranları arttırıldı.

Anasayfa

En çok ziyaret alan sayfaların başında gelen ana sayfayı tasarlarken kullanıcıların bu sayfadan beklentilerini tanımlayarak başladık. Öncelikle ihtiyaçlarına veya sorularına doğru cevap alabilmeleri için akıllı arama konumlandırılarak kullanıcıların randevu alma süreci kolaylaştırıldı. Bilgi mimarisi düzenlenerek istenilen içeriğe kolay ulaşılması sağlandı. Farklı modüller keşfetme dotivasyonu düşünülerek ana sayfa içinde ilgili alanlara konumlandırıldı.

Doktor/Bölüm arama

Kullanıcıların karşılaştığı diğer bir sorunda ihtiyaçları doğrultusunda doğru bölüme veya doktora ulaşamıyor oluşlarıydı. Bu problemi çözebilmek için her iki kategori ekranında da kullanıcıları yönlendirici filtreler ve ürün kartları kullanıldı.

UI DESIGN

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

YORUMLAR

Web sitemizi yenilemeye karar verdiğimizde bu işin altından kalkabilecek bir ajans arayışına girmiştik. Ödül alan projeleri, yeni trendleri araştırırken Userspots ile tanışmış oldum. Biraz daha araştırınca tam da istediğim gibi, yapmış olmak için değil, ardında planlı bir çalışma prensibi olan, stratejik anlamda bizi destekleyen ajansı bulduk dedim. Projenin başından sonuna kadar kullanıcı deneyimini anlamaya yönelik yaptığımız araştırmalar sonucunda iyileştirdiğimiz bir çok nokta oldu ve ziyaretçilerimize fayda sağlayan, sektörde fark yaratan ve bunu da aldığı ödülle taçlandıran bir site yapmış olduk. Bu sayede hasta odaklı bakım anlayışımızı bu projede de gerçekleştirmiş olduk. Bu projede birlikte çalıştığımız tüm Userspots ekibine çok teşekkürler.

Kübra Demir Yaşar ASM DIGITAL
PAZARLAMA UZMANI

Bir ürün veya hizmet almak için geçilen bilindik araştırma, değerlendirme, karar ve takip süreçleri işin içinde sağlık olduğunda mümkün olduğunca derinleşti ve belki de aldığımız kararları en çok düşünmemiz gereken projelerden biri oldu. Hastalar için doktor çevresinde dönen dünyayı web sitesinde de tüm süreçlerin doktor üzerinden geçtiği ve başlamasının mümkün olduğu akışlar tasarlamaya çalıştık.

Sıla Karagöl UX STRATEGIST

Doktorlardan servis şoförlerine, hastalardan ziyaretçilere kadar hastaneyle etkileşime geçen bir çok kişiyle görüşmeler gerçekleştirdik. Hastanedeki servisin her noktada nasıl işlediğini ve kullanıcının deneyimine nasıl yansıdığını inceledik. Böylece web sitesinde doktor merkezli yapımızı kurarken hasta ve ziyaretçi rehberi, servis saatleri ve güzergahları gibi farklı içerik ve fonksiyonlar ile de kullanıcıların tüm ihtiyaçlarına cevap vermeye çalıştık.

Sinem Kumdere UX RESEARCHER

Anadolu Sağlık Merkezi projesinde tasarım karar sürecini etkileyen en önemli konu kullanıcı segmentasyonunun ihtiyaçları ve bilgi mimarisinin doğru kurgulanmasıydı. Sağlık, sektör olarak düşünüldüğünde insan faktörünün baskın olduğu bir sektör. Bu nedenle dijitaldeki karşılığının da doğru kurgulanması gerekti. Kullanıcıların temel ihtiyaçları tanımlandığında hastane algılarının doktorlar üzerinden ilerlediğini gözlemledik ve bu doğrultuda doktor sayfalarını özelleştirerek daha etkileşim odaklı tasarladık.

Emrah Sarıbaz UX STRATEGIST

Konu sağlık olunca arayüzlerde renkler ve tipografiyi kullanırken sadelik ve yön gösterici akıllı çözümlerin üzerinde ısrarla durduğumuz çok başarılı bir süreç geçirdik. Kullanıcıların site ziyaretlerinde kolaylıkla hedeflerine ulaşmasının yanı sıra, arama bölümlerinde kurguladığımız net çözümlerin ve randevu alma adımlarının sadeliğinin, offline çözümlere iyi bir alternatif olduğunu görmek de bizi ayrıca sevindirdi.

Mehmet Emin Ciddi UI DESIGNER

Sağlık sektöründe gerçekleştirdiğimiz bir proje olarak Anadolu Sağlık Merkezi WEB Siteleri projesi, hasta, hasta yakını, ziyaretçi, doktor, hemşire gibi bir çok farklı aktörün dahil olduğu bir süreçti. Bu çeşitlilik, araştırma çalışmalarında zorlayıcı olduğu kadar tasarım çalışmalarında yaratıcı çözümler elde etmemizi sağladı. Sonuç olarak bu web siteleri ile etkileşimde olacak herkesin ihtiyaç ve beklentilerine yanıt veren tasarımlara ulaşmaya çalıştık.

Kerem Zağlül PROJECT MANAGER