uzay
Proje

LC Waikiki Bilgi Mimarisi Çalışması

Müşteri
app-storegoogle-play

LC Waikiki web sitesindeki bilgi mimarisi problemlerini araştırmak adına öncelikle veri analizi üzerinden kullanıcıların acı noktaları kontrol edilerek bir kart gruplama çalışması planlandı. Kullanıcılar ile yapılan kart gruplama çalışmasının analizi sonrasında ortaya çıkan taslak ağacın sağlamasını yapmak için gerçekleştirilen iki adet online ağaç testi çalışması ile web sitesinin bilgi mimarisi çalışması tamamlandı. Kullanıcıların site içerisinde aradıkları ürün ya da sayfayı bulma konusundaki başarı oranı ortalama %25 artırıldı.

Neler Yapıldı?

3
#
Ağaç Testi
Ağaç Testi, bir sistemde yer alan bilgi ve başlıkların bulunabilirliğini ölçmek için kullanılan bir test yöntemidir. Bulunabilirliği; görsel tasarım ve ek yönlendirmelerden bağımsız ölçebilmek için testler, sistemin kendisinde değil, basitleştirilmiş bir ağaç üzerinde gerçekleştirilir. Kullanıcılarınız aradığı bilgiyi doğru yerde bulsun.
7
#
Kart Gruplama
Kart Gruplama, hedef kitlenizdeki katılımcıların sınıflandırılmak istenen içerik etiketlerini kendilerine göre anlamlı olan kriterlere göre gruplandırdığı bir araştırma yöntemidir. Bu yöntem, hedef kitlenin etki alanı bilgisinin nasıl yapılandırdığını ortaya çıkarır ve kullanıcıların beklentilerini karşılayan bir bilgi mimarisi oluşturmaya zemin sağlar.

Neler Tasarladık?