Blog

Kasım 2012 Kullanılabilirlik Bülteni

Userspots’un Kasım 2012 e-posta bültenine hoşgeldiniz.

Editörden
Ayın Makalesi: 3 ways good design makes you happy
Bu Ay Neleri Okuduk?
Ayın İnfografiği: User Centred Design
Ayın Sözu : Jeffrey Zeldman

Editörden

Merhaba;
Userspots ekibi olarak uzun zamandır sizlerle bir şey paylaşamadık ama geçerli bir bahanemiz var: Taşındık! Yeni ofisimiz İstanbul Mecidiyeköy’de, yolu bu taraf düşen herkesi bekleriz.

Bildiğiniz gibi her yıl Kasım ayının ikinci perşembesi Dünya Kullanılabilirlik Günü olarak kutlanıyor. Bizim de üyesi olduğumuz UXPA (User Experience Professionals’ Association ) 7 Kasım’da bir etkinlik düzenledi. Hem sponsor olarak hem de konuşmacı olarak destek verdiğimiz etkinliğin konusu Değişen Kullanıcı Deneyimi: Paranın Geleceği, Geleceğin Parası” olarak belirlenmişti. Çeşitli alanlarda profesyonel olan konuşmcılar konuyla ilgili deneyimlerini katılımcılarla paylaştılar.
Have a peek at this site.
Buna ek olarak dünya kullanılabilirlik günüyle aynı gün gerçekleşen LeanUX etkinliğinde ise girişimciler için kullanıcı deneyimini anlatmaya çalıştık. Ekibimizden Mustafa Dalcı’nın “Düşük Maliyetli Kullanılabilirlik Testlerini” anlattığı etkinlikte Burak Yaman Yalın “Girişim Döngüsünü” ve Gökhan Besen de “Girişimlerin Kullanıcı Deneyimi Adına Neler Yapabileceğini” anlattı.

Yazının başında da söylediğim gibi bülteni ve blogu biraz boşladık ama arayı soğutmadan tekrar çalışmalar da başladığımız belirtmek istiyorum. Referans sayfamızı  güncelleyerek ve Tart New Media ile birlikte düzenlediğimiz bir yarışma ile ısınmaya başladık bile!

Ayın Makalesi : 3 ways good design makes you happy

Taşınma sebebiyle sadece bülteni değil blogumuzu da boşladık. Bu nedenle sizlerle bu bölümde bir makale yerine user experience ifadesinin mucidi olan Don Norman’ın bir TED videosunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bu Ay Neleri Okuduk?

Bu ay, kullanıcı deneyimi tasarımı ve kullanılabilirlikle ilgili okuduğumuz yazılardan;

ilgimizi çekenler arasındaydı. Paylaştığımız makale, video ve sunumları Twitter ve Facebook hesaplarımıza abone olarak takip edebilirsiniz.

 

Ayın İnfografiği

Herkesin iş güç arasında bülten okumaya ayıracak çok vakti olmadığını biliyoruz. Bu nedenle okumaktan daha az vaktinizi alacağını bildiğimiz ama size aynı oranda fayda sağlaması muhtemel olan bilgiler içeren “ayın infografiği” bölümünü bütene eklemeye karar verdik. Burada paylaşacağımız infografikleri siz de ekip arkadaşlarınızla paylaşabilir, her bir basamağı iş planınıza uydurarak kendi metodolojinizi oluşturabilirsiniz.

user-centred-design

 

Ayın Sözü: Jeffrey Zeldman

user-centred-design
Kasım  ayı için seçtiğimiz ayın sözü, Designing with Web Standards kitabının yazarı Jeffrey Zeldman’ den…

“İyi web tasarımı tasarımcının nitelikleri ile ilgili değil içeriğin nitelikleri ile ilgilidir.”

PAYLAŞ

comments powered by Disqus