DenizBank DenizKartım Deneyim Tasarımı Projesi

DenizKartım mobil uygulamasının, trendler ve kullanıcı odaklı fonksiyonlar belirlenerek geliştirilmesi, yeniden tasarlanması ve sonucunda uygulama kullanım oranının, kredi kartı kullanımının ve kampanya katılımının artırılması hedeflenmiştir.
Referans

DenizBank

Neler Yaptık ?

research
Research
wireframe
Wireframe
ui-design
Arayüz Tasarımı

Projenin Hedefleri

DenizKartım uygulamasının aktif kullanıcı sayısını arttırmak
Kampanya takibini kolaylaştırma
Kullanıcıları uygulamayı düzenli kullanıma teşvik etmek
DenizBank-userspots-ux-kullanıcı-deneyimi-tasarım
Kampanya etkileşimlerini oyunlaştırarak arttırma
Sosyal medya alışkanlıklarını uygulamada kullanmak

Research

Co-Design Workshop
Netnografi
Data Analizi
Gamification
Benchmark
Prototip Testi

Kick-off Toplantısı

Tasarımcılar, kullanıcılar ve paydaşların bir ürün, hizmet ya da çözüm üretmek/tasarlamak için birlikte çalıştığı bir tasarım yaklaşımıdır. 5 adet katılımcıyla grup görüşmesi yapıldı. Çalıştay sırasında katılımcılardan alınan cevaplar analiz edildi ve gruplanarak belirli başlıklar elde edildi.

DenizBank-userspots-ux-kullanıcı-deneyimi-tasarım

Co-Design Workshop

Tasarımcılar, kullanıcılar ve paydaşların bir ürün, hizmet ya da çözüm üretmek/tasarlamak için birlikte çalıştığı bir tasarım yaklaşımıdır.  5 adet katılımcıyla grup görüşmesi yapıldı. Çalıştay sırasında katılımcılardan alınan cevaplar analiz edildi ve gruplanarak belirli başlıklar elde edildi.

DenizBank-userspots-ux-kullanıcı-deneyimi-tasarım

Netnografi

Etnografik araştırma tekniklerinin internet ortamında uygulanması olarak tanımlanabilir. Sosyal medya, bloglar, sözlükler, forumlar, kapalı gruplar gibi kanallar araştırılarak konu hakkında kapsamlı bilgi edinilmeye çalışılır. Belirlenen 4 platform için kullanıcılar tarafından yapılan yorumlar 10 kanalda incelenmiş ve bulgular çıkartılmıştır.

Prototip Testi

Prototip halindeki ürün üzerinde gerçek kullanıcılar ile görev bazlı testler yapılır. Kullanıcılardan belli görevleri gerçekleştirmeleri istenirken karşılaşılan problemler incelenir. Bu tip testler daha çok görevi başarma durumu ve kullanıcı memnuniyet yorumları üzerinden ilerler. 3 mevcut müşteri, 2 müşteri olmayan ve 1 pilot olmak üzere 6 kullanıcı ile test edildi.

10

Katılımcı

220

Bulgu

Gamification

IoX ekibimiz DenizKartım uygulaması için bir oyunlaştırma senaryosu çalıştı. Bu senaryo içerisinde ayın yeni fonksiyonlarını kullanmaya yönelik özellikler eklenmesi, app etkileşimi arttırmak adına uygulamaya giriş yapma sayılarına ve gün bazlı üst üste giriş yapmalarına yönelik görevler eklediler.

Wireframe

Proje kapsamında yapılan araştırmalardan sonra blueprint wireframe ve wireframe çıktıları oluşturuldu.

Blueprint Wireframe

Wireframe

Uygulama Hakkında

Güncel kampanyaların takibini trendlere uygun bir şekilde sağlandı. Kampanyaların kullanıma teşvik edilmesi için oyunlaştırma kurgulandı.
DenizBank-userspots-ux-kullanıcı-deneyimi-tasarım
DenizBank-userspots-ux-kullanıcı-deneyimi-tasarım
Tüm DenizBank kartlarınızın dönem içi işlemlerini ve ekstrelerini görüntüleyebilir; anında borç ödeyebilirsiniz. (Deniz Bonus Kredi Kartı, İşletme Kart, Üretici Kart, Paracard)

Kampanyalar

Kampanya takibi alanı için güncel trendlere bakılarak story alanları oluşturuldu. Hızlı erişim sayfaları sayesinde sola çektiğiniz de story’e geçebilirsiniz. Bu fonksiyonu oluştururken kullanıcıların güncel sosyal medya uygulamalarındaki kullanım alışkanlıkları kullanılarak kampanyaların hızlı bir şekilde tüketilmesi ve güncel olarak takibi sağlanmıştır. Hikayeyi sabitleyip ayrıca hemen sipariş verebilirsiniz.

Denizbank_Denizkartım_Uygulama_tasarımı_userspots
Denizbank_Denizkartım_Uygulama_tasarımı_userspots

Oyunlaştırma

Her ay alışveriş, kart kullanımı, kampanya, app kullanımı, adım sayısı ve özel günler kategorilerinde belli görevler var. Bu görevlere katılıp ödüller kazanılması kurgulanmıştır. Görevlere katıldıkça tayfa seviyesinden başlayıp 1. kaptan seviyesine kadar puan toplayarak ulaşabilirsiniz.

Denizbank_Denizkartım_Uygulama_tasarımı_userspots
Denizbank_Denizkartım_Uygulama_tasarımı_userspots

Müşterimiz Ne Düşünüyor ?

Denizbank_Denizkartım_Uygulama_tasarımı_userspots
Proje Yönetimi, Ürün ve Süreç Geliştirme Bölüm Müdürü
Deniz Hersek
Userspots ile çalışmak gerçekten bir ayrıcalıktı. Bir çok firma içerisinden kendilerini iyiki seçtik dedik çalışmanın bitişinde . Son derece profesyonel, yaratıcı ve nerede hayır demesi gerektiğini bilen tasarım doktorlarıyla dolu muhteşem bir ekibe sahip Userspots grubu . Kendilerine kusursuz iş birlikleri için bir kez daha teşekkür ediyorum.

Kimler Çalıştı

Neler Tasarladık?

Bizimle Birlikte Projeler Yapmak İster Misiniz?
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.