Liste

Tasarımcıların Yorumlarıyla En İyi 15 Figma Plugini

USERSPOTS BÜLTEN
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
Aramıza hoş geldin! Yeni bültenlerimiz de görüşmek üzere...
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Figma, son zamanlarda en çok kullanılan UX/UI tasarım araçlarından biri oldu. Ekip arkadaşlarınla çalışma imkanı, tarayıcı üzerinden erişim sağlanması ve kaliteli prototipleme yapabilmesi gibi birçok avantajlı özelliğe sahip olan bu uygulama aynı zamanda kullanıcılarına çeşitli pluginler de sunmakta. Ancak bazen bu pluginlerin nerelerde ve nasıl kullanılacağı kafaları karıştırabiliyor. Bu kafa karışıklığının en büyük sebeplerinden biri de binlerce plugin olması ve dolayısıyla ihtiyacınız olan plugini keşfetmek.

Peki plugin ne demek? Bir programın sahip olmadığı özelliklere sonradan ‘‘eklenti’’ olarak gelen ve programın işlevselliğini artıran yazılımlar olarak tanımlayabiliriz. Bu yazılımlar birçok işlem sırasında bizlere yardımcı olarak yapacağımız işlemleri hızlandırmamıza, sistemde düzen sağlamamıza ve bunun gibi birçok yönde bizlere katkı sağlamaktadır.

Biz de Userspots ekibi olarak sektördeki deneyimli UI/UX tasarımcılarına sorduk ve en çok kullandıkları, sevdikleri eklentileri bizlerle paylaşmalarını istedik ve sizler için tasarımcılar tarafından en çok kullanılan 15 Figma Pluginini derledik.

Unsplash

Figma’dan ayrılmadan tasarımlarınızda kullanabileceğiniz profesyonel görsellere hızlıca ulaşmanızı sağlayan bu plugin tam bir görsel kütüphane. Aynı zamanda Unsplash Figma’nın en çok indirilen plugini olarak liderliğini koruyor.

Iconify

Bu eklentinin içinde çok sayıda popüler ikon setlerini ve emojilerini bir arada bulabilirsiniz. Olduça büyük bir kütüphaneye sahip olan ve başka sitelerden ikon bulmak yerine Figma’dan işlerinizi halledebileceğiniz bu plugin ayrıca kolayca sürükle bırak mantığıyla çalışıyor.

Stark

‘‘Herkes için erişilebilirlik’’ sloganı ile Stark plugininde, renk kontrastlarının değerlerini görebilir, erişelebilir tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz. Arayüz tasarımlarınızda erişilebilirliğe önem veriyorsanız kesinlikle faydalanmalısınız.

Mockup

Figma’dan uzaklaşmadan kendi içerisinde hızlıca sunumlarınızı güzelleştirecek mockup’lar elde etmenizi sağlayan bu plugin ile tasarlanan arayüzler daha realistik bir şekilde görselleştirilebiliyor.

“Çoğunlukla çalışmalarımızın sunumlarını hazırlarken müşterilerimizin de ekranlar içinde görebilmesi adına, hem çıktılarının kullanılabilirliği, hem de pratikliği sebebiyle sıkça tercih ediyoruz. Ayrıca seçili alanlara “Frame”leri şekillendirmesi özelliğiyle de farklı amaçlar (perspektif çıktılar) için de kullanıyoruz.”

UTRLAB Ekibi

Lorem Ipsum

Tasarımlardaki içerik, yazı kısımlarının nasıl görüneceği konusunda tasarımcıların yardımına koşan bir eklenti olan Lorem Ipsum, yazı içeriğinizi girmeden önce tasarımlarınızın nasıl görüneceğini anlamak adına oldukça fikir veren bir plugin olarak listede yerini alıyor.

“Tasarımların nihai hallerinden önce neye benzeyeceğini gösterebilmek adına kullandığım bir plugin. Tasarımlardaki içeriklere, textlere belli bir anlam katmış oluyor.”

Beyza Erik - UI/UX Designer - Sosyopix

Pitchdeck Animation Studio

Figma’da hazırladığınız sunum sayfalarınızı Pitchdeck Animation Studio eklentisi ile farklı formatlardaki sunum dosyalarına kolayca dönüştürebilirsiniz.

“Eğer ürün tasarımcısıysanız işiniz arayüz tasarlamaktan daha fazlasına dokunmak olabilir. Sunum tasarlamak da buna dahil. Bu plugin çıkmadan önce Google Slides gibi “şeyler”de sunum hazırlıyordum. Özellikle alignment ve boşluklar tam içime sinmiyordu. Şimdi sunumu Figma’da özgürce ve daha esnek biçimde hazırlayıp düzenlenebilir metinlerle birlikte export alabiliyorum. Hala geliştirilmesi gereken noktalar var ama işimi görüyor.”

Güven Sözmen - Product Designer - App Samurai & Storyly

Blobs

Tasarımlarınızda farklı organik formlar mı kullanmak istiyorsunuz? O zaman bu plugin tam olarak sizin için diyebiliriz. Tasarımlarınızda kullanmak istediğiniz organik formları bu plugin sayesinde istediğiniz şekilde yaratabilirsiniz.

‘‘Tasarımlarda Pen Tool ile çizmek yerine bu plugini kullanıyorum. İllüstrasyonun büyük bir tamamlayıcısı, pürüzsüz şekiller oluştururken büyük kolaylık sağlıyor.’’                                

Beyza Erik - UI/UX Designer - Sosyopix

Lottie Files

Günlük rutinin dışına çıkıp gerektiğinde ‘‘Oh be dünya varmış’’ dedirten eklentilerden biri de Lottie Files. “Lottie ile tasarla” sloganı ile kütüphanesinde bulunan çeşitli GIF’ler aracılığıyla tasarımınızı farklılaştırabilirsiniz.

‘‘Figma’da yaptığım bir prototipin minik dokunuşlarla daha gerçekçi görünmesini sağlıyor. Örneğin bir inputun içinde yanıp sönen imleç ya da akışta bir noktada loading animasyonu gerekiyorsa direkt buradaki kütüphaneden alıyorum.’’

Güven Sözmen - Product Designer - App Samurai & Storyly

Typescales

Tasarımda doğru hiyerarşi ve ritim oldukça önemli olabilir. Typescales yazı tiplerinin boyutlarını düzenli bir dengede oluşturmanızı sağlayıp tipografik olarak tasarımınızda ortak bir dil oluşturma konusunda yardımcı oluyor.

‘‘Tasarım yaparken yazı boyutlarında görsel ritim ve hiyerarşi oluşturmak için ölçek kullanılır. Bu plugin ile girilen bir temel değere uygun olarak tasarımınızda kullanacağınız metin ölçeğini kolayca oluşturabilirsiniz. Design System için ilk basamak hazır!’’

Şeyma Gümüş - Jr.UX Designer - Userspots

Design System Organizer

Tasarımlarınızda oluşturduğunuz stil ve komponentleri başka bir tasarımda kullanmak istediğinizde size düzenli ve hızlı bir şekilde bir araya getirme olanağı sağlar. Birçok projede çalışan tasarımcılara kütüphanelerini aktarma konusunda yardımcı olan bu plugin, tasarımlarınızın farklı dosyalarda da olsa ortak dilde olmasına her zaman yardımcı olmak için yanınızda olacak.

‘‘Yeni başladığım veya devam eden projelerimde oluşturduğum tasarım sistemimi daha organize ve doğru şekilde kurgulamak için kullanıyorum.’’

Muhammed Düzgün - CXO - Taptoweb

Remove bg

Bir görselin arka planını silmek için kullanılan popüler figma eklentilerinden biri daha. Aynı zamanda web sayfası da bulunan ama eklentisi ile Figma’dan ayrılmadan hızlıca çözüme ulaşmak için kullanabileceğiniz, tasarımcıların png’lerini bulamadığı logolar için de sıkça başvurduğu pluginlerden.

Breakpoint


Breakpoint, responsive (farklı cihaz sayfaları) tasarımlarında oldukça işinizi gören bir plugin olabilir. Bu plugin, responsive sayfalarınız arasındaki geçişleri tek bir frame üzerinden göstererek tasarımınızın farklı cihazlardaki arayüz görünüşleri hakkında size fikir veriyor.

“Özellikle responsive web tasarımlar çalıştığımızda (sıkça çalışıyoruz) yine müşteriye yapmak istediğimiz kırılım geçişlerini aktarmak adına sıkça kullanıyoruz.”

UTRLAB Ekibi

Beautiful Shadows

Figma’da basit bir gölge eklemek için belirli ölçüler girmekten bıkmış kişilere gelsin bu plugin; Beautiful Shadows. Sunumlarda ya da gölgelendirme denemeleri yapmak için kullanabileceğiniz bu plugin seçtiğiniz objeye hızlıca bir gölge yerleştiriyor.

‘‘Gölge ekleme işini matematikten uzaklaştırıp görselleştiriyor. Değer girmek ve bu değişimi tahmin etmek benim için zaman zaman zorlaşıyor, beautiful shadows ile tüm değişiklikleri bir buton ile yapabiliyorum, bu nedenle işimi oldukça kolaylaştırıyor.’’

İrem Nur Akdemir Innovation & UX Designer @Userspots

Content Reel

Bu eklenti, sizler için otomatik veriler doldurmak konusunda birebir, çalışma alanınızda rastgele veriler eklemeniz gerektiğinde kullanabilir ve bunu diğer çalışma arkadaşlarınızla kolayca paylaşabilirsiniz. Profil fotoğraflarını, metinleri ve ikonları tasarımınıza kolayca çekebilirsiniz.

Chart

Kullanıma hazır halde bulunan, çeşitli grafikler içeren ve kendini en güçlü veri görselleştirme eklentisi olarak tanımlayan chart figma kullanıcılarının sıkça başvurduğu pluginlerden biridir.

‘‘Datasını çıkardığım işleri chartlar halinde görselleştirmek için chart ekleme pluginini kullanıyorum.’’

Betül Terzi - After Sales Product Lead - Hepsiburada

Bu içeriğimizde sektördeki tasarımcılar tarafından Figma’da en çok kullanılan 15 plugini derlemeye çalıştık. Bu süreçte bizlere verdikleri bilgilerden dolayı bu içeriği hazırlamamıza yardımcı olan tasarımcılar ve tasarım ekipleri;

- Ferdi Çıldız - Senior Product Designer - Community Gaming / Instructor - Userspots Academy

- Burç Taluğ UX Consultant - 2BDP Consultancy

- Mehmet Emin Ciddi - Ux Strategy Consultant - Insider

- Muhammed Düzgün - CXO - Taptoweb

- UTRLAB Ekibi

- Beyza Erik - UX/UI Designer - Sosyopix

- Vefa Yılmaz - Product Designer

- Nice Uysal - Product Designer, UX/UI Designer

- Betül Terzi - After Sales Product Lead - Hepsiburada

- Mehmet Oğuz Arıkan - Product Designer - Zalando SE

- Güven Sözmen - Product Designer - App Samurai & Storyly

- İrem Nur Akdemir - Innovation, UX/UI designer - Userspots

- Şeyma Gümüş - Jr. UX. designer - Userspots

- Hande Kocabey Senior Product Designer


Kendilerine tekrardan bu içerikte bizlere yardımcı oldukları için çok teşekkür ederiz.Aynı zamanda Figma hakkında pluginler dışında daha fazla şey öğrenmek için Figma Nedir? içeriğimize göz atabilirsiniz. Figma’yı bizimle beraber uygulamalı olarak keşfetmek ve tasarımlarınızda kullanmak isterseniz de Online Figma Eğitimimize katılabilirsiniz.

En İyi 15 Figma Plugini
En İyi 15 Figma Plugini
Hazırlayan;
UX Okulu Katılımcısı
İlknur Burci
Oluşturulma Tarihi
04/2022
Güncellenme Tarihi
04/2022
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.