Airtable Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bu İçerikte Yer Alan Ana Başlıklar:

UX Süreçlerinde Airtable Kullanım Örnekleri

Airtable Nasıl Kullanılır?

Tablo Özellikleri ve Görünümleri

Uygulamalar ve Otomasyonlar

Bonus: Airtable ile Banner Üretimi

Userspots Airtable Space Quiz


Bu içerik ile; veritabanları oluşturup yönetmemizi sağlayan çevrimiçi platform Airtable'ın ne olduğunu, nasıl kullanıldığını ve içerisinde neler yapabileceğimizi keşfedeceksiniz. Hangi özellikleri hangi süreçlerde nasıl kullanacağımızı detaylı bir şekilde öğrenebilecek, kendi çalışmalarınızda uygulayabileceğiniz, ilham alabileceğiz araç ve örnekleri bulabileceksiniz.

UX Süreçlerinde Airtable Kullanım Örnekleri

UX süreçlerinde Airtable’dan nasıl faydalanılabilir üzerine örnekler vermeye başlamadan önce ilk önce “Airtable nasıl bir programdır?” sorusuna cevap vererek başlamak gerekir. Airtable’da ilk çalışma dosyanızı oluşturduğunuzda görünüm itibariyle renkli bir “Excel” tablosu karşınıza çıkar. Daha sonra bu tabloyu; “Gallery”, “Calendar”, “Kanban” ve “Form” gibi farklı görünümlere dönüştürebilir, çalışma alanı içerisinde farklı tablolar oluşturup bu tabloları birbirine kolay bir şekilde bağlayarak ilişkili çalışmalarınızı senkronize ve daha takip edilebilir bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. No-Code platformu olarak faaliyetlerini yürüten Airtable, bu sene içerisinde “Scripting” uygulamasını duyurarak Low-Code çözümler de sunmaya başlayan, veritabanı mantığında çalışan bir platformdur. Akıllı tablolarının yanı sıra içerisindeki uygulama ve otomasyon seçenekleri ile ekip yönetimi, proje yönetimi, insan kaynakları, pazarlama, sosyal medya, etkinlik organizasyonu, ürün geliştirme gibi farklı süreçlerde kullanım imkanı bulunmaktadır.

Peki UX süreçlerinde Airtable’dan nasıl faydalanabiliriz? Aşağıda hangi süreçlerde faydalanılabileceğini aktarırken ilişkilendirdiğim Airtable şablonlarını ve Airtable Universe içeriklerini bulabilirsiniz. Bu içeriklerden ilham alıp kendi çalışmalarınıza uyarlayabilirsiniz.


Araştırma Öncesi

• Katılımcı veritabanı için bir tablo oluşturduktan sonra tablonuza yeni kişiler davet etmek için tek yapmanız gereken geçerli tablo için yeni bir form görünümü oluşturmak. Oluşturulan form görünümünün linkini katılımcı adaylarınıza göndererek katılımcı veritabanınıza kaydolmaya davet edebilirsiniz.

Airtable Views

• Kullanıcı görüşmeleri öncesinde oluşturacağınız randevuların yönetimini otomasyonlar aracılığıyla kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. Katılımcı veritabanınızdaki kişilere davet gönderdikten sonra, Calend.ly benzeri bir program aracılığıyla yapılan uygun randevu seçimlerini oluşturulacak entegrasyonla ekstra bir işlem yapmadan anlık olarak tablonuza yansıtabilirsiniz.

UX Research Insight Database

Araştırma

• Netnografi ve benchmark çalışmalarınız için Airtable Web Clipper uygulamasını kullanarak websitelerini dolaşırken Chrome eklentisi aracılığıyla web sitesinden ayrılmadan gerekli bilgileri Airtable dosyanıza gönderebilirsiniz. Buradaki şablonu çalışmalarınız için uyarlayabilirsiniz. Benchmark şablonu için Competitor Tracking şablonundan da faydalanabilirsiniz.

Web Clipper Uygulaması


• Form görünümünden faydalanarak ekip içerisinde farklı kişilerin görüşme çıktılarını belirli bir formata uygun bir şekilde girişini sağlamasını kolaylaştırabilirsiniz. Böylece görüşme değerlendirmeleri öncesinde belirlediğiniz kriterlere uygun otomatik yapılabilecek işlemler siz görüşme girişlerini gerçekleştirdikçe değerlendirmeleri gerçekleştirilip analiz öncesi iş yükünüz hafifleyebilir. Örneğin, Kullanıcı Yolculuk Adımlarına göre duygudurum ortalamalarının hesaplaması anlık olarak yapılabilir, duygudurum ortalamasını düşüren temalar siz veri girişini tamamladığınızda anlık olarak size sunulabilir.


Analiz

• Görüşme bulgularınızın belirlediğiniz bir formata uygun olarak Airtable’a girişini sağlayabilirsiniz. Format yapılandırmanızı çalışma sonunda ulaşmayı hedeflediğiniz çıktılara uygun bir şekilde en başta oluşturulmuş olması çıktı oluşturma sürecinizi kısaltıp değerlendirme sürecinize daha çok zaman ayırıp zenginleştirmenize imkan sağlayacaktır. Örneğin, bir affinity map çalışması yapılacak ve çıktı olarak personalar ve kullanıcı yolculuk haritaları oluşturacaksanız, buna uygun olarak affinity map başlıkları, personalar ve yolculuk adımları gibi üç ayrı tablo oluşturup bu tablolar için gerekli gördüğünüz formül, otomasyonlar ve uygulama kurulumlarını analiz öncesinde oluşturup siz verileri işledikçe işlenen verilerin anlık olarak raporlarınıza işlenmesini sağlayabilirsiniz. Burada anlatılanlara uygun başarılı örneklerden birisi olarak Airtable Universe içerisindeki UX Research Insights Database’i inceleyebilirsiniz.

UX Research Insights Database

• Affinity Map çalışmalarınızda başlıklar için yeni bir tablo oluşturup verileriniz listelendiği tablodan başlıklar tablosuna bağlanan bir sütun oluşturabilirsiniz. Duygudurum skor ortalaması veya hangi tema için hangi personadan daha çok veri geldiğini formula özelliğinden faydalanarak kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz. Verilerinizin listelendiği alanda Kanban görünümünden veya Grid görünümü içerisinde gruplama özelliğinden faydalanarak ilgili temalarda hangi gruplamaların yapıldığına dair bir çıktı elde edebilirsiniz.

UX Research Insights Database

• Analizinize başlamadan önce Page Designer uygulaması içerisinde oluşturacağınız bir şablon ile siz analiz alanınızda düzenleme yaptıkça anlık olarak güncellenen bir rapor formatı oluşturabilirsiniz.

• Oluşturduğunuz persona çıktılarını Page Designer uygulamasından faydalanarak gösterim sağlayabileceğiniz gibi “Gallery” görünümden faydalanarak basit persona kartlarını hızlıca oluşturabilirsiniz.

UX methods & projects


Tasarım

• Ekranlar üzerinde geribildirim vermek veya almak için Image Markup uygulamasından faydalanabilirsiniz.

Image Markup

• Figmada oluşturulan tasarım içerikleri için sayfa içeriklerine kaynak olarak Airtable to Figma eklentisini kullanabilirsiniz.

Proje Yönetimi

• Ekip üyeleriniz için görevler atayıp “Calendar” görünümü veya “Gantt ” uygulaması içerisinde bu görevlerin takibini sağlayabilirsiniz.

Project Scheduler

• Belirli tabloları ekip içerisinde kullandığınız anlık mesajlaşma uygulamasıyla entegre edip tablo içerisinde bir güncelleme olduğunda veya yeni bir giriş sağlandığında senkronize bir şekilde mesajlaşma uygulamanıza bildirim gelmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin, katılımcı adayı yeni bir randevu oluşturduğunda size Slack üzerinden bilgilendirme gelmesini sağlayıp ekip içerisinde bununla ilgilenecek ekip üyelerini görevlendirebilirsiniz.

Slack Integration


• Müşteriler için oluşturulacak e-posta otomasyonu ile her sprint başında ve sonunda bilgilendirme e-postalarınız gönderimini Airtable üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

• Müşteriler için çalışma alanı içerisinde sadece bir tabloya yetki verip göstereceğiniz çıktılara dair yorumlama özelliğinden faydalanarak anlık geribildirim alabilirsiniz.

Commenting on records


Burada bahsi geçen şablonlar üzerinden ilk denemelerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. İlk başta kullanımı zor gibi gözükse de, pratik yaptıkça Airtable UX süreçlerinin vazgeçilmez bir parçası halini almaktadır :)

Airtable Nasıl Kullanılır?

Gelelim Airtable'ı nasıl kullanacağımıza ve bize neler sunduğuna. 2 aşamada inceleyebiliriz:

1- Tablo Özellikleri ve Görünümleri

Airtable'a rakip uygulamalar, Airtable'ın çalışma mantığı, tablo sütun özellikleri ve tablo görünümleri konularını aşağıdaki videodan takip edebilirsiniz.

2- Uygulamalar ve Otomasyonlar

Burada ise uygulamalar ve otomasyonları inceleyeceğiz. 20'den fazla app'ten bahsedecek, otomasyona giriş yapıp sonrasında nasıl otomasyon oluşturacağımıza bakacağız.

Bonus: Airtable ile Banner Üretimi

Tasarım sürecinin otomasyonu için bir de örnek paylaşalım. Bannerbear otomatik banner üretmenizi sağlayan bir platform. Bannerbear'ın anlattığı etkileşim ve Airtable ile birlikte banner üretiminizi otomatik hale getirebilirsiniz.

Userspots Airtable Space Quiz


Oluşturulma Tarihi
28/4/21
Güncellenme Tarihi
23/9/21
Online Eğitim
No-Code Video Eğitimi

No Code araçlarını öğrenip fikirlerinizi gerçekleştirme yolunda ilk adımlarınızı atacağınız bir eğitim programı sizleri bekliyor!

Space Konularımız

Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.