Liste

En Başarılı Super App Örnekleri

Yazar
Selin Bulba
Super App birçok hizmeti tek bir yerde sunan bir uygulama tarzı. Tek uygulamada, tek oturum açarak bir dizi işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Dünya çapında en çok kullanılan örnekleriyle içeriğini inceleyelim.
USERSPOTS BÜLTEN
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
Aramıza hoş geldin! Yeni bültenlerimiz de görüşmek üzere...
Oops! Something went wrong while submitting the form.

En Başarılı Super App Örnekleri

Akıllı telefonu hafıza uyarıları verecek kadar uygulamalarla dolu olmayan var mı aramızda? Gün içerisinde defalarca kullanıyoruz her birini. Acıktığımızda online yemek siparişini kısa sürede verebilmemiz için bir mobil uygulama elimizin altında, onun yanında bir online mağaza uygulaması var oturduğumuz yerden, mağazada bulunmayan kıyafetlere de ulaşabildiğimiz, diğer yanda seyahat uygulaması var ki birkaç tıkla seyahatimizi planlayalım işlemleri online halledelim. Her ihtiyacımıza hitap eden, hizmet eden sınırsız mobil uygulama mevcut. Ama son yıllarda ortaya çıkan ve günümüzde adından çok bahsedilen bir uygulama trendi var ki tüm bu app kalabalığını tarihe gömmeye hazırlanıyor. Super App’ler! 


Super App birçok hizmeti tek bir yerde sunan bir uygulama. Tek uygulamada, tek oturum açarak bir dizi işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Kullanımı kolay arayüzlere sahip bu uygulamalar çok yönlü kullanıcı deneyimine ev sahipliği yapıyor.

Super App’ler nedir? Neden önemli? Nasıl yapılır? tüm bu detayları anlattığımız bir rehber yazımız da var. Bu yazıda ise sizleri halihazırda kullanımda olan ve dünya çapında başarıya ulaşmış Super App örnekleriyle tanıştıracağız.

Trendi oluşturan sadece WeChat değil. Daha da geliştirilen ve gitgide küreselleşen bu uygulamaların çok da bilmediğimiz ama oldukça başarılı örneklerine hep birlikte yakından bakalım!

WeChat

WeChat, 2011 yılında Çin’de geliştirilip piyasaya sürüldüğünde bir mesajlaşma uygulamasıydı. 10 yılı geride bıraktığında ise 1 milyon mini programı bünyesine dahil etmişti. Bu sayede artık sadece WeChat uygulaması üzerinden taksi çağırabiliyor, sinema bileti alabiliyor, kredi başvurusu yapabiliyor, faturalarınızı ödeyebiliyorsunuz. Üstelik bunlar yapabileceğiniz işlemler arasında sadece birkaçı. İşlemlere ek olarak bu işlemlere ait ödemelerinizi de yine bu uygulamadan ve WeChat Pay özelliğiyle QR kod kullanarak da gerçekleştirebiliyorsunuz. Yüzlerce işlemin entegre edildiği bu super app dünya çapında aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip.


Alipay

Alipay de tıpkı WeChat gibi satın alma ve ödeme yapma gibi durumlarda alışkanlıklarınızı şekillendiren uygulamalardan. 2004 yılında Çin'in Hangzhou kentinde kurulan üçüncü taraf bir mobil ve çevrimiçi ödeme platformu olan Alipay sonrasında birbirinden bağımsız birçok hizmeti ekosistemine dahil etti. Alışveriş, rezervasyon, fatura vb. ödemeler yapmanıza, paylaşımlarda bulunmanıza olanak tanıyan ve çok daha fazlasına kolaylıkla erişim sağlayabileceğiniz bir mobil ağ konumunda.


Grab

Merkezi Singapur’da bulunan Grab, bir araç çağırma uygulaması olarak 2012 yılında faaliyete başladı. 2016’da ise GrabPay ile mobil ödeme ağını kullanıma açtı. Günümüzde ise popüler super app’ler arasında yer alıyor. Çünkü tek bir hizmetle sınırlı kalmayıp, yemek dağıtımı ve çevrimiçi ödeme gibi finansal hizmetleri de vermeye başlayarak çok geniş bir kullanıcı tabanı oluşturdu.


Go-jek

Go-jek de Güneydoğu Asya sınırlarında, Endonezya’da kurulan ve hızla lider yarışına katılan bir başka super app. Grab’in en büyük rakibi olarak anılıyor. Başlangıçta tüketicilerin kurye teslimatı ve iki tekerlekli araç çağırma ihtiyaçlarına çözüm üreten şirket bugün GoRide, GoSend, GoShop ve GoFood gibi kanallarıyla 20’den fazla hizmeti vermeye devam ediyor. Diğer uygulamalarda da olduğu gibi günlüş işlerinizin büyük bir kısmını tek bir uygulamadan gerçekleştirebiliyorsunuz. Go-jek uygulamayı her pazarda yerelleştirebilmiş. Yani bulunduğunuz bölgeye göre farklılık gösteren bir içeriğe sahip.


Momo

Momo, büyük yabancı sermaye yatırımları ve yüzlerce fintek şirketine hizmet veren bir dijital cüzdan olarak Vietnam’da kuruldu. Nakit para iadesi, hediye kuponları ve indirimler gibi bir dizi finansal fırsat ve çevrimiçi ödeme çözümleri sunuyor. Yukarıda da anlattığımız diğer Asya merkezli ve başarılı teknoloji isimler gibi Momo da super app olmayı başararak yaşam tarzı trendlerini yakalamış. Günümüzde 100’den fazla mini programla çok çeşitli alanlarda hizmet veriyor. Kullanıcılar para transferi, elektrik/su faturalarının ve hastane ücretlerinin ödenmesi, bankacılık, oyunlar, perakende satış, yemek hizmetleri gibi ihtiyaçlarını Momo üzerinden karşılayabiliyor. Uygulama bugüne kadar tüketici finansmanı, sigorta, e-ticaret, alışveriş ve ulaşım gibi farklı alanlarda binlerce partnerle ortalık kurdu. 2020 Eylül ayının başında ise toplamda 20 milyon kullanıcıya ulaştı.

Zalopay

Vietnam’dan çıkan bir başka super app örneğiyle (şimdilik) listemizin sonuna geldik. Vietnam’ın bir zamanlar en popüler mesajlaşma uygulaması olan ve 2012 yılında dünya çapında 100 milyondan fazla kullanıcıya ulaşan Zalo 2017 yılında ZaloPay’e dönüştürüldü. Günlük yaşam ve iş ihtiyaçları için kullanım ve çözüm senaryoları içeren bir mobil ödeme uygulaması olarak yeni bir döneme girdi. ZaloPay kullanıcılarına faturaları ödeme, QR kod aracılığıyla para transferi, nakit çekme ya da bakiye yükleme gibi işlemleri tek bir uygulamadan yapabilme fırsatı sunuyor. En son ve çok ilgi gören özelliklerinden biri doğrudan sohbet kanalından para aktarımı yapabilme seçeneği. Diğer e-cüzdanlardan ayıran özelliği ise birden fazla banka hesabına bağlanılabilmesi. 

En başarılı Super App Örnekleri
En Başarılı Super App Örnekleri
Hazırlayan;
Content Specialist
Selin Bulba
Oluşturulma Tarihi
10/2020
Güncellenme Tarihi
07/2022
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.