Blog

Göz İzleme ile Kullanıcı Deneyimine Farklı Bir Boyut Katın

CX Partner’da  ürünü geliştirmek amacıyla yapılan ölçülebilir online stratejileri ve web sitelerinin bilgi mimarileri hakkında uzman olan Joe Leech göz izleme testinin kullanıcı deneyimine olan katkısını beş maddede özetliyor:

Siteye Kullanıcıların Gözü ile Bakarsınız


Kulağa çok basit gelmesine rağmen ürünün kullanıcı açısından nasıl bir performans sergilediğini anlamamıza yardımcı olur. Göz izleme ile sayfada nelerin görüldüğü, kullanıcıların neyi fark edmedikleri çok net tespit edilir.Sitenin amacını yansıtan kısımların, reklamların, duyuruların ve sayfayı oluşturan her bir öğenin kullanıcı tarafından görülüp görülmediğini anlamanın en iyi yolu göz izleme testleridir.

Tasarım Kararlarını Kolaylaştırırsınız

Tasarımların sadece estetik bakış açısı ile yapılması, tasarım performansını en çok azaltan faktördür. Farklı tasarım rotaları değerlendirilirken göz izleme testi sayesinde hangilerinin kullanıcı tarafından anlaşılabilir ve kullanılabilir olduğu tespit edilebilir. Görsel tasarımın, kullanıcı görevleri veya kullanıcı hedefleri üzerinde nasıl bir etkisi var sorusunu göz izleme ile cevaplamak çok kolay.

Kullanıcı Deneyiminin Önceliklerini Belirlersiniz

Kullanıcı deneyimi açısından öncelikleri belirlemek için birçok yöntem vardır. Anketler, sesli düşünme testleri, fare hareketlerinin takibi ve göz izleme testleri bunlardan bazıları. Ancak araştırmalar gösteriyor ki web sitelerinin temel bileşenleri olan fold, kaydırma çubuğu, üyelik formları, ana menü vs gibi kısımların etkinliği değerlendirilirken en kesin verileri göz izleme testleri ile elde edilebiliyor.

Metinlerin Okunabilirliğini Ölçebilirsiniz

Göz izleme, metin okunabilirliği konusunda içerik sağlayıcılara da yardımcı oluyor. Her yerde karşımıza çıkan – okunması neredeyse imkansız olan – metinler yapılan göz izleme çalışmaları sayesinde belirlenebiliyor. Sizde kullanıcıların sitenizde hangi metinleri, hangi paragrafları hatta hangi satırları okuyup hangilerin atladıklarını kolayca görebilirsiz.

Tasarım Ekibinin Farklı Açılardan Bakmasını Sağlarsınız

Göz izleme testleri, geleneksel kullanılabilirlik testlerinden farklı çıktılar sunduğu için proje ekibinin daha çok dikkatini çekiyor. Kimi zaman alakasız bir yerde duran büyük kırmızı nokta ekip için büyük bir uyaran olabiliyor.

PAYLAŞ

comments powered by Disqus