Trendyol
Satıcı Ekranları Kullanıcı Deneyimi Araştırmaları

Türkiye'nin ilk 'decacorn' şirketi olan Trendyol'un satıcılarının kullandığı panelin araştırmasını yaptık. Bu panelin kullanıcı deneyiminin araştırılması ile kullanıcının ihtiyaç, beklenti ve sorunları doğrultusunda strateji ve tasarım kararlarının alınması için Persona ve Müşteri Yolculuğu Haritası oluşturduk. Ardından önerilerimizi low-fidelity wireframeler aracılığı ile sunduk.

Referans
Trendyol

Projenin Hedefleri

Satıcı Personalarını tanımlamak, persona özelinde Trendyol yolculuklarını ve beklentilerini anlamak
Satıcıların Trendyol’da mağaza açma başvurusundan itibaren bütün süreçlerini anlamak ve çözüm önerilerini geliştirmek
Satıcı paneli kullanılabilirliğini değerlendirmek ve tasarım önerilerini geliştirmek

Kullanılan Yöntemler

Veri Analizi
Derinlemesine
Görüşme
Uzman Analizi
Anket
Fikir Geliştirme
Çalıştayı

Neler Yapıldı ?

Trendyol satıcıları ile yapılan görüşmeler ve anketlerin analizleri doğrultusunda oluşturulan personalar ve yolculuk haritaları ile satıcıların deneyimlerindeki iyileştirme noktaları belirlenirken, tüm süreçler bir satıcının gözünden deneyimlendi.

1
Analiz
Trendyol satıcılarından alınan geri bildirimler incelenerek analiz edildi.
Derinlemesine
Görüşme
Trendyol satıcıları ile derinlemesine görüşmeler yapıldı. Görüşmelerde satıcıların Trendyol algısı, satıcı olma süreçleri, satış-operasyon adımları ve panel kullanımları derinlemesine incelendi.
2
3
Uzman Analizi
Uzman analizi yapıldı. Userspots mağazası açılarak satıcıların mağaza açma ve canlıya çıkma süreçleri karşılaştırmalı değerlendirildi.
Anket
Trendyol satıcılarına anket yapılarak sonuçları analiz edildi. Anketler kapsamında satıcıların panel kullanım sıklığı ve tercihleri sorgulandı.
4
5
Fikir Geliştirme Workshopları
Fikir geliştirme workshopları düzenlendi. Persona & Yolculuk haritaları çıktıları sunularak Trendyol ekipleriyle birlikte öneriler geliştirildi.
Tasarım Önerileri
Wireframe tasarım önerileri sunuldu. Bağıntı şeması, Persona ve yolculuk haritaları doğrultusunda satıcı paneli üzerinde iyileştirme ve tool önerileri geliştirildi. Öneriler low-fidelity wireframeler aracılığı ile sunuldu.
Persona
Persona çalışması yapıldı. Elde edilen bulgular analiz edilerek  persona kartları tasarlandı.
6
7
8
9
Yolculuk Haritası
Yolculuk Haritası çalışması yapıldı. Her personanın Trendyol'da satıcı olma yolculuğu ve satış operasyonları ile ilgilendikleri 1 günlerinin analiz edildiği günlük yolculuk haritaları çıkarılarak deneyim & yolculuk haritaları oluşturuldu.
Bağıntı Şeması
Bağıntı şeması tekniği ile görüşme çıktıları analiz edildi. Bağıntı şeması sonucu satıcı deneyimi ana temaları elde edildi.

Neler Sunduk ?

Müşterimiz Ne Düşünüyor ?

Marketplace Experience & Growth
Neslihan Kahyaoğlu
“Userspots ile yaptığımız araştırma çalışmaları ile satıcı profillerini daha iyi tanıyarak farklı satıcı kitlelerinin bizden beklentisini ve ihtiyaçlarını anlayabildik. Proje sonucunda satıcılara en iyi deneyimi sağlamak için odaklanmamız gereken kritik deneyim noktalarını belirledik. Satıcıların, operasyonunu kolay yönetmesi, işini geliştirmesi ve Trendyol’da yaşadığı deneyimin beklentilerine göre iyileştirilmesi için önemli noktaların tespit edilerek geliştirilmesine katkı sağladık.”
Bizimle Birlikte Projeler Yapmak İster Misiniz?
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.