Blog

Gazete iPad’e Karşı

Merkezi Fransa’da bulunan Miratech kullanıcı araştırmaları şirketi, makalelerin ve reklamların gazeteden ve iPad’den okunabilirliğini ölçen bir araştırma yaptı ve çalışma beklenenin aksine gazetenin galibiyeti ile sonuçlandı.

 

Çalışama gazete ve iPad’den okuma şablonları arasındaki farkı inceliyor. Kullanıcıların yarısı görevleri gazete üzerinden diğer yarısı ise ipad üzerinden gerçekleştiriyor. Kullanıcı profili belirlenirken çalışmanın amacından sapmasını önlemek amacıyla daha önceden iPad kullanmış, fonksiyonlarına hakim kişiler seçiliyor. Okuma sırasında kullanıcıların her bir adımı göz izleme cihazı ile takip ediliyor ve kayıt altına alınıyor.

İlk olarak okuma süreleri belirleniyor ve her iki seçenekte de okuma sürelerinin neredeyse aynı olduğu tespit ediliyor. Gazetede 1 dk 11 sn ‘de okunabilen metin iPad ile 1 dk 13 sn’de okunabiliyor.

Konsantrasyon ve akılda kalma konularında ise gazete çok net bir şekilde kazanan oluyor. Okuyucular aynı kısıma gazetede 275ms odaklanırken iPad için bu değer 231 ms. Bunun anlamı kullanıcılar sanal olmayan, gerçek gazeteye çok daha iyi konsantre olabiliyor. Çalışmanın ileri safhaları gösteriyorki iPad’ den okuyan kullanıcıların %70’i reklamları ve makalenin detaylarını hatırlarken gazeteden okuyanların %90’ı hatırlıyor.

Miratech çalışma grubu araştırma bulgularını iki madde de anlatıyor:

  • Kısa ve orta uzunluklardaki metinlerde okuma ortamı, okuma süresini etkilemiyor
  • Gazetede okunan  bir bilgi, iPad’de okunana göre daha kolay benimseniyor ve daha kolay hatırlanabiliyor.

PAYLAŞ

comments powered by Disqus