Liste

9 Kötü UX Writing Örneği

Yazar
Çağla Yılmaz
Web sitesi, mobil uygulama gibi dijital ürünlerin arayüzünde ve fiziksel ürünlerde karşılaştığımız metinleri planlama ve yazma işi olarak tanımlanan, tasarımın bir parçası olan UX Writing sürecinde yapılmaması gereken hataları listeledik.
USERSPOTS BÜLTEN
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
Aramıza hoş geldin! Yeni bültenlerimiz de görüşmek üzere...
Oops! Something went wrong while submitting the form.

9 Kötü UX Writing Örneği

“Yazmak kolaydır. Tek yapmanız gereken gereksiz kelimelerin üstünü karalamaktır.” –Mark Twain


Ux Writing; kullanıcının ürün ile temas noktalarındaki her türlü metinsel içeriğin kullanılabilirlik bağlamında düzenlenmesidir ve yapı taşını kelimeler (microcopy) oluşturur. Ux Writing editoryal bir düzenleme ya da ürünün yalnızca dokümantasyon aşamasına ait bir adım değildir. Bir Ux yazarı metinsel içeriğin yanı sıra hedefindeki kullanıcıları odağında tutan, ürün çapında bir anlatı ve yardımcı içerik oluşumundan sorumludur. Kullanıcısını merkeze alır, tanır ve kelimeleri en verimli şekilde kullanarak deneyim boyunca rehberlik eder. 


Her deneyim kendi içerisinde farklı kısıtlara sahip olduğundan, deneyim yazımı belirli kurallara uyarak metinler oluşturmakla da sınırlandırılamaz. Uyarlama, pratik ve bütünsel düşünme, çözüm üretme, empati, fikir geliştirme gibi bütüncül bir gelişim sürecini kapsar.

Hem dijital hem de fiziksel ürünlerde kullanıcıyı yönlendirmek, istediği eylemleri gerçekleştirebilmesine yardımcı olmada önemli bir rol oynayan UX Writing'e dair bilmeniz gerekenleri ve Ux yazarlarının sorumluluklarını buradaki rehber yazımızda anlatmıştık. Göz atmayı unutmayın.


Bu içeriğimizde ise kötü bir Ux Writing’in, ürününüzün başarısını ne kadar etkileyeceğini örneklerle inceleyeceğiz. Hadi başlayalım!

1- Kullanıcılara uzun metinler okutmak


Kullanıcılar bir arayüzü kullanırken, arayüzün kendisine değil yapacakları eyleme odaklanırlar. Dolayısıyla metinleri okumak yerine tararlar. Kullandığınız her kelimenin belirli bir amacı olduğuna emin olana kadar tüm gereksiz kelimelerden kurtulun.

2- Tasarım jargonu ile anlatımı zorlaştırmak


İyi bir kullanıcı deneyiminin özelliklerinden biri basitlik ve netliktir. Anlaşılır metinler için teknik terimler kullanmaktan kaçınmalısınız. Kullanıcının mental modelinde var olan, basit kelimeler kullanmaya özen gösterin.


3- Kullanıcıları iyi yönlendirememek


Bir hata meydana geldiğinde kullanıcıyla iletişim kurmak ve onu yönlendirmek önemlidir. Mümkünse hatanın sade ve basit şekilde nedenini açıklamalı ve hatayı giderebilmesi için kullanıcıya gerekli talimatları aktarmalısınız. Burada yalnızca doğru bir metnin yeterli olmadığını, örnekte gördüğünüz gibi yönlendirmenin doğru yerde yapılmazsa belirsizlik yaratabileceğini unutmayın.

4- Arayüz ve metin uyumsuzluğu


Tasarım ilkelerinin göz ardı edilmesi, doğru metinlerle oluşturulmuş bir deneyimin başarısız olmasına sebep olabilir. Kurallar doğrultusunda tasarlanmış arayüzü doğru metinle bir araya getirerek deneyimi inşa edin.

5- Hatayı kullanıcılara yansıtmak


Harika bir deneyim tasarlamış olsanız da kullanıcıların hata yapması kaçınılmazdır. Bu durumda suçlamadan, affedici ve mütevazı bir dil ile yaklaşmalısınız.

 

6- Olumsuz bir dil kullanmak


Özellikle hata mesajlarında sıkça karşılaştığımız olumsuz kelime kullanımından olabildiğince kaçının. Amacımız kullanıcıyı azarlamak ya da ona kötü hissettirmek değil, daima yapıcı bir dil kullanmak olmalı. John Ekman bu konuyla ilgili verdiği bir örnekte şöyle diyor: “Birkaç yıl önce, ABD’ye giderken Stockholm'deki bir havaalanında görevliye biletimi Business Class’a yükseltmemin mümkün olup olmadığını sordum. Bana üzgün olduğunu ama bunun mümkün olmadığını, bunun için ekstra ödeme yapmam gerektiğini söyledi. Dönüş uçuşumdan önce başka bir görevliye aynı talepte bulunduğumda ise ‘Elbette efendim! Ödemeyi nasıl yapmak istersiniz?’ dedi. Yapmam gereken işlem aynıydı fakat iki farklı yanıt aldım. Biri “evet” biri “hayır” diyordu.”

 

7- Kullanıcıya karşı mesafeli olmak


Kullanıcıların dilinden konuşmak yalnızca metinleri kolayca anlamasını sağlamaz. İnsanlar kendilerine benzeyen, daha insansı ürün ve servislere güven duymaya eğilimlidir. Teknik terimler ve soğuk bir dil size yardımcı olmayacaktır.

8- Kesme işareti kullanmak


Metninizi kesintiye uğratan kesme işaretini kullanmayın. Bölünen kelimeler gücünü yitirir.

Gerekirse metninizi tekrar gözden geçirmelisiniz. Can sıkıcı bir durum ancak düzenleme yapmak ve sadeleştirmek tüm etkiyi yitirmekten iyidir!

 

9-“Confirm shaming” yapmak


Ux writing, kullanıcıları bir ürünü ya da servisi kullanmaya devam etmeye teşvik ve motive edecek içerik oluşturmayı hedefler. Ancak metinleriniz kullanıcı üzerinde baskı oluşturuyorsa yanlış yoldasınız demektir. Kullanıcınız tercihleri yüzünden kötü hissetmemelidir.

Bazı kötü kullanıcı deneyimi yazımı örnekleri ile sizleri bir araya getirdik ama örnekler bunlarla sınırlı değil elbette. UX tasarım süreçlerinizde bu tarz olası hatalara düşmemek, kullanıcılarınıza iyi bir arayüz rehberi sunmak ve Ux Writing ile birlikte iyi bir içerik tasarımının nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız Userspots Akademi'de ihtiyacınız olan eğitimi alabilirsiniz. Detaylar için eğitim sayfamızın linkini buraya bırakıyoruz.

9 Kötü UX Writing Örneği
9 Kötü UX Writing Örneği
Hazırlayan;
Jr Innovation Designer
Çağla Yılmaz
Oluşturulma Tarihi
12/2021
Güncellenme Tarihi
10/2022
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.