Liste

UX/UI Tasarımınızı Geliştirmek İçin Pratik Yapabileceğiniz 15 Web Sitesi

Yazar
Ekin Erden
UX/UI tasarımında kendini geliştirmek ve tasarım portfolyosunu doldurmak isteyenler için yardımcı olabileceğini düşündüğümüz 15 web sitesini bu yazımızda derledik.
USERSPOTS BÜLTEN
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
Aramıza hoş geldin! Yeni bültenlerimiz de görüşmek üzere...
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Birçok farklı alanda olduğu gibi UX/UI tasarımında da kendimizi geliştirebilmek için pratik yapmanın çok önemli olduğunu biliyoruz. Tasarımcılar olarak bu alanda yaptığınız her çalışma, tasarım becerilerinizin gelişmesine, tasarım kararları alma hakimiyetinizin artmasına ve portfolyonuza ekleyebileceğiniz değerli projeler üretebilmenize katkı sağlıyor.

UX/UI tasarımında gelişmenize yardımcı olacak birçok farklı kaynak bulunuyor. Bu kaynaklar hem bu alanda çalışan deneyimli tasarımcıların yetkinliklerini arttırması için çalışma pratikleri sunarken hem de içerisinde yer alan tasarım briefleriyle UX tasarımında yolun başında olan ve nereden başlayacağını bulmakta zorlanan tasarımcıların kendi projelerine başlaması için yönlendirici olabiliyor.

Bununla birlikte online challengelara katılmak, pratik yapmak için güzel bir motivasyon kaynağı. Challengelara katılarak çalışmalarınızı eğlenceli ve heyecanlı bir rekabet ortamında yapabilir ve aynı zamanda diğer tasarımcıların çalışmalarını inceleyerek kendi becerilerinizi de analiz edebilirsiniz.

Bu yazımızda UX/UI pratiği yapabileceğiniz ve farklı alanlarda tasarım becerilerinizi geliştirebileceğiniz 15 farklı web sitesini sizler için listeledik.

Sharpen

Seçtiğiniz kategoride problem çözme becerilerinizi geliştiren, merak uyandıran ve yaratıcılığı güçlendiren açık uçlu proje briefleri sunan Sharpen.design, tasarım prensiplerine uygun çalışma pratiği yapabilmenize yardımcı oluyor.

UXChallenge

Şirketlerin karşılaştığı gerçek sorunlar ile ilgili case study’ler yaparak portfolyonuzu genişletmenizi sağlayan UX Challenge, farklı alanlarda yapmış olduğunuz projeler sayesinde müşterilerin karşılaştığı gerçek sorunlar üzerinde deneyim kazanmanıza yardımcı oluyor. İş görüşmelerinde iyi bir problem çözücü olduğunuzu gösteren projeler sunmak istiyorsanız bu web sitesindeki pratikler tam size göre.

Fakeclients

Sektörde yaygın olan çalışma konularında tasarım briefleri sunarak pratik yapmanıza yardımcı oluyor. Yapmış olduğunuz projeleri Fakeclients web sitesinde paylaştığınızda projelerinizle ilgili geribildirimler alarak tasarım becerilerinizi geliştirebilirisiniz.

UX Tool.co

Bu web sitesinde tasarım challenge’ları anlama, fikir üretme, test etme ve uygulama olmak üzerine 4 farklı aşamaya ayrılıyor. Bu aşamalardaki tasarım briefleri, tasarım düşüncesinin her bir adımı için pratik yapmanıza yardımcı oluyor. UX Tool.co ile tasarım sürecinin her aşaması için çalışmalar yaparak kullanıcı odaklı projeler ortaya çıkarırken aynı zamanda katıldığınız challenge’larda faydalı araç, method ve bağlantılara da ulaşabiliyorsunuz.

Memorisely

Tasarım becerilerinizi geliştirmek ve dünyadaki diğer tasarımcıların geribildirimleri ile çalışmalarınızı ilerletmenizi sağlayacak haftalık tasarım challenge’lar gönderen bir web sitesi: Memorisely. Ayrıca kendi slack grubunda çalışmalarınızı, sorularınızı ve fikirlerinizi paylaşarak dünyanın her yerinden bir araya gelen tasarımcılarla tanışıp; fikirlerini öğrenebilir ve paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Crowwwn

Her seviyedeki tasarımcıya ulaşmayan amaçlayan Crowwwn tasarıma yeni yönelen kişiler için tasarım araçlarını uygulamak, projeler oluşturmak, çalışmaları hakkında geri bildirimler almak, dünyanın her yerinden yeni tasarımcılarla ve alanında profesyonel kişilerle tanışmak için yeni bir yol sunuyor. Haftalık tasarım challenge’larına katıldığınızda projelerinizi 7 gün boyunca kendi web sitesinde sergiliyor ve çalışmalarınız için geri bildirimler almanızı sağlıyor. Bununla birlikte Crowwwn yapmış olduğunuz çalışmalardan öğrenebilmenizi desteklemek amacıyla geri bildirim yapan kişileri de ödüllendiriyor. Her hafta challenge’ların kazananlarına verilen ödüller ise girilen yarışma psikolojisiyle yeni çalışmalara başlama ve tasarım düşüncelerinizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı oluyor.

Designercize

Bir tasarım oyunu içerisinde gibi hissettiren Designercize web sitesinde zorluk seviyenizi belirleyerek tasarım challenge’nızı seçebilirsiniz. Designercize’ın kendi zamanlayıcısı sayesinde düşünme becerilerinizi geliştirmek ve hızlı tasarım kararları almak için pratik yapmanızı sağlarken, tasarım sürecinde zamanınızı yönetme konusunda da kendinizi geliştirmenize yardımcı oluyor.

What Should I Design

Ciddi, gerçekçi tasarım challenge’ları yapmak yerine eğlenceli ve yaratıcılığı arttıran challenge’larla alıştırmalar yapmak istiyorsanız bu platform tam size göre. What Should I Design, tasarımcıların tasarımlarını belli standartlarla sınırlandırmak istemeyen bir yaklaşımla yaratıcı yeteneklerinizi geliştirmenizi hedefleyen bir web sitesi.

Goodbrief.io

Birçok farklı iş alanında ve kategoride tasarım özetleri sunan Goodbrief, tasarım becerilerinizi arttırırken porfolyolarınıza da değerli çalışmalar eklemenize olanak sağlar. Hayali müşterilerinizin size briefler verdiğini ve işinizin bir teslim tarihi olduğunu düşünün ve projelerinizi tasarlamaya başlayın.

Drawerrr

Çevresel, sağlık ve sosyal eşitsizlik gibi küresel problemlerin tasarım odaklı düşünme yaklaşımıyla çözülmesine yardımcı olmayı hedefleyen Drawnerrr, verdiği tasarım challenge’larıyla tasarımcıların dünyamızın gerçek sorunlarına değinmesine ve bu yönde çalışmalar üretmesine destek veriyor. Kendi portfolyolarınıza küresel problemleri tasarımsal düşünme yaklaşımıyla ele alan projeler eklemek istiyorsanız bu web sitesini incelemelisiniz.

100 Days of Product Design

100 days of product design, bilgilendirici içeriklerle hazırlanmış challenge’ları yaparak tasarım sürecinin ilk aşamasından son aşamasına kadar detaylı bir şekilde pratik yapma imkanı buluyorsunuz. Ux tasarımı alanında yeniyseniz ve bir projeye başlamak konusunda tedirginlik yaşıyorsanız bu challenge kaynağı size günlük görevler vererek adım adım bir proje ortaya çıkarmanıza ve kademeli bir şekilde gelişmenize yardımcı oluyor. Şu anda aktif bir şekilde kendini 100 güne tamamlamış değil, ancak 34 gün için bile önerdiği çalışma biçimi oldukça yardımcı olacaktır.

Daily Ui

100 gün boyunca günlük olarak gönderen Daily Ui, UI challenge’ları sayesinde tasarım dilinizin gelişmesini sağlayan pratikler yapabilirsiniz. Bu egzersizler sırasında kullanıcı odaklı UI projeleri ortaya çıkarmak için yaptığınız araştırmalarla hem UX alanında egzersziler yaparken hem de UI pratiği yapabilirsiniz.

UI Coach

Daily UI web sitesine benzer olarak arayüz tasarımında pratik yapma imkanı sunan UI Coach, oluşturdurduğunuz UI tasarımları için anonim geribildirimler almanıza veya başka tasarımcıların çalışmalarına geribildirimde bulunmanıza olanak tanır. Deneyimli tasarımcılardan gelen değerlendirmeler sayesinde çalışmalarınız için farklı bakış açıları geliştirebilir ve kullanıcı ihtiyaçlarını daha iyi anladığınız projeler üretebilirsiniz.

Design Monday

Her ayın ilk pazartesi gönderilen farklı temalardan oluşmuş challenge’lara katılarak tasarım becerilerinizi geliştirebileceğiniz diğer bir kaynak da Userspots’un düzenlediği Design Monday. Kazananlara sunduğu ödülleriyle de pratik yapmanıza güzel bir motivasyon kaynağı oluyor. Challenge’larda birinci olursanız Userspots’un verdiği eğitimlerden birini de kazanabilirsiniz. Userspots Spaceclub üzerinden duyurulan bu etkinliklerle UX/UI konusunda pratik yapabilir, komünite üzerinden tasarım meraklısı kişilerle iletişim halinde olabilirsiniz.

Uxcel

Son olarak Userspots UX Okulu öğrencileri olarak sıklıkla kullandığımız Uxcel, etkileşimli bir tasarım platformu olarak tasarım becerilerinizi geliştirebileceğiniz, bilgilerinizi genişletebileceğiniz ve pratik yapabileceğiniz verimli bir kaynak. Uxcel kullandığı oyun mekanikleri sayesinde tasarım becerilerinizi geliştirirken oyun oynuyormuş hissi yaratarak eğlenceli bir öğrenme deneyimi sunuyor. Ayrıca içerisinde bulunan beceri testleri ile hem tasarım becerilerinizi hem de tasarım araçlarını kullanma becerilerinizi test edebilir; değerlendirmeler sonrasında güçlü ve geliştirmeniz gereken yanlarınızı beceri grafiklerinden görebilirsiniz. Bu sayede tasarım alanında yaptığınız her çalışmanın gelişiminize olan etkisini de takip edebilme imkanı buluyorsunuz.

Tasarım alanında yapacağınız her çalışma üretkenliğinizin ve yaratılıcılığınızın artmasında size yardımcı olacak. Şimdi sizin sıranız! Yer almak istediğiniz projeyi düşünün, bir challenge'a katılın ve tasarlamaya başlayın. UX/UI temellerinizi geliştirmek, bu temellerden sonra deneme çalışmaları yapmak ve bu çalışmaları alanında uzman mentorler yardımı ile incelemek isterseniz UX Temellerini Mentor Eşliğinde Öğren programımızı inceleyebilirsiniz.

UX/UI Pratiği İçin 15 Site
UX/UI Tasarım Pratiği İçin 15 Web Sitesi
Hazırlayan;
UX Okulu Katılımcısı
Ekin Erden
Oluşturulma Tarihi
05/2022
Güncellenme Tarihi
05/2022
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.