Liste

10 Popüler Metaverse Evreni

Yazar
Userspots Ekibi
Benzersiz deneyimler yaşayabileceğiniz, ticaret yapabileceğiniz ve kurumsal olarak varlığınızı sürdürebileceğiniz popüler metaverse platformlarını listeledik.
USERSPOTS BÜLTEN
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
Aramıza hoş geldin! Yeni bültenlerimiz de görüşmek üzere...
Oops! Something went wrong while submitting the form.
No items found.

10 Popüler Metaverse Evreni

Tüm dünyada büyük yankı uyandıran Metaverse dijital dünyaların bir araya geldiği yepyeni bir deneyim vadediyor. Yeni nesil internet olarak da tanımlanan Metaverse, kurgusal bir evrenle gerçek dünyayı birleştiriyor. Metaverse dünyasında gezmek, oyun oynamak, sosyalleşmek, çalışmak, yatırım yapmak, iş kurmak, tatile gitmek ve alışveriş yapmak gibi hayatın içindeki aktiviteler sanal platforma taşınıyor. Özellikle Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in şirketin ismini Meta olarak değiştirip Metaverse dünyasına yaptığı büyük yatırım sonrası bu yeni nesil sanal dünya, teknoloji şirketleri ve markalar açısından da daha çok dikkat çeker hale gelmiştir. İnternet üzerinden etkileşimi farklı bir boyuta taşıyan Metaverse, hız kesmeden gelişen birçok ilke tanık olduğumuz insanlık tarihinde yeni bir çağın başlangıcını temsil ediyor.

Metaverse Dünyasının Çarpıcı İlklere İmza Atan Projeleri

Neredeyse hemen her gün metaverse evreni insanlara yeni bir deneyim sunuyor. Bireysel olarak kullanıcıların keşfettiği deneyimleri zenginleştirmek için metaverse marka işbirlikleri rekabet ortamını başka bir boyuta taşıyor. Metaverse dünyası bugün gelinen noktada defilelere, ticarete, konserlere, mağazalara, toplantılara ve hatta evliliklere bile ev sahipliği yapıyor.

Metaverse dünyasının çarpıcı ilk projeleri ise şöyle:

• ABD’de sanal evrende gerçekleşen ilk düğün, metaverse dünyasının gerçek yaşam ile nasıl bütünleştiğini gösteren en çarpıcı örneklerden biri.

• Metaverse’de ilk film galası, Warner Bros Picture tarafından 2021 yılında Roblox’da gerçekleştirildi. Katılımcılar şu anda da sanal mahallede bir blok partisinde filmin müzikleri, dansları ve sahnelerini deneyimleme şansına sahip.

• İsveç markası H&M, metaverse evreninde mağaza açan ilk giyim markası olarak adını duyurdu. Mağazayı ziyaret edenler avatarları üzerinde beğendikleri kıyafeti deneyip sipariş verebilir.

• Amerikalı rapçi Snoop Dogg, müzik dünyasında kendi sanal alemini kuran ilk isimlerden. Sanatçının kendi sanal aleminin ismi ise Snoopverse.

• KASİDER ve Darüşşafaka cemiyetinin işbirliği ile ülkemizde ilk metaverse etkinliklerinden biri kadınlar günü için düzenlendi. Katılımcılar avatarlarını oluşturarak sanal ortamdaki etkinliğe dahil oldu.

• Türk girişimciler tarafından kurulan MetaWear, gerçek dünyadaki moda devlerini metaverse evreninde buluşturuyor.

• Metaverse evrenindeki ilk sanal fabrikalardan biri BMW - Nvidia işbirliği ile hazırlıklarını sürdürüyor. Ülkemizde Vestel markası da sanal fabrika ile Metaverse dünyasına giriş yapmaya hazırlanıyor.

• Dünyanın önde gelen spor giyim markalarından adidas, Into the Metaverse ismiyle NFT koleksiyonlarıyla yeni dünyada yer alıyor. Metaverse Adidas, aynı zamanda The Sandbox gibi platformlar için giyilebilir cihaz ve fiziksel ürünlerini de satışa sunacak.

Metaverse dünyası elbette bunlarla sınırlı değil. Sürekli değişim ve gelişim içerisinde olan yeni nesil internet dünyası benzersiz deneyimler yaşayabileceğiniz, ticaret yapabileceğiniz ve kurumsal olarak varlığınızı sürdürebileceğiniz birçok platformdan oluşuyor.

Gelin bir de Metaverse dünyasının popüler platformlarına göz atalım.

1-Roblox

roblox

Roblox, dünya çapında milyonlarca oyuncunun bir araya gelerek oyun oynadığı ve kurguladığı 2D bir video oyun platformudur. Roblox özellikle dev markalarla yaptığı işbirlikleri ile metaverse dünyasının en popüler isimlerinden biri. Nike ile Roblox işbirliğinden doğan Nikeland’e gelen oyuncular yakar top gibi eğlenceli oyunların yanı sıra metaverse Nike sanal kıyafetlerini de avatarlarına giydirebilir. Metaverse evrenine Roblox ile katılan bir diğer marka ise Gucci. Gucci Garden experience adıyla gerçekleşem projede ziyaretçiler marka için özel tasarlanan bahçe konseptli alanda avatarları ile gezebilir ve Metaverse Gucci dijital ürünlerini satın alabilirler. Roblox dünya genelinde olduğu kadar 5 milyona varan kullanıcısıyla ülkemizde de popülerdir. İş Bankası Roblox platformuna reklam vererek Türkiye’de metaverse dünyasına reklam veren ilk banka olmuştur.

2-Fortnite

fortnite

Bir oyun platformundan metaverse evrenine dönüşen bir diğer isim de Fortnite. Dünyaca ünlü rap sanatçısı Travis Scott’un sanal konser etkinliğiyle adından söz ettiren Fortnite, katılımcılara benzersiz bir konser deneyimi yaşatmıştır. Dev dünya markalarından Balenciaga ise 2021 Sonbahar Koleksiyonunu Forntine’in “Afterworld: Age of Tomorrow” isimli oyun alanında tanıtmış ve metaverse dünyasına Fortnite oyun platformuyla giriş yapmıştır.

3-Decentraland

Decentraland

Decentraland metaverse tabanlı olarak kurulan ilk sanal platformlardan biridir. Avatarınızı oluşturup Decentraland dünyasına adım attığınızda gezebilir, çeşitli oyunlar oynayabilir, alışveriş yapabilir ve metaverse arsa satın alabilirsiniz. Aynı zamanda satın aldığınız arsalar üzerine binalar da inşa edebilirsiniz. Sanal arsalardan oluşan platformda Samsung’un ilk sanal mağazası da yer alıyor. Samsung 837X ismiyle açılan mağazanın dizaynı markanın New York şehrindeki en büyük mağazasının sanal evrene uyarlanmış hali. Türkiye’den ise Aktif Bank platformdan arsa alan ilk Türk bankasıdır. Henüz tasarım aşamasında olan Aktif Bank’ın arsası, yakın gelecekte gerçek dünyanın sanal dünya içerisinde nasıl yer alacağını gösteren örneklerdendir.

4-Axie Infinity

Axie Infinity

Pokemon’dan ilham alınarak ortaya çıkan metaverse dünyasının popüler oyun platformlarından biridir. Oyna-kazan mantığının kripto para ve NFT ile bir araya geldiği platformda oyuncular sanal dünyada kazandıklarını gerçek dünyada kazanca çeviriyor.

5-HyperVerse

HyperVerse

HyperVerse, milyonlarca farklı evren tasarlanan gezegenler koleksiyonunun metaverse dünyasındaki yansımasıdır. Gezegenler ve evrenler arasında bir yolculuk deneyimi sunan platformdaki kullanıcılara Voyager adı veriliyor. Burada kullanıcılar birbiriyle iletişim kurabiliyor, gruplar halinde evreni keşfedebiliyor.

6-The Sandbox

The Sandbox

3D tabanlı en popüler metaverse evrenlerinden biri olan The Sandbox arsa alım satımı yapılan ve buradan para kazanılmasına izin veren bir projedir. The Sandbox evreninde çeşitli görevler ve oyunlarla ödül kazanma sistemi mevcut. Etherium tarafından desteklenen sanal dünyada oyuncular NFT oluşturarak bu NFT’leri kazanca çeviriyor.

7-SuperWorld

SuperWorld

SuperWorld metaverse aleminde gerçek dünyaya ait izler barındıran farklı bir görsel deneyim sunan sanal gayrimenkul dünyasıdır. Ziyaretçiler Büyük Giza Piramidi, Tac Mahal ve Eyfel Kulesi gibi dünyanın önemli noktalarına ait yerlerin sanal yansımalarını keşfetmek için evrende gezinti ve alışveriş yapma şansına sahip. Dünyanın yaklaşık 64,8 milyar sanal gayrimenkulünün yer aldığı platformda gayrimenkul alım satımı yapılıyor. Ayrıca SuperWorld gayrimenkul sahiplerini birer paydaş kabul ederek kullanıcılar üzerinden gelen geliri gayrimenkul sahipleriyle paylaşıyor.

8-Somnium Space

Somnium Space

2017 yılında metaverse dünyasına adım atan ve bir yıl sonra halka açılan Somnium Space kullanıcılara çok yönlü bir deneyim sunuyor. Arazi alım satımı, bina veya ev inşası, konserler, iş kurma ve oyun oynamak Somnium Space evreninde yapılabileceklerin başında geliyor.

9-Star Atlas

Star Atlas

Star Atlas oyun severleri uzayın derinliklerine taşıyan bir metaverse projesidir. NFT’ler aracılığıyla oyun için gerekli olan uzay gemileri ve diğer ögeler satın alınıp katılımcılar gezegenleri ve galaksileri gezebiliyor. Uzaylılar, robotlar ve insanların bir araya geldiği Star Atlas bilim kurgu filmlerinin metaverse evreninde uyarlanmış halidir. Oyunda kazanılan tokenler gerçek dünyada kazanca çevriliyor.

10-Ufo Gaming

Uzay temalı bir başka popüler evren olan Ufo Gaming, kendi içinde sürekli büyüyen bir oyun ekosistemidir. Ufo Gaming oyun içerisinde kullanıcıların kendi dünyalarını yaratmalarına imkan tanıyor. Temelinde oyna-kazan sistemiyle kurulan platformda her oyunun kendine ait bir gezegeni var. NFT pazaryeri ve gezegenler arası arsa satışları oyunları kazanca dönüştürüyor.

Bonus: Horizon Worlds

Horizon Worlds

Metaverse kavramının duyulmasına öncülük eden Mark Zuckerberg’ün sunumunda da karşımıza çıkan bir metaverse evrenidir. Horizon Worlds (eski adıyla Facebook Horizon), Oculus Rift S ve Oculus Quest 2 için Meta Platforms tarafından geliştirildi ve yayınlandı. Oyun oynayabildiğiniz bu evrenin gerekliliği ise bir Oculus Rift S veya Oculus Quest 2 VR gözlüğü ve buna ek olarak iki elde taşınabilir hareket kontrol cihazına sahip olmanız. Oyun, kullanıcı tarafından oluşturulan dünyalara ait portallar içeriyor ve oyuncular fiziksel zemin üzerinde, belirli sınırlar içerisinde etraflarındaki alanı keşfedebiliyorlar.

Metaverse dünyası geçici bir deneyimin ötesinde sürükleyici bir teknoloji olmaya aday. Sanattan eğitime, ticaretten sağlığa her sektör şimdiden Metaverse dünyasında yerini almak için kolları sıvamaya başladı. Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu ve Matrix gibi bir zamanların bilim kurgu filmleri artık Metaverse ile gerçek oluyor.

10 Popüler Metaverse Evreni
10 Popüler Metaverse Evreni
Hazırlayan;
Userspots Ekibi
Oluşturulma Tarihi
05/2022
Güncellenme Tarihi
05/2022
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.