BEYMEN SATIŞ TEMSİLCİSİ
PHABLET TASARIMLARI

Proje kapsamında müşteri ve müşteri temsilcisinin mağaza içi deneyimini yeniden tasarladık. Müşterinin alışveriş opsiyonlarının mağaza içindeki ürünlerle sınırlı olmaması adına yapılan bu çalışmada mevcut düzeni inceleyerek geliştirebileceğimiz noktaları tespit ettik.

01RESEARCH

Proje araştırması kapsamında müşteri ve müşteri temsilcisinin online ve offline deneyimlerini birleştirmek adına alışveriş yolculuklarını analiz ettik.
Beymen müşteri temsilcilerinin ve müşterilerinin mağazadaki alışveriş deneyimlerini anlamak adına direkt gözlem çalışması gerçekleştirdik. Bu çalışmalar esnasında müşteri temsilcileriyle görüşmeler yaparak ihtiyaçlarını ve motivasyonlarını öğrendik. Daha sonra müşterinin ve müşteri temsilcisinin alışveriş süresinde hangi noktalarda dijital ile etkileşime geçtiğini belirledik.
Bağlamsal görüşmeler ve direkt gözlem sonucunda ortaya çıkan bulgularla workshop çalışmamızı hazırladık. 4 mağazadan katılan 8 müşteri temsilcisi ile gerçekleştirdiğimiz çalışmada olası alışveriş senaryolarını oluşturduk. Bu senaryolar üzerinden önceliklendirme Çalışması yaparak birlikte ilk ekran taslaklarını ortaya çıkardık. Ortaya çıkan fikirler tasarım sürecimizde.

02UX DESIGN

Mağazaki alışveriş deneyimini, testler ve görüşmelerde elde edilen çıktılar sonucu yeniden tasarlayarak uygulamaya taşıdık.

PROFİL

Satış temcilsilerinin, uygulamayı kullanırken en çok kendi performans gelişimlerini kontrol ettiklerini gördük. Bu sebeple uygulamayı, profil sayfası merkezinde tasarlayıp, temsilcilerin ihtiyaç duyduğu güncel ve geçmiş performans detaylarını, kullanıcı dostu bir arayüze dönüştürdük.

LİSTELEME ve BARKOD

Mağazadaki satış deneyimini uygulamaya taşırken, aynı zamanda oradaki ürünlerle sınırlı kalmamamız gerekiyordu. Uygulamayı bu sebeple, barkod okutma ve online store’u aynı akış üzerinden kullanıcıya sunarak, alışveriş deneyimini kesintisiz devam edecek şekilde tasarladık.

ÜRÜN DETAY

Alışveriş esnasında ürünün depodaki durumuna erişim, deneyim akışında kritik önem taşıyordu. Bu nedenle akışı, temsilcilerin renk ve bedene göre diğer mağazalarda stok sorgulayıp ya da ürünü online store’dan bulup, sepete ekleyebilecekleri şekilde kurguladık. Bu sırada chromecast bağlantısı ile ürünü yansıtarak, müşteriyi bekletmeden, alışveriş deneyimini devam ettirebilmektedir.

SEPET ve CHECKOUT

Temsilcilerin birden fazla müşteri ile ilgilenme senaryosu, bizi sepet değişikliği aksiyonlarına ulaştırdı. Burada açık sepetleri görebilecek ya da müşterinin bilgilerini aratarak seçilen ürünlere müşteri profili atayabilecekler. Bu akış, müşterinin kasadan ya da online store’dan ödeme tercihine göre, sepete özel fiş bastırılarak ya da kredi kartı cihaza okutularak tamamlanır.

03UI DESIGN

Brandon Grotesque FONT FAMILY

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

abcdefghijklmnopqrstuvwxyz

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

04COMMENTS

NAZLI YILMAZ & SİNEM KUMDERE

UX RESEARCHERS

Müşteri ve müşteri temsilcilerinin mağaza deneyimlerinin dijital ile olan ilişkisini inceleyerek kritik noktaları tespit ettik. Bu veriler ışığında sistemin iskeletini oluşturarak, müşteri ve müşteri temsilcileri ihtiyaçlarını karşılayan fonksiyonlar ekledik. Yeni bir mağaza deneyimi tasarlayarak online ve offline tecrübeleri harmanladık.

KEREM ZAGLUL

PROJECT MANAGER

Satış temsilcilerinin, Beymen mağazalarında müşterilerinin alışık oldukları ve sürekli olarak almak istedikleri hizmeti, hızlı, kolay ve verimli bir şekilde verebilmeleri için gerçekleştirdiğimiz projemizde tüm satış deneyimini mobil cihazlara taşımaya çalıştık. Temsilcilerin hem kendi performans bilgilerini takip edebilecekleri hem de müşterilerine onları tanıyarak en iyi hizmeti verebilecekleri şekilde tüm akışı ve senaryoları Beymen ekibi ile sıkı bir iletişimde bulunarak tasarladık.

ENES AKTAŞ & PINAR YÜCEL

UI DESIGNERS

Beymen Phablet kullanıcı arayüzünü tasarlarken odak noktamız bu uygulamayı müşteri temsilcilerine en doğru ve iyi şekilde aktarabilmek, rahatça deneyimlemelerini ve müşterilerinin satın alma ihtiyaçlarını doğrudan karşılayabilmelerini sağlamaktı. Tasarım yapısını kurumsal kimliğe uygun şekilde tasarlayarak Beymen markasının uygulamada sade, anlaşılır ve kullanışlı olmasına özen gösterip, müşteri temsilcilerinin satış deneyimlerini kolaylaştırmayı amaçladık.

BERKAY ALKIŞEL

UX DESIGNER

Ekranları tasarlarken hem müşteri, hem de müşteri temsilcisi tarafından, mağazaki alışveriş deneyimini, kısıtlardan arındırıp, yeniden ele almamız gerekiyordu. Bu yaklaşım ile yenilikçi bir arayüz tasarımına ulaşabildik.