uzay
Proje

Tofaş Intranet Kullanıcı Deneyimi Tasarımı

Müşteri
app-storegoogle-play

Intranet tasarlanırken Tofaş’ın farklı lokasyonlardaki, farklı kullanıcı gruplarının beklenti ve ihtiyaçları gözlemlendi. Tofaş bünyesindeki beyaz ve mavi yaka çalışanlar ile görüşülerek her birinin ihtiyacının nasıl farklılaştığı ve kullanım alışkanlıkları tespit edildi. Farklı tipte kullanıcılara yönelik hazırlanan wireframe sürecinde ana sayfa, profil, proje yönetimi akışları ve araştırma sonuçlarında ortaya çıkan diğer önemli fonksiyonlar için sayfa tasarımları gerçekleştirildi. Kullanılabilirliği en üst seviyeye çıkarmak adına, sosyal platform deneyimi temel alınarak kullanıcılara özel bir profil alanı oluşturuldu. Günlük görevlerin rahat takip edilebilmesi için kişilerin ihtiyaçlarına göre akışlar ve fonksiyonlar belirlenerek ilgili ekranlar tasarlandı. Sosyal imkanlar ve etkinlikler platforma taşınarak kullanıcıların bilgiye hızlı ve rahat erişimi sağlandı. Departmanlar arası iletişim platform üzerine taşınarak bilgi kaybının önüne geçildi. Tüm Tofaş çalışanlarının ihtiyacına yönelik bir kullanıcı deneyimi tasarımı ile Intranet yayına alındı.


Neler Yapıldı?

19
#
Wireframe
Wireframe, ürünün düşük kaliteli ve basitleştirilmiş bir taslağıdır. Wireframe, tüm proje düzeninin yapısını oluşturarak daha sonra ayrı parçalar oluşturmayı kolaylaştırır. Bu servis ile tasarım sürecinde zamandan kazanın.
11
#
Derinlemesine Görüşme
Derinlemesine Görüşme, projenin odak konusuyla ilgili (örneğin, kullanım, davranışlar ve alışkanlıklar) birebir ve yüz yüze oturumlarda bu konu hakkında tutum ve davranış toplama amacıyla kullanıcıya sorular sorulan bir araştırma tekniğidir. Bu servisimiz ile müşterilerinizin hikayelerini dinleyin.
4
#
Benchmark
Diğer ürünlerin zayıf ve güçlü yönlerini inceleyerek sektördeki durumun izlemesini yapmak, ürünün mutlaka yanıt vermesi gereken ve zayıf kaldığı alanları öğrenmek, yeni üründe yer alması gereken fonksiyonları belirlemek üzere yapılan incelemelerdir. Dünyanızı genişletin, rakiplerinizin önüne geçin.
16
#
Prototipleme
Prototipleme, yayına girmemiş bir web sayfasının modellenmesi, nasıl görüneceği ve çalışacağının gösterildiği ön sürümünün oluşturulmasıdır. Prototip üretip zamandan kazanın.
15
#
Persona
Persona, ürünün hedef kullanıcısının kurgusal, ancak gerçekçi bir açıklamasıdır. Persona, gerçek bir canlı insan yerine bir arketiptir, ancak personalar gerçek insanların özellikleri ile tanımlanmalıdır. Müşterilerinizi daha iyi tanıyın.

Neler Tasarladık?