uzay
Proje

Vodafone IVR & Call Steering Bilgi Mimarisi ve Kullanılabilirlik Testleri

Müşteri
app-storegoogle-play

Vodafone tuşlamalı IVR sisteminde bulunan menü ağaçlarını müşteri deneyimine uygun hale getirmek, kullanılan yönlendirmelerin kullanıcının anlayabileceği ve hızlı akış oluşturacak şekilde tasarlanması için kart gruplama, ağaç testi ve kullanılabilirlik testleri gerçekleştirildi. Sonuçlar analiz edilerek, öneri kategori ağacı sunuldu. Dijital ses sistemi için, sesli yönlendirmelerin anlaşılırlığı üzerine kullanılabilirlik testleri yapıldı. Belirlenen bulgular üzerine çalışılarak, çözüm önerileri sunuldu.

Neler Yapıldı?

7
#
Kart Gruplama
Kart Gruplama, hedef kitlenizdeki katılımcıların sınıflandırılmak istenen içerik etiketlerini kendilerine göre anlamlı olan kriterlere göre gruplandırdığı bir araştırma yöntemidir. Bu yöntem, hedef kitlenin etki alanı bilgisinin nasıl yapılandırdığını ortaya çıkarır ve kullanıcıların beklentilerini karşılayan bir bilgi mimarisi oluşturmaya zemin sağlar.
3
#
Ağaç Testi
Ağaç Testi, bir sistemde yer alan bilgi ve başlıkların bulunabilirliğini ölçmek için kullanılan bir test yöntemidir. Bulunabilirliği; görsel tasarım ve ek yönlendirmelerden bağımsız ölçebilmek için testler, sistemin kendisinde değil, basitleştirilmiş bir ağaç üzerinde gerçekleştirilir. Kullanıcılarınız aradığı bilgiyi doğru yerde bulsun.
12
#
Kullanılabilirlik Testi
Kullanılabilirlik testi, ürünlerde bulunan kullanılabilirlik hatalarını bulmak ve düzeltmek için son kullanıcılar ile yapılan bir test yöntemidir. Ürününüzün kullanıcı deneyimini iyileştirin.

Neler Tasarladık?