uzay
Proje

Hopi Mobil Uygulama Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

Müşteri
app-storegoogle-play

Hopi ekibinin ürün ile ilgili ihtiyaçlarını, yapılan önceliklendirmeyi anlamak ve çalışmayı planlamak için ilk olarak bir workshop gerçekleştirildi. Yapılan araştırma planları doğrultusunda 4 şehirden 9 katılımcı 4 hafta süresince yaptıkları tüm alışverişleri (giyim, market, akaryakıt, eğlence…) kayıt altına aldılar. 5 AVM ziyaret edildi, 30 müşteri ile alışverişleri hakkında görüşmeler yapıldı. Mağaza ziyaretlerinde 38 saat gözlem süresi elde edidi ve farklı reyonlardan 40 satış temsilcisi ile görüşmeler yapıldı. Araştırma bulgularının analizi aşamasında elde edilen veriler ve içgörüler tasarım kararlarına dönüştürüldü. Tasarımlar kullanılabilirlik testleriyle optimize edildi. Tüm kullanım senaryolarının düşünüldüğü 22 akış detaylandırılarak toplamda 638 ekran çalışıldı. Araştırma ve tasarım sürecinde online ve offline alışveriş deneyiminin tamamına dokunulan keyifli bir yolculuk oluşturuldu.

Neler Yapıldı?

6
#
Günlük Çalışması
Günlük çalışması, kullanıcı davranışları, faaliyetleri ve belli zaman içindeki deneyimler hakkında nitel veriler toplamak için kullanılan bir araştırma yöntemidir. Müşterinizin günlük yaşamına dahil olun.
12
#
Kullanılabilirlik Testi
Kullanılabilirlik testi, ürünlerde bulunan kullanılabilirlik hatalarını bulmak ve düzeltmek için son kullanıcılar ile yapılan bir test yöntemidir. Ürününüzün kullanıcı deneyimini iyileştirin.
22
#
Direkt Gözlem
Kullanıcıların ihtiyaç ve davranışlarını anlamak için günlük hayattaki ürün/servis kullanım süreçlerini gözlemlemektir.
11
#
Derinlemesine Görüşme
Derinlemesine Görüşme, projenin odak konusuyla ilgili (örneğin, kullanım, davranışlar ve alışkanlıklar) birebir ve yüz yüze oturumlarda bu konu hakkında tutum ve davranış toplama amacıyla kullanıcıya sorular sorulan bir araştırma tekniğidir. Bu servisimiz ile müşterilerinizin hikayelerini dinleyin.

Neler Tasarladık?