Yeni Dijital Asistan: Notion AI Nasıl Kullanılır?

Bu İçerikte Yer Alan Ana Başlıklar:

Notion AI Nedir? Neler Yapabilirsiniz?
Notion AI'a Nasıl Erişebilirsiniz?
Notion AI'yı Kullanmanın 9 Etkili Yolu!
Notion AI ve Mevcut Sınırlamalar!
Notion AI Hakkında Sık Sorulan Sorular
Notion AI Template!

Dijital bir çalışma alanı düşünün ama buradaki işlerinizi artık yapay zeka anlamlandırıyor desem Notion AI işte tam olarak bu tanımı kapsayan bir araç. Uzun zamandır profesyonel olarak Notion kullanıcısıyım şablon tasarımlarıyla birlikte ve Notion AI tarafında geliştirmeler yaparak kullanım alanlarını zorluyorum. Hatta bu yazıyı bile Notion’da hazırladım!

Userspots’da ekip arkadaşım Caner Aras daha önce Notion Nedir, Ne İçin Kullanılır?” yazısında Notion’un kullanım amacını ve nasıl kullanabileceğinizi anlatmıştı. Bu yazıda ise yakın zamanda tanıtılan, Notion AI özelliklerini kapsamlı bir şekilde inceleyeceğiz.

Notion CEO & Kurucu Ortağı Ivan Zhao Notion AI ile bizleri şu cümlelerle tanıştırdı:

"Misyonumuz, yazılım araçlarını yaygın hale getirmektir ve Notion AI, bunu gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olacaktır. Herkes bir bilgisayarı kendi ihtiyaçlarına göre şekillendirebilmekle kalmayacak, aynı zamanda düşüncelerini geliştirebilecek ve araçlarından daha da fazlasını elde edebilecek.

Önemli bir dönüm noktasındayız. Yapay zekanın potansiyeli katlanarak arttı ve büyümeye devam edecek. Burada zaten çok fazla güç var ve bunu kullanıcılarımız için Notion'a getirmek istedik."

Notion AI Nedir? Neler Yapabilirsiniz?

Notion'ın kendi sözleriyle, "Herhangi bir Notion sayfasında yapay zekanın sınırsız gücünden yararlanın. Daha hızlı yazın, daha büyük düşünün ve yaratıcılığı artırın."

Bu cümleler belirsiz durabilir ancak bu gelişim sürecini tetikleyen ilk adım, adından çokça bahsettiren OpenAI tarafından oluşturulmuş General Pre-trained Transformer 3 yani (GPT-3) doğal dil işleme platformu olarak biliniyor.

Notion AI, bu teknolojiyi alıp Notion sayfalarınızın içinde yaşayan bir yapay zeka asistanı oluşturmak için geliştirildi. Neler yapabileceğini anlamak için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz:

Bir işe başlamak için bir fikir ortağı olarak veya bir sonraki adım için takılıp kaldığınızı hissettiğinizde Notion AI'yı verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Mevcut özelliklerinden bazıları şunlardır.

Kaba bir taslak yazın: İster bir blog gönderisi, ister sosyal medya yazısı, e-posta veya şiir olsun, Notion'ın yapay zekası, yazınız için bir başlangıç noktası oluşturmak üzere milyonlarca örnekten yararlanabilirsiniz. Bazı cümleler harika olabilir, diğerleri… çok değil. E haliyle gelişmeye devam eden bir modelden bahsediyoruz.


Fikirler üzerinde beyin fırtınası yapın: İlham bazen tam ihtiyacımız olduğu anda gelir, ancak yazar tıkanıklığı araya girdiğinde, Notion AI'dan yeni girişiminiz için bir ad listesi veya yaklaşan bir toplantı için planlama oluşturmasını isteyebilirsiniz.


Mevcut içeriği özetleyin: Siz bir şey yazdıktan sonra, Notion'ın yapay zekası, üst düzey bir özetle yazınızdaki önemli noktaları çıkarabilir. Araştırma tekliflerini, ürün özelliklerini veya toplantı notlarını hızla özetlemek için kullanışlıdır.

Yazım ve dilbilgisini düzeltin: Notion AI ayrıca yerleşik bir yazım denetimi ve dilbilgisi düzeltme özelliğine sahiptir. Artık can sıkıcı yazım hataları veya yanlış yerleştirilmiş virgüller için endişelenmenize gerek yok. Notion AI bu konuda da yardıma yetişiyor.

Notion AI özelliklerinin tam listesi için https://www.notion.so/product/ai adresini ziyaret edebilirsiniz.

Notion AI'a Nasıl Erişebilirsiniz?

1. Notion'a buradan kaydolun ;

2. Çalışma alanınıza erişin Ayarlar > Planlar > bir eklenti olarak 'Notion AI'yı etkinleştirebilirsiniz. Notion, ücretsiz planda size sınırlı sayıda yapay zeka komutu verir.

3. Herhangi bir Notion sayfasına geri dönün ve yeni bir boş blok oluşturmak için tıklayın.

4. Notion AI özelliklerini görmek için space tuşunu kullanabilir boş bir sayfada uygulayabilir veya '/' yazın ve AI komut istemi bloklarını arayabilirsiniz.

5. Komutunuz için en uygun AI komutunu seçin;

6. İsteminizi yazın (örneğin, '2023 için Hafta tarihleri tablosu oluşturun')

7. 'Enter'a basın ve Notion AI'nın işini yapmasını izleyin;

8. Sonrasında, 'Ekle' veya 'Yeniden Dene' seçeneği ile çıktıları değiştirebilirsiniz.

Notion AI'yı Kullanmanın 9 Etkili Yolu!

Notion AI özelliklerini ve sunduğu faydaları inceledik. Bireysel olarak birçok işte Notion AI benim için bir asistan görevini görüyor ve etki açısından hayatıma olumlu çıktıları mevcut. Genel olarak planlama ve yazdığım, editlediğim yazıları, toplantı notları düzenlemeyi ve dahasını Notion üzerinden yapıyorum. Notion AI ile neler yapabilirim? diye soruyorsanız cevabını birlikte keşfedelim.

1. Yazılarınız için Anahatları Oluşturun

Notion AI, tüm istediğiniz konuyu tek cümlelik veya uzun paragraflarla özetleyebilir. Metini birden çok paragraf, başlık ve alt başlıkla akıllıca biçimlendirir.

Blog Post AI yardım seçeneğini kullandım ve aşağıdaki istemi verdim:

“Kullanıcı Deneyimi’nde Psikolojinin Etkisi”

Bana çıkardığı blog postu sade bir anlatım içeriyor ancak, bireysel olarak AI tarafından oluşturulan blog gönderilerin olduğu gibi asla yayınlamam. Bu komut, yazıyı ayrıntılandırma ve araştırma için kullanılacak fikirler ve yararlı ilk taslaklar oluşturmak için faydalıdır. Aksi takdirde eksik bilgiler, yanlış veriler ve yazım yanlışları ile karşılaşabilirsiniz.

2. Liste Oluşturarak Basitleştirin

Notion AI, daha sonra detaylandırabileceğiniz öğe listeleri oluşturmak için kullanılabilir.

Ask AI to Write seçeneğiyle aşağıdaki istemi verdim:

"Bana en iyi Kullanıcı Deneyimi hakkında olan kitapları 10 maddede listele"

Farkettiyseniz istemimi Türkçe olarak veriyorum. Komutlarınızı yazarken detay vermeniz önemlidir. Kaç tane öneri istediğinizi belirtmeniz yapay zekanın komutu gerçekleştirmesindeki yolu anlaşılır kılar.

3. Karşılaştırma Tabloları Yaratın

Notion AI, Notion'da farklı şeyleri karşılaştırmak için kullanabileceğiniz basit tablolar oluşturabilir.

Ask AI seçeneğiyle aşağıdaki istemi verdim:

“UX ve UI’ı karşılaştıran bir tablo oluştur.”

Notion AI ile bu tarz tablolar yaratarak çalıştığınız konuya yönelik güçlendirici bir fayda sağlayabilirsiniz. Bazen dil modeli Türkçe aldığı konumun çıktılarını İngilizce verebiliyor. Bunun için Türkçe yazmasını isteminize ekleyebilirsiniz.

4. Mevcut Metni Genişlet

Bir sayfada zaten bir miktar metniniz varsa, Continue Write komutunu seçebilirsiniz. AI motoru, manuel olarak girdiğiniz metni dikkate alacak ve ardından daha fazla ayrıntı ekleyerek onu genişletmeye çalışacaktır.

Bunu, önceki bir AI metniyle bile yapabilirsiniz.

Boş bir sayfaya bir cümle yazdım, ardından Continue Write seçeneğini kullandım:

AI motoru daha sonra ilk cümlem tarafından belirlenen konuya ayrıntı ekleyerek yazmaya devam etti. Beğenmediyseniz Try Again seçeneğini kullanarak metni değiştirebilirsiniz. Daha uzun yazmasını isteyebilir veya yazdığı metnin devam etmesini sağlayabilirsiniz.

5. Dilbilgisi ve Yazım Hatalarını Düzeltin

Notion AI için belki de en pratik kullanım durumlarından biri, yazım ve dilbilgisi hatalarını düzeltmektir.

Bu sorunları düzeltmek için, bir Kavram sayfasındaki herhangi bir metni seçebilir, ardından Fix Spelling and Grammar komutunu çalıştırabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki bu özellik bazı hataları düzeltebilir ancak her şeyi yakalayamaz.

6. Metni Birden Fazla Dile Çevirin

Notion AI ayrıca bir metni diğer dillere çevirebilir. Bunun için sadece Translate seçeneğine tıklamanız yeterli.

Şu anda desteklenen diller şunları içerir:

• İngilizce
• Korece

• Çince
• Japonca

• İspanyolca
• Rusça

• Fransızca
• Portekizce

• Almanca
• İtalyanca

• Flemenkçe
• Endonezya dili

• Vietnamca

Ancak Notion üzerinden yapay zekaya bir komut verirken elimizde İngilizce bir metin olduğunu varsayalım “Türkçe olarak yazar mısın?” diye isteminizi verdiğinizde sizlere çıktı verecektir. Desteklediği dillerde daha başarılı olduğunu biliniyor. Ancak bu yönteme de başvurabilirsiniz.

Tek bir sayfada varolan metni farklı dillerde çeviri yaptırmaya çalıştığınızda (örn. Türkçe olan bir metni ilk İngilizce’ye sonra Rusça’ya çevirme durumu) AI botu hangi metni alacağını şaşırıyor ve bazen çalışmayı durdurabiliyor. Güncellemelerle bu durumların yaşanmayacağını umuyorum.

7. Farklı Dillerde Kod Yazın

Github Copilot'un artan popülaritesi ile, Notion AI'nin ne kadar iyi kod yazabildiğini ve gerçekten işe yarayıp yaramayacağını görmek istedim. Şaşırtıcı bir şekilde, iyi çalıştı. Ancak, şu anda kodun yapısı konusunda net olmanız gerektiğini fark ettim; Ne istediğin konusunda belirsizseniz her zaman işe yaramaz.

Test etmek için, Notion AI'ye aşağıdaki istemi verdim:

Python dilinde Vücut Endeksini Hesaplayan algoritma yazar mısın?

Python dilinde bir hesap makinesi algoritmasına ihtiyacım var?

Görselde gördüğünüz gibi kodları bana sağladı, daha sonra Replit’i açtım. Sorunsuz bir şekilde kod çalıştı.

Daha komplike örneklerden ziyade basit tutmak istedim sonuç olarak platformun amacı buraya hizmet etmiyor.

8. Uzun Metinleri Özetleyin

Bu özellik son derece kullanışlıdır; Notion AI, en belirgin noktaları ortaya çıkararak uzun metin bölümlerini sizin için kısaltabiliyor. Bunu bir sayfanın tüm içeriği için yapabilir, Summarize aracılığıyla bazı metin bloklarını ve satırları seçerek de özetleyebilirsiniz.

İster bir cümlelik ister bir paragraf uzunluğu sizlere kalmış. Örnek olarak kullandığım Yapay Zeka Tasarımcıya Nasıl Yardımcı Olabilir?” yazısının bir bölümünü alıp özetlemesini istedim ve maddeleri kısaltarak daha sade bir çıktı sundu.

Ancak uzun bir makaleyi tek seferde özetlemeye çalışmak yerine Notion AI'dan daha küçük bölümleri özetlemesini istemek daha iyi sonuçlar veriyor. Özetleme özelliğinin zamanla çok daha iyi hale geleceğini düşünüyorum.

9. Sorularınıza Notion'da Cevap Bulun

Notion AI için son bir örnek kullanım örneği, hızlı soruların yanıtlarını doğrudan Notion içinde alabilirsiniz. Bazen bir yazı yazarken takıldığım durumlar olabiliyor ve hızlıca AI botuna sorup yanıtımı alabiliyorum.

Tabii ki, hızlı bir cevaba ihtiyacınız olduğunda Google'a uğramak daha kolay gelebilir; ancak yapay zeka araçları, kullanmakta olduğunuz uygulamayı veya içinde bulunduğu bağlamı değiştirmeden bu yanıtı alma yeteneği vaat ediyor; bu da odaklanmanıza ve daha üretken olmanıza yardımcı olabilir.

Notion AI ve Mevcut Sınırlamalar!

Genel olarak dil modellerindeki çıktılar sınırlıdır ve yapay zeka yoğun araştırma ve geliştirme alanı olmaya devam ediyor. Bir bütün olarak AI'daki sınırlamalar, birçok farklı nedene bağlanabilir: kısıtlanmış veriler, sistemik önyargılar, sınırlı miktarda öğrenim bunlardan sadece bazıları.

Sonuç olarak, Notion AI:

• Hatalı Bilgi Verebilir.


• İstendiğinde zararlı içerikler üretebilir.


• 6-12 ayda meydana gelen son olaylar hakkında bilgi sahibi olmayabilir ve hatalı veya güncel olmayan sonuçlar verebilir.


•Taraflılık içerebilir ve yanlı yanıtlar verebilir.

Notion AI zaman geçtikçe daha iyi olmaya devam edecektir. Ayrıca, verilen uygunsuz yanıtları işaretlemek için Notion AI'yı her kullandığınızda Notion çalışma alanınızdaki 👍 👎 düğmelerini kullanabilir ve geri bildirimde bulunabilirsiniz.

Notion AI Hakkında Sık Sorulan Sorular

Notion AI geliştikçe ve tam sürüme yaklaştıkça, bu makaleye daha fazlasını ekleyeceğim. Şimdilik, şu anda herkese açık olan bilgilere dayalı olarak sık sorulan soruların bazı yanıtlarını burada bulabilirsiniz.

Notion hangi Makine Öğrenimi modelini kullanıyor?

Notion AI, metin oluşturmak için muhtemelen OpenAI'nin GPT-3 dil işleme modelini kullanıyor, ancak bu %100 doğrulanmadı.

Gerçekten GPT-3 kullanıyorlarsa, hangi modelin kullanıldığı belli değil (Davinci, Curie, Babbage veya Ada). Bilgi isteminin karmaşıklığına bağlı olarak farklı modellere akıllıca sorgular gönderiyor olmaları mümkündür.

Notion AI'nin şartlarına göre :

"Notion, Notion AI sağlamak için OpenAI, LLC ("OpenAI") tarafından sağlanan teknolojiyi kullanır."

Notion AI, İngilizce dışındaki dillerdeki istemleri kabul edebilir mi?

Evet! Notion AI'nin diğer dillerde ne kadar yetenekli olduğu henüz belli olmasa da, Türkçe dilinde çoğu istemimi başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

Notion AI, iPhone, Android telefonlar veya tabletlerde çalışır mı?

Notion AI şu anda tüm masaüstü platformlarında çalışmaktadır.

Bu, masaüstü tarayıcılarla birlikte MacOS ve Windows masaüstü uygulamalarını içerir.

Mobil/tablet platformlarını da desteklemeye başladı.

Notion AI, Notion'ın gizlilik uygulamalarını nasıl etkiler?

Notion, açık izin olmadan hiçbir müşteri verisini kendi modellerini eğitmek için kullanmayacaklarını ve üçüncü tarafların modellerini müşteri verileri üzerinde eğitmesine kesinlikle izin vermeyeceklerini belirtmektedir.

Notion AI SSS bölümünden:

“Yapay zeka özelliklerimiz isteğe bağlı olarak kullanılabilir. Notion AI'yı etkinleştirmeyi seçerseniz, Notion AI'yi çalıştırmak için kullanılan herhangi bir bilgi, yalnızca size Notion AI özelliklerini sağlamak amacıyla ortaklarımızla paylaşılacaktır. Hiçbir ortağın veya 3. tarafın, modellerini eğitmek veya başka herhangi bir amaçla verilerinizi kullanmasına izin vermeyiz.

Bize açıkça izin vermediğiniz sürece, verilerinizi modellerimizi eğitmek için kullanmayacağız.”

Notion AI Template!

Notion’un sunduğu özelleştirilebilir yapay zeka şablonlarıyla alanınızı güçlendirebilirsiniz. Yapay zekayı iş akışlarınızın ayrılmaz bir parçası haline getirmek için bu şablonları kullanarak daha verimli çalışabilirsiniz.

Daha fazlasına ulaşmak için Notion Templates adresine gidebilirsiniz.

Sizlerle kullandığım üç faydalı şablonu da paylaşayım istedim :)

Notion AI için farklı alanlarda etkileyici promptların olduğu bir şablon.
Yeni Blog fikirlerinizi gerçekleştirmeniz için oluşturulmuş bir şablon.
Toplantılarınızı özetleyebilmeniz için oluşturulmuş işlevsel şablonlardan biri.

İşlerinizdeki üretkenliği en üst seviyeye taşımak için Notion ve sınırsız özelliklerine göz atın! "Notion ile Üretkenliğinizi Arttırın" eğitimimize katılarak, yeteneklerinizi geliştirebilir ve benzersiz ihtiyaçlarınıza uygun şekilde Notion'u özelleştirmeyi öğrenebilirsiniz.

Sorularınız, eklemek ya da paylaşmak istedikleriniz varsa bize Space Club'ta yer alan Tool of the Week alanından iletebilirsiniz!

Oluşturulma Tarihi
16/8/23
Güncellenme Tarihi
16/11/23
Online Eğitim
Notion İle Üretkenliğinizi Arttırın

Notion, iş ve kişisel yaşamınızı düzenlemenize yardımcı olabilecek güçlü bir araçtır. Hayatınızın Yeni İşletim Sistemi Notion ile Tanışın ve Uzmanlaşın 🚀

10 Temmuz - 24 Temmuz 2023

Space Konularımız

No items found.
No items found.
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.