Liste

Yapay Zeka Tabanlı 5 Not Alma Aracı!

Yapay zeka destekli not alma araçlarıyla, notlarınızı daha akıllıca yönetmek ve çalışma verimliliğinizi artırmak için nasıl adımlar atabileceğinizi öğrenin!
USERSPOTS BÜLTEN
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
Aramıza hoş geldin! Yeni bültenlerimiz de görüşmek üzere...
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Yapay zekanın beraberinde getirdiği hız, verimlilik ve kolaylıkları Kullanıcı Deneyimi’nin pek çok sürecinde kullanmak mümkün. Bu yazıda sizler için UX Araştırma sürecinde yapılan kullanıcı görüşmelerinde daha verimli notlar alabilmek için kullanabileceğiniz yapay zeka tabanlı araçları inceledik! Gelin birlikte göz atalım!

1.Notion AI

Notion AI, toplantıda alınan notları özetliyor ve yapılacaklar listesini çıkartıyor. (Kaynak: Notion)

“Üretkenlik” denince akla gelen ilk araçlardan biri olan Notion, sağladığı özgürlük ve kullanıcısına bıraktığı kişiselleştirme seçenekleri sayesinde uzun süreden bu yana zirveyi rakiplerine bırakmıyor. Yaklaşık 6 ay önce yayınladığı güncellemeyle Notion AI’yı duyuran firma bu atılımıyla da pek çok meslek grubu adına vazgeçilmezlerden birisi oldu.

Notion, UX Araştırma süreçlerinde oldukça kullanılan araçlardan birisiydi ancak Notion AI ile birlikte kullanıcı görüşmelerini de daha verimli hale getirmek mümkün. Görüşmelerinizde dağınık biçimde aldığınız notları derleyip toparlamak, özetlemek ve hareket planı oluşturmak gibi işleri Notion AI’ya gönül rahatlığıyla bırakabilirsiniz. Ekip arkadaşım Ecem Şafak'ın yazdığı "Yeni Dijital Asistan: Notion AI Nasıl Kullanılır?" yazısını da inceleyebilirsiniz.

Üretkenliği arttırmak ve hedeflere ulaşmak konusunda önemli yardımcılardan biri olan Notion’a tamamen hakim olmak için konuyla ilgili eğitimimize kaydolabilirsiniz.

2.Notably AI

Notably AI, kullanıcısının video özetlerinde kullandığı etiketleri yapay zekaya öğretip önerilerde bulunma özelliğine de sahip.

Kullanıcı görüşmelerinde kullanılan bir diğer araç olan Notably AI da üretkenliği ve verimliliği arttırabilmek konusunda ikna edici vaatlere sahip.

Notably AI’da araştırma sürecinin neredeyse her aşamasında kullanabileceğiniz özellikler mevcut. Proje ile ilgili olarak kişiselleştirilebilir bir bilgi sayfası oluşturmanıza olanak sağlayan Notably, kullanıcı görüşmelerini de videodan yazıya çevirebiliyor.

Önemli noktaları öne çıkarmanızı sağlayan Notably, öne çıkan dataları gösterme, bir araya getirerek gruplama ve başlıklama ve sentezleme konusundaki yetenekleri konusunda sürecinizi bir adım daha ileriye taşıma potansiyeline sahip. Notably’nin yapay zeka tabanlı Odak Grup, İçgörü Keşfi, Kullanılabilirlik Testi gibi şablonlarının da iş bitirici yapıda olduğunu ifade etmekte fayda var.

İpucu: Kullanıcı görüşmelerinizi Notably ile yazı haline getirdikten sonra Notion AI’dan metnin önemli noktaları öne çıkarmasını veya özetlemesini isteyebilirsiniz. 🤓

3.Otter AI

UX süreçlerinde kullanılabilecek araçlardan birisi de kuşkusuz Otter AI. 2023’te The Wall Street Journal Best AI Apps listesinde kendisine yer bulmayı başaran Otter’ın bu başarısı tesadüf değil.

Kullanıcı görüşmesine girdiniz ve görüşmeyi anbean yazılı olarak kaydetmek, sonrasında kullanıcının tercih ettiği ifadelere göz atmak istiyorsunuz. Otter AI yapay zekayı kullanarak tam da bu işlevi yerine getiriyor.

Konuşmayı simültane olarak yazılı hale getiren Otter AI, bununla birlikte konuşma esnasında aldığı kaydın bir başkasıyla paylaşılmasına veya o esnada belirlenen önemli noktaların öne çıkarılmasına olanak sağlıyor.

Konuşma metnine yorum veya hareket planı ekleyerek takım arkadaşlarınızla daha verimli bir araştırma süreci geçirmenizi de sağlayan Otter AI, metnin dışa aktarılması açısından da çeşitli seçenekleri sunuyor.

4.Obsidian

Not alma konusunda farklı seçenekler sağlayan biri olan Obsidian, alanının ilgi çeken araçlarından birisi. Alınan notların birbirleriyle bağlanabilmesini, bağlanan notların genel çerçevede görünebilmesini sağlayan Obsidian, bu sayede kullanıcılarına geniş bir perspektif ve daha verimli bir not alma süreci oluşturmayı hedefliyor.

Yapay zeka entegresiyle birlikte oyunu daha büyük oynamaya başlayan Obsidian, bu sayede içerik oluşturma, içgörü çıkarmadan gelişmiş arama yapma gibi özelliklerini de kullanıcılarının hizmetine sundu. DALL-E, ChatGPT gibi diğer yapay zeka araçlarıyla entegre biçimde çalışabilen Obsidian, pek çok yapay zeka entegresiyle de daha kişiselleştirilebilir bir deneyim sağlıyor.

5.Reflect

Yapay zeka tabanlı not alma aracı deyince akla gelen araçlardan biri olan Reflect, önemli ve dikkat çeken yapay zeka entegrasyonları sayesinde pek çok kullanıcının gözdesi oldu. Kullanıcı dostu bir araç olan Reflect’in ChatGPT-4 asistanıyla hizmet veriyor olması onu daha da kuvvetli hale getirirken, açık kaynak promptları kullanıcısının hizmetine sunmasıyla da ayrıcalıklı hissettiriyor.

Otter AI gibi sesten yazıya dönüşümü de yapay zeka sayesinde sağlayan Reflect’in açık kaynaklı olması da oldukça dikkat çekici. Pek çok yapay zeka aracı promptlar konusunda cimri davranırken, Reflect hem açık kaynak olarak prompt paylaşımı sağlıyor hem de bu promptların özelleştirilebilmesine olanak sunuyor.

Kullanıcısına kendi API anahtarlarını girebilecek bir ortam sağlayan Reflect, aynı zamanda uçtan uca şifreleme yöntemiyle notların gizliliğini de koruyor.

UX Araştırma sürecinde önemli yer tutan kullanıcı görüşmelerinde kullanabileceğiniz yapay zeka tabanlı not alma araçlarını sizler için derledik. UX Araştırma sürecinin tüm detaylarına hakim olmak, mentör desteği almak ve uygulamalı örnekler inceleyip kendi örneklerinizi oluşturmak için UX Araştırma Eğitimi’ne kaydolmayı unutmayın!

AI Tabanlı Not Alma Araçları!
Yapay Zeka Tabanlı 5 Not Alma Aracı!
Hazırlayan;
Digital Marketing Specialist
Utku Arslan
Oluşturulma Tarihi
08/2023
Güncellenme Tarihi
11/2023
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.