Blog

Kullanıcı Deneyimi Peteği

Semantic Studios‘un kurucusu Peter Morville, müşterilerinin sadece kullanılabilirlikle yetinmeyip daha da ilerisini düşünmelerini sağlamak adına, arkadaşlarının da yardımıyla aşağıdaki kullanıcı deneyimi peteğini oluşturmuş.

Kullanıcı deneyiminin farklı yüzlerini kapsayan teorinin basamakları şunlardan oluşuyor;

Kullanışlı : Uygulayıcılar olarak yöneticilerimizin çizdikleri çizgiler içinde kalarak tatmin olamayız. Ürünlerimizin ve sistemin nasıl kullanışlı olacağını soracak cesarete ve yaratıcılığa sahip olmalı, daha kullanışlı, yenilikçi çözümler belirlemeli ve bilgimizi bu yönde kullanmalıyız.

Kullanılabilir : Kullanım kolaylığı hayati önem taşır. Ancak ne arayüz odaklı metodlar ne de insan-bilgisayar etkileşimi perspektifi, web tasarımının bütün bileşenlerini göstermeye yetecek güce sahipler. Kısacası kullanılabilirlik gereklidir ama yeterli değildir.

Çekici: Verim arayışımız kimlik, marka ve diğer duygusal dizayn elementlerinin gücü ve değerinin getirdiği takdirle hafifletilmelidir.

Bulunabilir : Enerjimizi gezilebilir web siteleri yapmak ve nesneleri bulunabilir şekilde yerleştirebilmek için harcamalıyız. Kullanıcıların istediklerini bulmalarını sağlamalıyız.

Erişilebilir : Binalarımızda asansörler ve rampalar olduğu gibi, sitelerimiz de engelli insanlar tarafından kullanılabilir durumda olmalıdır. (Nüfusun %10’undan fazlasını engelliler oluşturur.) Bugün bu hem iyi bir iş, hem de etik olarak yapılması gereken bir davranıştır.

Güvenilir : Kullanıcıların, onlara anlattığımız şeylere inanması ya da güvenmesi üzerinde, dizayn elemanlarının büyük bir etkisi vardır.

Değerli : Siteler sponsorlarına bir değer katmalıdırlar. Kar amacı gütmeyen oluşumlarda, kullanıcı deneyimi görevi yükseltmelidir. Diğer şirketlerde ise, en alt seviyeden sisteme dahil olarak müşteri memnuniyetini geliştirmelidir.

PAYLAŞ

comments powered by Disqus