Blog

Göz İzleme’nin Kullanıcı Deneyimine Katkısı

Joe Leech Cxpartnets blogunda yayınladığı yazı ile göz izleme tekniğinin kullanıcı deneyimi çalışmalarına katkısını 5 maddede açıklamış. Maddeler şu şekilde:

1.Kullanıcıların ne gördüğünü görebilirsiniz.

Kullanıcıların nereye baktığını bilmek tasarımın nasıl işlediğini anlamamıza farklı bir boyut kazandırıyor. “O bölüm dikkat çekti mi?”, “Anlaşıldı mı?” gibi soruların cevabını alıyoruz.

2. Tasarım kararları almanız kolaylaşır.

Tasarım hakkındaki öznellik tasarımın performansını gölgeleyebiliyor. Göz izleme tekniği daha nesnel bir bakış açısı kazandırıyor.

3. Kullanıcı deneyiminin temel öğelerini test edebilirsiniz.

“Fold’un altına kullanıcılar iniyor mu?”, “Linklerin rengi mavi olmalı mı?” gibi temel öğeler hakkındaki soruların cevaplarını bu şekilde alabiliyoruz.

4. Metinlerin etkinliğini görebilirsiniz.

Göz izleme tekniği dikkat çeken metinleri anlamakta oldukça işe yarıyor. Kullanıcılar genelde paragrafın ilk satırını okuyup daha fazla okumak isteyip istemediklerine karar veriyor. Okumak yerine taramak daha fazla tercih edilmekte.

5. Proje takımını motive etmek için oldukça iyi bir yöntem.

Geleneksel kullanıcı testi yerine göz izleme testi yapmak proje takımını daha fazla motive ediyor. Kullanıcının göz hareketlerinin videosu proje takımı için oldukça etkileyici.

Siz de göz izleme tekniğini kullanarak ürününüzün kullanıcı deneyimine katkıda bulunmak ve tasarım aşamasında değerli bilgiler edinmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

PAYLAŞ

comments powered by Disqus