Liste

Figma’da İşlerinizi Kolaylaştıracak 10 Kısayol

Yazar
Şeyma Gümüş
Bulut tabanlı bir arayüz tasarım aracı olan Figma’yı kullanmanızı kolaylaştıracak, çalışmalarınıza hız kazandıracak 10 ipucunu listeledik.
USERSPOTS BÜLTEN
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
Aramıza hoş geldin! Yeni bültenlerimiz de görüşmek üzere...
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Figma’da İşlerinizi Kolaylaştıracak 10 Kısayol

Son zamanların popüler uygulaması - deyim yerindeyse İsviçre çakısı- Figma’yı keşke daha önce bilseydim diyeceğiniz özellikleri ve ipuçlarıyla keşfetmeye hazır mısınız? Şimdiden uyaralım: “Bu sayfa aydınlanma yaşamanıza ve hiçbir şeyin eskisi gibi olmamasına neden olabilir.” 


Figma'da çalışmak gerçek bir zevk. Araçlar tasarımcıların ihtiyaçlarına göre özenle hazırlanmış, sezgisel ve duyarlı. Aracın kullanımı kolay olsa da keşfedilecek birçok gizli ve güçlü özelliği var. Bu yazıda yer verdiğimiz Figma’da kullanabileceğiniz 10 ipucu ile işlerinizi hızlandırabilirsiniz. Haydi onlara göz atalım!


Hokus Pokus: Adlandırılmış Renkler

CSS, genel renklerin daha kolay yazılabilmesi ve okunabilmesi için geniş bir adlandırılmış renk kümesi tanımlar. İşte bazı adlandırılmış renkler:


Siz de bu renkleri “fill” kısmına yazan iyi bir çocuk olursanız adlandırılmış renkleri görebilirsiniz. 

Klavye Kısayolları

Figma’da çoğu şeyin ikinci, üçüncü hatta dördüncü yolu vardır. Bu özelliğiyle kullanıcısına özgürce hareket etme imkanı sağlarken kısayolları sunmayı ihmal etmemiştir.


Burada kısayolları kullanmayı öğretirken oyunlaştırma yöntemiyle basit ama etkili bir şekilde alışkanlık kazanmamızı sağlıyor. Kullandığınız kısayollar anında mavi renk ile kaplanıyor ve öğreneceğiniz diğer kısayollar için hedef belirlemiş oluyorsunuz. Harika değil mi?


Sihirli Değnek: Frame Boyutlandırma

Ekran tasarlarken framelere ihtiyaç duyarız. Çünkü frameler çalışmalarımızın sınırlandığı çerçevelerdir. Peki hiç bu çerçevelere tasarımlarınızı sığdıramadığınız oldu mu? Cevabınız evetse sizi ferahlatacak bir ipucumuz var: Frame boyutlandırma!


Mac kullanıyorsanız ⌘CMD; Windows kullanıyorsanız CTRL’ye basılı tutarak çerçeveyi aşağıya ve yanlara doğru uzatabilirsiniz. Böylece içindeki elementler bozulmadan çerçeveniz istediğiniz boyuta gelecektir.


Frame Fısıltısı: Çoklu Adlandırma

Tasarım yaparken dikkat etmemiz gereken temel iki nokta vardır. İlki düzenli çalışma, ikincisi de ögeleri adlandırma. İkincisini yaptığınızda muhtemelen ilkinin yarısını yapmış oluyorsunuz. Gelelim çoğu kişinin üşendiği, kaybettiğinde dipsiz kuyulara sürüklendiği adlandırma konusuna.


Figma bu konuda kullanıcılarına layer ve frame adlandırmaları için bir kısayol sunuyor. Mac kullanıyorsanız ⌘CMD+R; Windows kullanıyorsanız CTRL+R ile kolayca katmanlarınızı ve çerçevelerinizi adlandırabilirsiniz. Onları adlandırırken sıralamasını da yine bu yöntemle hızlıca yapabilirsiniz. 


Frame, Sayfa ve Doküman Linki Büyüsü

Etkili akışlar oluşturabilmeniz için Frame’e, sayfaya ve dokümana link ekleme büyüsü pardon ipucu için hazır mısınız? Öyleyse hemen bakalım:


Çalışmanıza web sitenizdeki bir yazıyı linkiyle ekleyebildiğiniz gibi Figma’daki çalışma alanlarınızı da linklerle bağlayarak akış oluşturabilirsiniz. Yapmanız gereken bağlayacağınız alana sağ tıklayarak “Copy/Paste as > Copy Link” seçeneğini işaretlemeniz. Kopyaladığınız linki köprü görevi görecek, frame’e ya da dokümana yapıştırarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 


Seç, İzle, Dışa Aktar: Slice Tool

Figma’yı kurcalayanlar Slice tool’u bilir. Çalışmamızın sadece bir bölümünü örneğin görselin olduğu kısmı dışa aktarmak istiyorsak bunun için kıyıda köşede saklanmış olan bir araç var: Slice Tool. Karmaşayı Gizle: Layer Panelini Daralt

Çalışmanın büyük ve detaylı olması ile layer panelinin yoğunluğu doğru orantılıdır. Bir rivayete göre işler çıkılmaz noktaya geldiğinde layer paneli sonsuza kadar uzayabilir. İşte bunu engellemek ve layer paneli daraltmak için çok gizli bir kısayol var:Mac’de Option + L veya Windows’ta Alt + L tuşlarına basarak tüm grupları ve çerçeveleri daraltabilirsiniz. Böylece uzayan panelinizi daraltarak dağınık görüntüden kurtulabilirsiniz. 


Sihirli Gibi Hissettiren: İmleç Gizleme

Figma ekip çalışmaları için de oldukça popüler. Dosyalar kalabalıklaştıkça işler ve imleçler de birbirine girebiliyor. Çalışırken bu durum kimi zaman korkutucu olsa da arkadaşlarınızın imleçlerini gizlemenin bir yolu var: 


View > Show Multiplayer Cursors" seçeneğinin işaretini kaldırarak veya Mac için Option + ⌘CMD + \, Windows için ise ALT + CTRL + \ tuşlarını kullanarak daha rahat çalışabilirsiniz.


Bir numara görmek ister misin?: Görüntü Kırpma

Figma’ya çalışmanızda kullanacağınız görselleri eklediniz. Ama bir sorun var: Görselinizin kenarında kırpılması gereken fazlalık olarak gördüğünüz bir alan var. Bunu Figma’dan ayrılmadan hızlıca nasıl kırpabilirsiniz?


Cevabı çok basit. Mac kullanıyorsanız ⌘CMD; Windows kullanıyorsanız CTRL tuşlarına basılı tutarak kırmak istediğiniz alanları mouse ile çekiştirmeniz yeterli. 


Işıklar ve Sahne: Panel Gizleme

Figma’da bir proje üzerinde çalışıyorsunuz ve anlık olarak durumunuzu müşterinize ya da yöneticinize sunmak istiyorsunuz. Ekranınız sağda, solda ve üstteki paneller nedeniyle daraldığı için dikkatleri üzerinize çekemiyorsanız bunun için bir ipucumuz var:


Kullanıcı arayüzünü gizleme özelliği kısayolu, Mac’de ⌘CMD + / ya da ⌘CMD+Ç, Windows'da CTRL + / ya da CTRL + Ç ile tüm panelleri aynı anda hızlıca yok edebilirsiniz. 


#BONUS: Klasörü İçeri Aktarma

Çalışmanız için butonlarınız, ikonlarınız ve eskizleriniz hazır. Eksik olan tek şey onlarca görsellerinizi bir araya getirip çalışma alanınıza eklemekse bunun da bir kolay yolu var:


Figma içeriği uyumlu olduğu dosya formatlarından oluşan klasörleri sürükleyip çalışma alanınıza eklemenize olanak sağlıyor. Böylece dosyalarınızı tek seferde hızlıca taşıyabilir ve düzenli bir alanda konumlandırabilirsiniz.


Bulut tabanlı bir tasarım ve prototip oluşturma aracı olan Figma'yı detaylarıyla anlattığımız rehber yazımızı da buraya bırakıyoruz, göz atmayı unutmayın. Yazıda Ferdi Çıldız'ın hazırladığı uygulamalı örnek videosu da yer alıyor.

Ayrıca Figma kullanırken aklınıza takılan sorularınızı Space Club komünitemizle paylaşabilirsiniz. Aşağıda eklediğimiz kısayolu kullanarak, 1700'den fazla tasarım meraklısı üyemizle sorularınıza cevap bulabilirsiniz.


10 Figma Kısayolu
Figma’da İşlerinizi Kolaylaştıracak 10 Kısayol
Hazırlayan;
Jr. UX Designer
Şeyma Gümüş
Oluşturulma Tarihi
02/2022
Güncellenme Tarihi
02/2022
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.