uzay
Proje

Bosch Uzman Analizi ve Kullanılabilirlik Testleri

Müşteri
app-storegoogle-play

Uzman analizi yapılırken kullanılabilirlik uzmanlarınca oluşturulmuş sezgisel analiz yöntemleri esas alınarak Bosch Home web sitesi test edildi. Burada uygulanan uzman analizi, belirlenen sorunlu alanlara odaklanılarak tasarımsal öneriler oluşturulmasının yanında, kullanılabilirlik testleri için hazırlanan senaryoların belirlenmesine de katkı sağladı. Katılımcılardan önceden Bosch ekibi ile beraber düzenlenmiş senaryolara göre desktop web ve mobil web olmak üzere ikiye ayrılan görevleri yapmaları istendi ve karşılaşılan problemler, görev başarısı, görev gerçekleştirme süresi ve kullanıcı memnuniyeti kriterlerine göre ölçülerek kullanılabilirlik testleri gerçekleştirildi. Elde edilen tüm bulgular doğrultusunda kullanılabilirlik hataları ve düzenleme önerileri geliştirilerek web sitesinin deneyimi daha iyi bir hale getirildi.

Neler Yapıldı?

12
#
Kullanılabilirlik Testi
Kullanılabilirlik testi, ürünlerde bulunan kullanılabilirlik hatalarını bulmak ve düzeltmek için son kullanıcılar ile yapılan bir test yöntemidir. Ürününüzün kullanıcı deneyimini iyileştirin.
18
#
Uzman Analizi
Uzman Analizi, bir arayüzün, bir araştırmacı tarafından önceden belirlenmiş kullanılabilirlik kuralları setlerine göre test edilip; eksikliklerinin, hatalarının ve iyi yönlerinin ortaya çıkartılmalarını sağlayan araştırma tekniğidir.

Neler Tasarladık?