UX Yolculuğunda 5 Temel Değer

Yazar
Utku Arslan

Biricik Yolculuk

1945’te atılan ilk adımdan bu yana UX alanının ihtiyaçları, soruları ve sorulara verdiği cevapları her yeni günde tekrar şekillendi. Milenyumun başında kullanıcı deneyiminin bu kadar önemli bir hale geleceğini kim kestirebilirdi?

UX yolculuğa çıkalı çok uzun bir zaman olmadıysa da çıktığı yolda kat ettiği mesafeyle Dünya’da pek çok şeyin tekrar düşünülmesi gerektiğini ortaya koydu ve kendisine çok büyük bir alan açtı. İletişimin bu kadar doğrudan ve biricik ihtiyaçlarla bezenmiş bugününde kullanıcının iyi bir deneyim yaşaması artık herkes için olmazsa olmaz.

Keyifli olduğu kadar öğretici, öğretici olduğu kadar da sorgulayıcı bir yolculuktan söz ediyoruz. Üstelik yolculuğun rotası herkes için farklı, herkes için biricik bir yapıya sahip. Rotalar benzer, hedefler birbirini tanıyor ve UX bir tavşan atlet görevi görüyor olsa da herkes kendi yolculuğunda kendini değerli hissetmek istiyor.

Konu başlıkları bu kadar sık değişen bir literatüre hakim olmak, bu hakimiyetle mesleki anlamda değer üretebilmek ve hem maddi hem de manevi tatmin hissiyatını duymak için sorgulamalara ve net bir soruya ihtiyaç var: “Ne kadar mesafe kat ettim?”

Temel Sorgulamalar

Bundan 30 sene önce bir UX profesyonelinden beklenenler ile bugün beklenenler elbette bir değil. Dönem değişti, teknoloji çok hızlı bir biçimde değişti ve beklentiler başka boyutlara taşındı. Bununla birlikte NNGroup’un konuyla alakalı kısa videosunda 5 temele yer veriliyor:

Yeni beceriler kazanma, başkaları tarafından tanınma, stratejik çabalar üstlenme, liderlikten özerklik ve güven kazanma.

Bu 5 temel her tecrübe düzeyinden insan için elbette tecrübe ölçeğine uygun olacak biçimde geçerli. Yani yolculuğa yeni çıkıyor olsanız da, artık senelerinizi bu yolculukta geçirmiş olsanız da bu 5 temel, gelişiminizi sorgulayabilmek ve devam ettirebilmek için gerekli olacak.

Şimdi yolculuğa çıkmaya hazırlananlar veya yeni başlayanlar için neler yapabileceğimizi birlikte irdeleyelim:

Yolculuğa Hazırlanın

Kariyerinizde yeni bir sayfa açmak istiyorsunuz ve UX yolculuğu dikkatinizi çekti. Bu alanın bir üniversitesi yok. Yani A üniversitesinden alacağınız diplomayla bir UX profesyoneli olmak senaryosu mümkün değil. Bu durum UX’i geleneksellikten uzak kılması ve farklı bakışlara izin vermesi neticesinde değerli ancak yolculuğa nereden hazırlanılacağı düşüncesini taşıyanlar için sancı verici.

Yeni beceriler kazanıyor olmak belki de en çok yeni başlayacak olanlar için keyifli ve mümkün. Sizi bu alana direkt olarak hazırlayan ve bir topluluğun desteğini daima hissedeceğiniz UX Okulu, yeni ve ihtiyaç duyacağınız becerileri size kazandırmaya en yakın program.

Öte yandan mesleki/profesyonel beceriler sizi hazırlamaya tek başına hiçbir zaman yeterli olamaz. Bu noktada da okumanız, araştırmanız ve destek alıyor olmanız size mesafe kat etme konusunda yardımcı olacak.

UX Kaynakları Tablosu
Link Format Açıklama
Bülten Çıkacağınız yolculukta bundan önce neler yaşandı? Tarihsel süreci anlayın.
Bülten Kendinize uygun rolü belirleyin.
Bülten Yolculuğunuz boyunca özgüveninize ihtiyaç duyacaksınız. Sahip olduğunuz özelliklerinizi sizi siz yapacaktır.
Liste Kaynaklardan yararlanma ve sonuç çıkarma yeteneğinizi geliştirin.
Bülten Kendinizi nasıl geliştirebileceğinizin, iyi bir portfolyonun çalışmaları için kolları sıvayın.
Liste UX/UI tasarımında sizi daha iyi noktalara getirecek sitelerden yardım alın.
Bülten Temel tek bir eğitim yoksa da sizi geliştirecek pek çok eğitim var. Eğitimlerle kendinizi geliştirin.

İlk Adımları Atın

Yolculuk için hazırlandınız ve artık hazırsınız. Ekibinizle yapacağınız ilk tanışmadan sonra kurum kültürüne ait gözlemler yapmanız ve sorular sormanız önem taşır.

Hangi araçları kullanıyorlar, araçları nasıl kullanıyorlar? Siz bu eko-sistem içerisinde nasıl fark yaratabilirsiniz? Hangi becerilerinizin öne çıkması gerekir? Yapay zeka ile ilişkileri nasıl? Trendleri ne kadar takip ediyorlar?

UX Kaynakları Tablosu
Link Format Açıklama
Video Sizden daha tecrübeli olanların bilgilerinden yararlanın.
Video Dijital çağda konferanslara katılmak hem daha kolay hem de daha önemli.
Video Kurumunuzda farklı araçlar kullanılıyor olabilir. Bu araçların detaylarına da hakim olun.
Liste Trendler neleri söylüyor? Takip edin.
Eğitim Yeteneklerinizi geliştirmek adına eğitimleri bir araç olarak kullanın.
Liste Yapay zeka ile UX artık bir aradalar.

Alanınızda gelişiminize fayda sağlayacak pek çok kaynak mevcut. NNGroup, UXCollective, Shortcut, UXPlanet, Userspots gibi kaynaklardan faydalanın. Tüm bunlarla birlikte kariyerinizde size yardımcı olacak bir mentörden destek almak kariyerinizi geliştirmek için önem arz edecek.

Yolculuk Devam Ederken

Artık yeteneklerinizden tamamen emin olduğunuz, fark yarattığınızı hissettiğiniz aşamalarda birikiminizi diğer insanlarla paylaşmak bilgilerinizi tazelemek adına yapabileceğiniz en değerli hamlelerden biri.

Artık daha etkili sunumlar yapabilir, projelerinizi diğer insanlarla paylaşabilirsiniz. Daha etkili bir iletişimin yollarını arayın. Fark yarattığınız alanda sağladığınız servisin nasıl daha iyi tasarlayabileceğinizi düşünmeye başlayın.

Bu aşamada başkaları tarafından tanınma, stratejik çabalar üstlenme gibi temellere uygun olduğunuzu hissedin.

🌟 Etkili bir UX lideri, uzmanlık becerilerinin yanı sıra iletişim, vizyon oluşturma ve çatışma çözme gibi insana dair becerilere sahip olmalıdır.

🌟 Bir UX lideri, takımının karşılaştığı zorlukları anlamalı ve onları aşmalarına yardımcı olmalıdır.

🌟 Empati yeteneği önemlidir; insanlarla bağlantı kurabilme ve onları anlayabilme becerisine sahip olmalıdır.

🌟 UX'nin bir savunucusu olmalı ve alanın büyümesini teşvik etmelidir.

🌟 Vizyonu net bir şekilde iletebilmek ve diğerleri için ilham kaynağı olabilmek önemlidir.

🌟 Takımına destek olmalı ve diğer liderleri UX prensiplerine katılmaya teşvik etmelidir.

🌟 Bir UX lideri, insanları meraklı ve yenilikçi olmaya teşvik edebilen, zor kararlar alabilen ve öğrenmeye açık biri olmalıdır.

Eğer yapınıza ve kariyer stratejinize uygun olduğunuzu düşünüyorsanız tasarım alanında girişimci olmayı düşünebilirsiniz. Verileri başarıyla değerlendirdiğiniz, sorumluluk almak konusunda kendinizi hazır hissettiğiniz bir kariyer dileriz!

Finalde sizlerle harika bir haberi paylaşmak isteriz! Her tecrübe düzeyinden insan için harika bir kaynak olan Interaction Design Foundation ile yaptığımız işbirliği sayesinde ekstra 5 kursa ücretsiz katılabilir ve çok daha uygun maliyetlerle kendinizi geliştirebilirsiniz!

Hemen bu linkten kaydolun, alanının en geniş ağlarından birinde kendinizi geliştirme fırsatı bulun! 🚀

Oluşturulma Tarihi
23/11/23
Güncellenme Tarihi
23/11/23
Online Eğitim
Advanced UX Eğitimi Yeni Dönem Kayıtlarını Kaçırma!

Kullanıcı deneyimi alanında kendinizi geliştirmek ve ileri seviye deneyim tasarımı konusuna hakim olmak istiyorsanız bu eğitim sizler için!

28 Mayıs - 23 Temmuz 2024

Online Eğitim
Tasarım Girişimciliği Kariyer Planlama Programı

Bir Şirkete Bağlı Olmadan Çalışın: Yeteneklerinizi Kiraya Verin, Kendinizi Şirket Gibi Yönetin 🚀

13 Temmuz - 10 Ağustos 2023

Öne Çıkanlar

Öğrenci
Profesyonel
10990 TL
ONLINE EGİTİM
Online Eğitim
Advanced UX Eğitimi Yeni Dönem Kayıtlarını Kaçırma!
28 Mayıs - 23 Temmuz 2024
18
KATILIMCI
Detaylı İncele
Öğrenci
4490
Profesyonel
5490
ONLINE EGİTİM
Online Eğitim
Tasarım Girişimciliği Kariyer Planlama Programı
13 Temmuz - 10 Ağustos 2023
10
KATILIMCI
Detaylı İncele

Space Konularımız

Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.