Masterpass
Kullanılabilirlik Testi

Kart saklama hizmeti veren Masterpass hizmetinin kullanılabilirliğini ölçmek amacıyla kullanılabilirlik testleri gerçekleştirildi. Test sürecinde Masterpass'e ilk kart kayıt süreci ve kayıtlı kartlarıyla ilk alışveriş deneyimi sırasında kullanıcıların endişelendikleri ve yanlış anladıkları noktalar incelendi.
Referans

Mastercard

maasterpass-case-sayfası

Kullanılan Araçlar

Testlerin organizasyonları Airtable’da yapıldı. Lookback üzerinden kullanılabilirlik testleri gerçekleştirildi. Analiz için Airtable ve Miro kullanıldı. Sunumlar Miro’da hazırlandı.

ikon
Miro
Masterpass_Mastercard_userspots
Airtable
lookback-logo
Lookback

Projenin Hedefleri

maasterpass-case-sayfası
Masterpass'de kayıtlı kartlarını silen kullanıcıların acı noktalarını anlamak, karşılanmayan ihtiyaçlarını öğrenmek.
Eski kullanıcıları geri kazanmak & seyrek kullanıcıların motivasyonlarını arttırmak için fırsat noktalarını belirlemek.
Masterpass hizmetinin, müşteri yolculuğu sırasında kullanıcıların endişelendikleri noktaları öğrenmek.

Neler Yapıldı ?

12 farklı e-ticaret platformunun incelenebileceği ve her bir kullanıcı ile 2 platformda alışveriş yapılacak şekilde 18 test senaryosu kurgulandı. Desktop & mobil (iOS ve Android) uygulamalarda 12 e-ticaret platformunun ödeme ekranlarında ve Masterpass websitesinde Masterpass süreci incelendi.

18
Kullanıcı
12
E-Ticaret Platformu
18
Kullanılabilirlik Testi

Sıfır Ayak İzi

Kullanıcıların kendi kartlarını ve telefon numaralarını kullanmamak için her kullanıcı için kullanılmamış bir telefon hattı ve  kartı alındı.

maasterpass-case-sayfası
Mail hesabı oluşturduk.
Kişilere telefon numarası tanımladık.
Yeni kart tanımladık.

Test senaryoları "ilk görev kart hesabı oluşturmak, ikinci görev ilk işyerinde alışveriş yaparak ilk kez Masterpass'e kart kaydetme sürecini tamamlamak, üçüncü görev ise sonraki işyerine geçerek ilk alışverişte Masterpass'e kaydedilmiş kartla tekrar alışveriş yapmak." şeklinde 3 görevden oluşturuldu.

Neler Sunduk ?

Test Akış Haritası
Bağıntı Şeması
Öneriler

Test Akış Haritası

Masterpass kullanımında çeşitli adımlardaki farklı kullanıcı tiplerindeki kullanıcı davranışlarının analizi yapıldı. Bu analizde kullanıcının memnun kaldığı noktalar ve acı noktalar gibi durumlar tespit edildi. Kullanıcıların söyledikleri alıntılandı ve bunlarla beraber belli çıkarımlarda bulunuldu.

Masterpass_Mastercard_userspots

Bağıntı Şeması

Kullanılabilirlik testlerinde gözlemlenen kullanıcı davranışları ve yorumları bağıntı şeması tekniği ile analiz edildi. Analiz sonunda bulguların oluşturulduğu şema da 4 ana odak ve 16 alt başlık elde edildi. Lookback ile yapılan kullanıcı testlerinin ilgili videosu sunuma eklenerek, kullanıcı tipi belirtilip kullanıcıların söyledikleri alıntı olarak yazıldı.

maasterpass-case-sayfası

Tüm analizlerin sonucunda bağıntı şeması özeti olarak çıktılarımız, engeller ve fırsatlar olarak 2 grup altında bir araya getirildi.

Müşterimiz Ne Düşünüyor ?

maasterpass-case-sayfası
Marketing Manager
Pınar Ak
“Araştırma boyunca, kullanıcıları bulmaktan, bu zorlu pandemi süreci ile birlikte aşmak zorunda kaldığımız kompleks araştırma mekanizmasına kadar büyük bir sabır ve motivasyonla emek veren tüm Userspots ekibine teşekkür ediyoruz. Bizlerin ihtiyaçlarının ne olduğunu çok iyi anladınız, ve kullanıcılardan bunlara ışık tutacak çok değerli içgörüler yakaladınız. Servisimizi geliştirmek adına başladığımız bu yolculukta bizlere verdiğiniz destek için teşekkür ederiz. ”
maasterpass-case-sayfası
Director, Business Development
Mithat Perköz
“Benim açımdan Userspots’un UX tasarımına ek olarak UX survey kapasitesinin de ne kadar kaliteli olduğunu görmek adına oldukça güzel bir örnek oldu. Emeği geçen tüm arkadaşlara çok teşekkürler. ”

Kimler Çalıştı

Neler Tasarladık?

Bizimle Birlikte Projeler Yapmak İster Misiniz?
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.