Referans

Hürriyet Emlak

İş

One Day UX Workshop

1 GÜNDE

Ön Hazırlık

Hürriyet Emlak için test edeceğimiz arayüz öncelikle UX Researcher tarafından incelenerek, “İlan Alma” ve “İlan Verme” konularında kritik fonksiyonlar üzerinden test senaryoları oluşturulurdu. Her iki senaryo için pilot testler gerçekleştirildi.

Müşteri beklentisi doğrultusunda 3 kullanıcı ile One Day UX Workshop’tan 1 hafta önce kullanılabilirlik testleri gerçekleştirdik. Ardından müşterimiz ile video kayıtları olarak paylaşıldı.
hürriyet-emlak-mobil-uygulama

One Day UX Günü Nasıl Geçer ?

Sürecimiz sabah ve öğlen olmak üzere iki oturumdan oluşur.
Sabah oturumunda, UX Researcher tarafından peş peşe kullanılabilirlik testleri gerçekleştirilir. Bu sırada ekibin geri kalanı testleri izler ve not alır.
Öğlen oturumunda, sabah belirlenmiş olan problemler üzerine konuşulur ve çözüm önerisi geliştirme çabaları yapılır.

Sabah Oturumu

hürriyet-emlak-workshop
Tanışma ve Çalıştay Hakkında Bilgilendirme
Öncelikle çalıştay planı ve içeriği kısaca açıklanarak zaman planı, çalışmanın içeriği ve amacı hakkında bilgi verildi.
Kullanılabilirlik Testi
UX Researcher tarafından ev arama ve ilan verme süreçleri, hedef kitlemiz bireysel ve kurumsal olmak üzere toplamda 3 kullanıcı ile mobil uygulama incelenerek testler tamamlandı. Bu sırada ekibin geri kalanı, test izleme odasından testleri izleyip ortaya çıkan problemleri not aldılar ve workshop öncesi yapılan kullanıcı testlerinin videolarından not aldıkları bulguların üzerine eklediler.

Öğlen Oturumu

Problemlerin Tartışılması ve Öneri Geliştirme
Testleri bitiren UX Researcher ekibe dahil olarak çıkarılmış olan problemleri dinleyip üzerine kendi bulgularını ve yorumlarını da ekleyerek hep birlikte üzerine tartışıldı. Bu problemler arasından en sık karşılaşılan ve en kritik olanlar belirlendi ve post-it’lere yazıldı. Ekran çıktıları üzerinde ilgili alanlara yerleştirildi.
one-day-ux
one-day-ux
Belirlenen problemlere çözüm önerileri geliştirmeye başlandı. Burada hedefimiz yönlendirici değil destekçi olmaktır. Hürriyet Emlak ekibi ile birlikte olabildiğince fazla fikrin ortaya çıkarılması ve yaratıcı düşünceyi geliştirme odaklı olundu.

Çıktı

UX Aksiyon Listesi ve Yol Haritası
Proje kapsamında yapılan testlerden çıkarılan bulgulara geliştirilen öneriler önceliklendirildi ve fikir olmaktan çıkarılıp akış haline getirildi. Ardından UX önerileri excel ile tablo formatında kaydedilerek müşteri ile paylaşıldı.

Neler Tasarladık?

Bizimle Birlikte Projeler Yapmak İster Misiniz?
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.