Blog

Göz İzlemenin 6 Sırrı

Sensory Logic başkanı ve “About Face: The Secrets of Emotionally Effective Advertising” kitabının yazarı Dan Hill, göz izlemenin küçük sırlarını MediaPost’daki yazısında paylaşmış;

  • Ölü Köşelerden Sakının. Yıllardır yapmış olduğumuz projeleri araştırdığımda, reklam projelerinin %42’sinde logonun ya da marka imgelerinin sağ alt köşede olduğunu gördüm.Bunun nesi bu kadar kötü diyebilirsiniz? Eğer yazılı reklamları ele alır ve okuyucu başına 1.7 saniye verirseniz, sağ alt köşenin en az bakılan 2. yer olduğunu görürsünüz. Bakmadığınız şeyi, kavramazsınız. Çözüm logoyu arayüzün orta alt bölümüne yerleştirmekte ve insanların sayfayı tararken dikkatini daha kolay çekmekte yatar.
  • Hareket Gösterin. Hareketin değişime eşit görülmesinin ve insanların bulundukları anlardaki değişikliklere dikkat kesilmesinin sebeplerinin altında, evrimsel bir açıyla bakacak olursak, hayatta kalma dürtüsü yatar. Hareket bir fırsatı ya da tehditi temsil edebilir.
  • Baskın Bir Görünümünüz Olsun. Yarın büyük bir gün dediğimiz zaman, o günün önemli bir gün olduğunu anlatmak isteriz. Bilinçaltı neyin önemli ve dikkate değer olduğunu kavramak için bir hiyerarşi içerisine girmek ister.
  • Anlam Kurun. Hikayenin özünü oluşturan imge ya da detaylar, gözün dikkatini çeker ve kalp de onu izler.
  • Yüzler. Fiziksel çekicilik, sağlık ve karakteri betimlemek adına yüzleri de kullanırız. Peki zengin ve ünlü yüzler bir avantaj sağlar mı? Araştırmalar ünlü bir yüzün, mimiklerini iyi kullanan başka bir yüze oranla daha az duygusal tepki oluşturduğunu göstermektedir.
  • Merkeze İnin. İnsanlar görüş açılarının ortasında bulunan görsel imgeleri, çevrede bulunanlara oranla daha iyi işlerler. Merkeze yerleştirilmiş bir eleman mutlaka görülecektir.

PAYLAŞ

comments powered by Disqus