HIZLI çÖZÜMLER

One Day

Customer Journey Map

Müşteri yolculuğu haritaları; müşterilerin bir ürünü veya servisi kullanırken geçtiği aşamaları adım adım anlatan, parça parça toplanmış hikayeleri, eldeki yüklü veriler ile birleştirerek anlamlı bir şekilde sunan planlı yolculuklardır. Servisimiz ile birlikte sadece 1 gün içerisinde sizin de yolculuk haritanızı oluşturabiliriz.
Detaylı Bilgi Al
1

One Day Journey

Müşteri Yolculuğu

Bir gün içerisinde 5 oturum ile gerçekleşen bir çalışma; Müşteri Deneyimi, Servis Tasarımı gibi konuları ele alıyor, Müşteri Yolculuk Harita hazırlama yöntemlerini ve örneklerini inceliyor, çeşitli ekip çalışmaları yaparak önce problemleri tespit ediyor daha sonra ise aksiyon alabilmek adına çözüm üretme aşamalarını uyguluyoruz.
1

Giriş: Nasıl Hazırlanır ?

Müşteri Deneyimi Yönetimi
Yolculuk Haritaları Nasıl Hazırlanır?
Servis Tasarımı Temelleri Nedir?
Yolculuk Haritaları Örnekler
Süre: 1 Saat
Ara: 15 dk
2

Persona ve Akış Oluşturma

Persona Belirlerme
Gruplara Ayrılma ve Müşteri Adımları Yazma
Diğer Ekiplerle Müşteri Adımlarına Katkı Yapma
Süre: 1 Saat 10 dk
Ara: 15 dk
3

Çözüm Önerileri

Sıkıntılı Noktaların Belirlenmesi
Duygu Haritasının Çıkarılması
Diğer Ekiplere Katkının Yapılması
Süre: 1 Saat
Ara: 1 Saat
4

Bilgilendirme ve Yönlendirme

Çözüm Önerilerinin Belirlenmesi
Diğer Ekiplerle Katkının Yapılması
Çözüm Önerilerinin Önceliklendirilmesi
Süre: 1 Saat 10 dk
Ara: 15 dk
5

Kapanış

Çözüm Önerilerine Sorumlu ve Deadline Atanması
Sonraki Adımlarla ilgili Bilgilendirme ve Yönlendirme
Süre: 55 dk
Ara: 10 dk

Bu Servisi Online Deneyimleyin!

Bütün servislerimizi online olarak gerçekleştiriyor, kullanıcılarınızı derinden anlayıp, en doğru çözümleri üretmeye devam ediyoruz.
İnceleyin

One Day Customer Journey Map

Servisinin Şirketinize 4 Katkısı

Müşteri Deneyimi Odaklı Bakış Açısı

Müşteri deneyiminin ne olduğunu ve ne olmadığını ve müşteri yolculuk haritasıyla nasıl yönetilmesi gerektiğini öğreneceksiniz.

01
02

Müşteri Yolculuk Haritası Örneklerini İncelemek

Türkiye’de ve Dünya’daki en iyi müşteri deneyimi uygulamalarını ve müşteri yolculuk haritaları örneklerini inceleme fırsatı bulacaksınız.

Müşteri Yolculuk Haritası Tasarlamak

Öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dökerek bir yolculuk haritası tasarlayarak eğitimden ayrılacaksınız.

03
04

Müşteri Yolculuk Haritası Çalıştayları Düzenlemek

Öğrendiğiniz bilgiler ve yöntemlerle çalıştığınız şirketlerde müşteri ve/veya çalışan yolculuğu haritası çalıştayları düzenleyebilirsiniz.

Bizimle Birlikte Projeler Yapmak İster Misiniz?
Projelerinizi geliştirmek ve hedeflerinize ulaşmanız konusunda size yardımcı ol
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.

Tüm Sorularınıza Cevap Oluyoruz

Eğer neye ihtiyacınız olduğunu veya probleminizi biliyorsanız, size hangi servislerimizle yardımcı olabileceğimizi aşağıda görebilirsiniz. Eğer ihtiyacınızdan tam olarak emin değilseniz de lütfen bir e-mail atın, gelip ihtiyacınızı beraber tanımlayalım.

"Mevcut ürünümü daha iyi hale getirmek istiyorum"

Bazı müşterilerinizden olumsuz dönüşler alıyorsunuz, müşterilerinizin memnuniyetsizliklerini görüyorsunuz. Ürününüz ile ilgili bir şeylerin ters gidebileceğine dair şüpheleriniz var. Rakiplerinizin önüne geçmek için ürününüzü nasıl daha iyi hale getirebiliriz hemen bakalım.
#
User Research
#
Experience Design
#
Coding
Müşterilerinizin neden sizin markanız yerine rakipleri tercih ettiğini, ne gibi ihtiyaçları olduğunu, ihtiyaçlarının doğru çözümlerinin neler olduğunu öğrenmek mi istiyorsunuz? Gelin, birlikte müşterilerinizi nasıl daha iyi anlayabileceğiniz, nasıl daha iyi bir hizmet sunabileceğiniz ve satışlarınızı artırabileceğiniz konusunda neler yapabiliriz inceleyelim.

"Müşterimi anlamak istiyorum."

Müşterilerinizin ne gibi ihtiyaçları olduğunu, öğrenmek mi istiyorsunuz? Gelin, birlikte müşterilerinizi nasıl daha iyi anlayabileceğiniz, nasıl daha iyi bir hizmet sunabileceğiniz ve satışlarınızı artırabileceğiniz konusunda neler yapabiliriz inceleyelim.
#
User Research
#
Experience Design
#
Coding
Müşterilerinizin neden sizin markanız yerine rakipleri tercih ettiğini, ne gibi ihtiyaçları olduğunu, ihtiyaçlarının doğru çözümlerinin neler olduğunu öğrenmek mi istiyorsunuz? Gelin, birlikte müşterilerinizi nasıl daha iyi anlayabileceğiniz, nasıl daha iyi bir hizmet sunabileceğiniz ve satışlarınızı artırabileceğiniz konusunda neler yapabiliriz inceleyelim.

"Yepyeni bir ürün yapmak istiyorum."

Yepyeni bir deneyim mi tasarlamak istiyorsunuz? Ürünün sahip olması gereken özellikleri öğrenmek, müşterilerinizin ihtiyacı ile ürününüzü buluşturmak, doğru stratejiler geliştirmek için yol haritanız nasıl olmalı hemen yardımcı olalım.

"Bir inovasyon üretmek istiyorum."

Yepyeni bir inovasyon ile pazar içerisinde yeni bir konuma geçmek, rakiplerinizin bir adım ötesine sıçramak ister misiniz? Hemen IoX Digital ve inovasyonlarına göz atın.