Liste

Customer Journey Map Oluşturma Araçları

Customer Journey Map (Müşteri Yolculuğu Haritası) yöntemi ile kullanıcıların bir ürünü ya da servisi kullanırken geçtiği aşamaları haritalandırıyoruz. Kullanıcılarla empati kurmanızı sağlayan bu yöntemi hangi çevrimiçi araçlarla görselleştirebileceğinizi IoX ekibimizden Merve anlattı.
USERSPOTS BÜLTEN
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
Aramıza hoş geldin! Yeni bültenlerimiz de görüşmek üzere...
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Customer Journey Map Oluşturma Araçları

Customer Journey Map yani Müşteri Yolculuğu Haritası, müşterilerin bir ürünü veya servisi kullanırken geçtiği aşamaları adım adım anlatmak, parça parça toplanmış hikayeleri, eldeki yüklü veriler ile birleştirerek anlamlı bir şekilde sunmak için haritaladığımız yolculuklardır. Neden, ne zaman CJM oluşturma ihtiyacı duyduğumuzu, bu harita sürecine dair bilmeniz gereken tüm önemli noktaları buradaki rehber yazımızda anlatmıştık. Bu yazımızda ise kolayca müşteri yolculuğu haritası oluşturabileceğiniz çevrimiçi araçları listeledik.

Gelin, birlikte inceleyelim!

1. Miro

Miro, Userspots olarak en sevdiğimiz ve en çok kullandığımız toollardan birisi. Kendisi ortak çalışma alanı yaratan bir white board. Miro hakkında daha detaylı bilgi edinmek için buradaki rehber yazımıza göz atabilirsiniz.

Miro, customer journey map ve buna benzer pek çok konuda yapı oluşturmamızı sağlayan, kullanan kişide bağımlılık yaratan bir tool.

Miro'nun kendi ekibi tarafından oluşturulan template kütüphanesini kullanarak customer journey map ve buna benzer yapılara erişebilirsiniz. Buna ek olarak Miroverse topluluğundan bu noktada faydalanabileceğiniz birçok şablona ulaşabiliyorsunuz. Miroverse pek çok Miro kullanıcısının kendi template'lerini ekleyerek katkıda bulunduğu bir topluluk platformu. Kendi kütüphanesinin yanında böyle bir ek kütüphane yaratması adeta gönüllerde taht kurmasını sağlıyor.

Miro aracını browser üzerinden kullanabilir veya dilerseniz uygulamasını bilgisayarınıza ve telefonunuza yükleyebilirsiniz.

2. Mural

Mural, Miro'ya çok benzeyen bir whiteboard tool'dur. Miro'dan farkı ise entegrasyon sayısının daha az olması. Ayrıca Miro'nun bir diğer üstünlüğü açık API ye sahip olması ve bu da geliştiricilerin Miro ile entegre olacak şekilde kendi uygulamalarını oluşturabileceği anlamına gelir. Birkaç farklılık dışında kulllanıcıya sunulan fonksiyonlar hemen hemen Miro'yla aynıdır diyebiliriz. Ortak çalışma alanları yaratması, hazır template'ler sunması, browser üzerinden kolay kullanımı ve basit arayüzüyle Mural da başarılı bulduğumuz uygulamalardan bir tanesi. Müşterilerinizin yol haritasını oluşturmak istediğinizde Mural da sizi pek çok template'le buluşturuyor. Kütüphanesini bir inceleyin :)

3. UXPressia

UXPressia, customer journey map, persona ve impact maps oluşturma noktasında bizlere yardımcı olan bulut tabanlı bir kullanıcı deneyimi yönetimi platformudur.

Sürükle-bırak arayüzü ile kullanımı çok kolaydır. Ortak çalışma alanı yaratarak ekip çalışmasını kolaylaştırır. Ayrıca oluşturduğumuz çalışmalar sunum aşamasına geldiğinde presentation mode ile çalışmalarımızı sunmamızı ve export özelliği ile sunumumuzu istediğimiz formatlarda almamızı sağlar.

Biz UXPressia'nın arayüz görsellerini çok beğendik ve çalışmalarımızı ses ve video içeriklerle zenginleştirebilmemize imkan sağlaması bizi etkiledi. Son olarak Google Analytics verilerinizi ekleyerek çalışmanızı daha güçlü hale getirmenizi sağlayarak gerçek veriler sunmanızı sağlayan bir fonksiyonu olduğunu da belirtmek istiyorum.

4. Custellence

Ekip projenizin deadline'ı çok yakın ve ekip arkadaşlarına tool öğreterek vakit kaybı yaşamadan bu projenin yetişmesini istiyorsunuz. O zaman Custellence tam size göre bir tool çünkü kullanım kolaylığı sebebiyle öğrenmesi en kolay tool'lardan birisi ve ekip çalışmasına olanak tanıyor. Adaptasyon sürecini kısaltarak size hız kazandırabilir. Ayrıca biz görsel olarak sade, anlaşılır ve modern olduğunu düşünüyoruz. Müşteri yolculuk haritanızı hazırlayacağınız zamanlarda da kısa deadline'lar gözünüzü korkutmasın! Her zaman uygun tool bulunur:)

5. Smaply

Smaply, customer journey map, persona ve skateholder map yaratmanızı ve bunları paylaşıp sunabilmenizi sağlayan bir tool. Ekip çalışmaları oluşturabilir, yolculuk haritalarını paylaşabilir, bunlara yorum yapabilir ve PowerPoint de dahil olmak üzere birden çok dışa aktarma türü oluşturabilirsiniz. Smaply'nin youtube kanalına göz atmayı unutmayın çünkü Smaply'nin tasarım alanı yaratmak dışında eğitici bir rolü de var. Youtube kanalından konuyla ilgili pek çok eğitim içeriği sizleri besleyebilir.

6. Figma

Figma'nın popülaritesi, işbirliği araçlarıyla birlikte etkili bir freemium modeli sayesinde son birkaç yılda patladı ve tool kendisini çok geliştirdi. Figma Community tasarımcılar ve geliştiriciler tarafından yayınlanan binlerce eklentiyi ve dosyayı keşfetmenize, yüklemenize, kullanmanıza ve yeniden düzenlemenize olanak tanıyan, yakın zamanda yayınlanmış bir topluluk platformudur. Bu topluluğu Github'ın geliştirme alanında yaptıklarına çok benzer şekilde, insanların canlı tasarım dosyalarını yayınlayabileceği halka açık bir yer olarak düşünebilirsiniz. UX Designerlar tarafından çok sevilen ve kullanılan bu tool, customer journey map gibi araştırma yöntemlerinin oluşturulması ve sunulması konusunda bize kolaylık sağladığı için tasarımcılar bu tool'u çok sevecek. Özellikle tasarım alanında yeni başlayan kişilerin tasarım dünyasının önde gelen tool'una alışıp, Figma Community'yi keşfetmesine olanak sağlaması için customer journey map çalışmalarınızı keyifli hale getirmek adına Figma'yı deneyebilirsiniz. Figma dünyasına giriş yapmak için kendinize bir fırsat yaratmaya ne dersiniz? Yanıtınız evet ise "Figma nedir ve nasıl kullanılır?" adlı rehber yazımızı incelemeyi unutmayın.

7. Lucidchart

Lucidchart, özelleştirilebilir şablonlar ve kapsamlı biçimlendirme seçenekleriyle, customer journey map oluştururken, bulgularınızı kolayca görselleştirmenize ve paylaşmanıza yardımcı olur. Kullanımı kolay bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz ama biz görsel olarak biraz zayıf olduğunu düşünüyoruz. Daha basit gösterimler yaparak hızlı projeler elde etmek için uygun bir tool olabilir.

Ya da isterseniz Userspots sizler için, sadece 1 günde, Müşteri Yolculuğu Haritanızı oluşturabilir! One Day Customer Journey Map servisimizi inceleyin, bize ulaşın, müşteri deneyimi sürecinizi uçtan uca iyileştirelim.

CJM Oluşturma Araçları
Customer Journey Map Oluşturma Araçları
Hazırlayan;
UX & Innovation Designer
Merve Ertuğrul
Oluşturulma Tarihi
11/2021
Güncellenme Tarihi
07/2022
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.