Keynote Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bu İçerikte Yer Alan Ana Başlıklar:

Tasarımcının Eli Kolu, Keynote!

Keynote ile Sınırları Zorlamak!

Keynote Basics

Keynote'un Alametifarikaları!

Keynote Protips!

Bu içerik ile; etkili sunumlar hazırlamak istediğimizde işleri bizim için kolaylaştıran Keynote programı ile sunum hazırlamanın da ötesinde daha başka neler yapabileceğimizi, uygulamalı ve anlatımlı videolar ile öğreneceksiniz.

Userspots Akademi'de online olarak devam eden; Etkili İletişim İçin Görsel Düşünme ve Sunum Eğitimi'ne katılarak "keynote" programını uygulamalı olarak deneyimleyebilirsiniz.

Tasarımcının Eli Kolu, Keynote!

Keynote bir sunum uygulaması mıdır? Evet!
Yalnızca sunum mu yapabiliriz? Kesinlikle hayır!

Görüntüler Steve Jobs'ın, 2005 yılında yeni Photo Booth filtrelerini Mike Matas'ın ofisinde ilk defa deneyimlerken çekilen fotoğraflardan oluşuyor. Steve Jobs, Apple'ı Apple yapan tüm bu dijital ürünlerin fonksiyonlarıyla obsesif denilecek düzeyde ilgiliydi. Onun için gerçekten konuşulan şeyler yapmak çok önemliydi. Belki de bu sayede Keynote'ta bir Mac kullanmanın getirdiği en iyi sunum deneyimlerini yaşatıyor.


Evet ne yazık ki Keynote yalnızca Apple cihazlar ile kullanılabiliyor ancak herhangi bir PowerPoint dosyasını açmakta ya da var olan bir Keynote dosyasını PowerPoint olarak kaydetmekte herhangi bir sorun yaşamıyorsunuz.


Keynote ile Sınırları Zorlamak!

Keynote gerçekten sınırları zorlayabileceğiniz, ihtiyaç duyabileceğiniz birçok şeyi sayesinde hayata geçirebileceğiniz, özellikle tasarımcılar için hayati diyebileceğimiz bir noktada yer alıyor. Neler mi yapabilirsiniz? Tabii ki çok etkili sunumlar hazırlayabilirsiniz, bu zaten cepte. Bunun yanı sıra Keynote ile bir e-book da tamamlayabilirsiniz. Basit düzeyde grafik konseptler çıkartabilirsiniz. Aşağıda bazı kendi yaptığımız örnekleri paylaştığımız gibi animasyon videolar oluşturabilirsiniz, projeksiyonunuz var ise enstelasyon bile yapabilirsiniz. Biraz daha zorlarsanız UI prototipleme dahi gerçekleştirebilirsiniz. UI tarafında prototipleme uygulamaları biraz daha hayatımıza geç dahil oldu. Oradaki rekabet alevlenip müthiş çözümler önümüze serilmeden önce Keynote vardı ve hayat kurtarıcıydı.


Bu videoda çizimler ve alttaki müzik haricindeki her şey Keynote ile oluşturuldu ve export edildi. Keynote ile fikirlerinizi anlatan animasyon videolar oluşturmanız çok kolaydır.

Burada bir cihaz ortaya koymuştuk, renk algılama sensörü ile renk kodlarını duvarda var olan bir akıllı aydınlatmaya aktarıyordu. Çevresel bir arayüz ile biraz daha mekanda detaylandırılması için ilave bir grafik yerleştirme gerekiyordu. O yerleştirmeyi Keynote ile prototipledik. Projeksiyon ile duvara yansıtarak gerçekten çalışıyormuş gibi davranan bir prototip ortaya konulmuş oldu.

Sevgili Burak Çevik (User Experience & Learning Designer) IoX Digital'in orijinal içeriği olan, 7 aşamadan oluşan Yeni Ürün Geliştirme Rotası'nı Keynote ile Instagram Hikayesine dönüştürmüştü.

Keynote Basics

İyi bir sunum yapmak için Keynote'u öğrenmeniz 30-40 dk bir vaktinizi alacaktır. Birkaç gün kullandıktan sonra ihtiyaç duyduğunuz bir ayarı/fonksiyonu keşfetmeniz çok içgüdüsel gerçekleşecektir.

Burada temelleri anlattığım bir Loom videosu bulabilirsiniz:

Keynote'un Alametifarikaları!

"Keynote'u biraz olsun zaten biliyorum, üzerine ne koyabilirim?" diyenleri bu bölüme alalım :)

Magic Move

Keynote'un, animasyon ve etkili sunumlar hazırlama noktasında en gamechanger olaylarından bir tanesi. Temelde şunu ifade ediyor; bir slayttaki bir objeyi. Diğer slaytla eşleştirerek aradaki geçişi daha anlamlı hale getiren bir otomatik animasyon oluşturuyor.


Bununla;
• Slaytlardaki ilgiyi doğru noktalara toplayabilir. Geçişlerde bu ilgiyi hiç kaybetmeden izleyiciyi doğru noktaya odaklayabiliriz,
• Apple Pencil ve iPad iş birliği ile çizim yaptığımız objeleri slayt slayt geçiş yaparak bir animasyon videosu oluşturabiliriz,
• UI prototiplemede kullanabiliriz,
• Whiteboard çizimler gibi basit animasyon videoları oluşturabiliriz.

Magic Move Nedir, Nasıl Çalışır?

Magic Move Keynote'u keynote yapan en önemli fonksiyonlardan bir tanesi. Aşağıda sizler için nasıl çalıştığını anlattığım bir video derledim.

Youtube ve Vimeo Videolarını Oynatmak

Son gelen güncelleme ile birlikte YouTube videolarını sadece bir link ile slayt üzerinde oynatabiliyorsunuz. Böylece arada sunumu bölüp ilgili videoyu indirip onu dosyaya çekmek zorunda değilsiniz.

En son gelen güncelleme ile birlikte link ile eklediğiniz videolar haricindeki videoları artık slayt geçişlerinde de oynayabildiğinden mükemmel slaytlar oluşturmanız muhtemel.

iPad ile İş Birliği

iPad ve Apple Pencil ile el yazılarınızı sunumlarınıza ekleyebilir, çizimlerinizi animatif bir şekilde gösterebilirsiniz.

Uzaktan İş Birliği

Birkaç kişi aynı Keynote dosyasında çalışabilirsiniz. Özellikle yoğun proje süreçlerinde bir ekip olarak sunumu ortaya çıkarmaya çalışıyorsanız birlikte çalışmak için ideal.

Keynote Protips!

Bu bölümde sizler için farklı projelerinizde kullanabileceğiniz bazı sıra dışı tavsiyeleri derledim.

Magic Move ile Parallax Efekti

Sizin için Parallax Efekti yapabileceğiniz küçük bir tavsiye videosu çektim:

Magic Move ile Text Effect

Keynote son güncellemesi ile birlikte artık yazıların içerisine gradient dolgular konumlandırabilmenize olanak tanıyor! Daha güzeli bu noktadaki ayarlamalarınız slaytlar arası geçişlerde mükemmel etkiler oluşturuyor. Bir protip olarak sizin için yazı efektlerinin slaytlar arası geçişini derledim.

Animasyon Export

Keynote ile yapılan bir animasyonu Video olarak export almak çok kolay. Bununla ilgili aşağıdaki içeriği takip edebilirsiniz!

Oluşturulma Tarihi
4/3/21
Güncellenme Tarihi
23/9/21
Online Eğitim
Design Thinking Eğitimi Yeni Dönem Kayıtları Başladı!

Tasarım Odaklı Düşünme, ekip içi işbirliğini kolaylaştırırken, insan odaklı projeler ve işler geliştirme sürecine sistematik bir şekilde yaklaşmamızı sağlıyor.

5 Şubat - 11 Mart 2024

Space Konularımız

Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.