Liste

Sunum Hazırlarken İhtiyaç Duyabileceğiniz Eklentiler

Yazar
Mustafa Dalcı
İş ya da eğitim hayatımızda ürettiğimiz çıktıları çoğu zaman ekibimize, müşterilerimize veya bir topluluğa sunmamız gerekebiliyor. Etkili bir sunum hazırlamak önemli ancak hazırlık aşaması için her zaman çok vaktimiz olmayabilir. Böyle durumlarda hem bize zaman kazandıracak hem de hazırlığımızı kolaylaştıracak birçok eklenti var. Sizlere bu eklentilerden bahsettiğimiz bir liste yazısı hazırladık.
USERSPOTS BÜLTEN
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
Aramıza hoş geldin! Yeni bültenlerimiz de görüşmek üzere...
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Sunum Hazırlarken İhtiyaç Duyabileceğiniz Eklentiler


Vaktimin önemli bir kısmında sunum hazırladığım için bu süreci kısaltmaya çalışıyorum ve farklı amaçlarla eklenti ve uygulamaları kullanıyorum. Hangi noktada hangi eklentilerden yararlandığımı bu yazıda sizlerle paylaşacağım.


Kullandığım Uygulama ve Eklentiler


• İmaj İndirme


Bir sitedeki bütün imajları görüp tamamını veya birkaç tanesini indirebileceğiniz eklenti sunuma görsel bulma işinizi kolaylaştırıyor.

Eklenti İsmi: Image Downloader

Eğer Google Images’ı çok sık kullanıyorsanız görselleri Shift + Sağ Click ile şu eklenti sayesinde hızlıca indirebiliyorsunuz.


Eklenti İsmi : 1 Click Image Downloader

Bir web sayfasının tamamının ekran görüntüsünü alıp sunumda kullanmak için de bu hayat kurtaran eklentiyi kullanıyorum.

Eklenti İsmi: GoFullPage

• Gif Yapma

Sunuma bir web sayfasındaki etkileşimi koymak isterseniz eklentiyle hızlıca Gif yapabiliyorsunuz.

Eklenti Linki: Chrome Capture• Video Kayıt


Sayfayla ilgili bir bölümle video çekmek için de Loom'u kullanabilirsiniz.

• Video İndirme

Google Chrome artık eklenti bölümünde Youtube Download eklentilerine izin vermiyor o yüzden burada sadece Google’layarak daha ceza almamış siteleri bulup onlarla bir videoyu MP4 şekilde indirebiliyorsunuz.

• Video Trim

Eğer videonun bir parçasına sunumda ihtiyacınız varsa Youtube Trim aramasını da yapabilirsiniz.

Favorim: Hashcut

• İkon Ekleme

Sunumlarda bol bol ikon kullanıyorsanız Noun Project’in app’ini deneyebilirsiniz. Farklı renk ikonlar için yıllık 49$ ödemeniz gerekiyor.

Sizin sunum yaparken kullandığınız eklenti ve ek araçlar neler? Sizden de öneriler gelir ve bu süreci daha da verimli hale getirebilirsem çok mutlu olurum. Cevaplarınızı tasarım ve öğrenme komünitemiz olan Space Club'ın "Tool of the Week" alanında bizimle paylaşabilirsiniz!

Sunum konusuna odaklanmışken popüler bir sunum uygulaması olan Keynote'u anlattığımız "Keynote Nedir, Nasıl Kullanılır" adlı rehber yazımıza göz atabilir, Keynote dışında başka hangi araçlarla sunum hazırlayabileceğinizi merak ediyorsanız da "Sunum Hazırlayabileceğiniz Araçlar" adlı liste yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Sunum Hazırlama Eklentileri
Sunum Hazırlarken İhtiyaç Duyabileceğiniz Eklentiler
Hazırlayan;
UX Consultant - CEO
Mustafa Dalcı
Oluşturulma Tarihi
05/2021
Güncellenme Tarihi
07/2022
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.