Liste

Alıştırma Yapmak İçin Kullanabileceğiniz Mobil Uygulama Türleri

Yazar
Ekin Erden
Arayüz tasarımı konusunda kendinizi geliştirmek için tasarlayabileceğiniz mobil uygulama türlerini sizler için avantajlarıyla beraber listeledik.
USERSPOTS BÜLTEN
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
Aramıza hoş geldin! Yeni bültenlerimiz de görüşmek üzere...
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Tasarım, yapacağınız her araştırmayla, okumayla ve pratikle birlikte daha da geliştirebileceğiniz bir alan. Bu alanda yaptığınız her pratik, tasarımın farklı bir yönüne odaklanmanızı sağlar.

Tasarım trendlerini takip edebilmenin, temel tasarım becerilerinizi güçlendirmenin ve kendi tasarım üslubunuzu oluşturabilmenin en iyi yolu sürekli tasarlamaya çalışmaktır. Yaptığınız her tasarım çalışması tasarlamayı öğretir, bir yandan da kullanıcı deneyimi ve arayüz tasarımına yeni yönelen tasarımcıların portfolyoları için değerli çıktılar oluşturmasını sağlar.

Arayüz tasarım becerilerinizin gelişmesini ve tasarım hakimiyeti kazanmanızı sağlayacak en faydalı yollardan biri de çeşitli alanlarda başarılı app örneklerini referans alarak pratikler yapmaktır. Farklı sektörlerde ve alanlarda tasarımlar yapmak, bakış açınızı genişletmenizi ve farklı hedef kitlelerinin ihtiyaç duyduğu tasarım tercihlerini daha iyi anlayabilmenize yardımcı olur. Üstelik farklı sektörlere ait tasarım çalışmalarınızın olması yapacağınız iş görüşmelerinde, sektöre ve şirkete yönelik tasarımlar gösterebilmenize ve işverenlerin dikkatlerini çekmenizi sağlar.  

Bu sebeple biz yazımızda arayüz tasarımı pratiği yapabileceğiniz ve tasarım yönünüzü farklı alanlarda geliştirebileceğiniz 10 farklı mobil uygulama örneğini sizler için listeledik.

Seyahat Uygulamaları

Athul Krishnan’ın Airbnb sayfa tasarımları

Seyahat uygulamaları kullanıcıların ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde çözmeyi amaçlar. Bu noktada arama çubuğu gibi fonksiyonların uygulama içerisindeki konumu kullanıcıların hedeflerine kolayca ulaşmalarında önemli bir rol oynar. Bununla birlikte seyahat uygulamalarında diğer önemli unsurlardan biri de kişiselleştirme yapmaktır. Kullanıcılara kişiselleştirilmiş arama önerileri sunmak seyahatlerini daha da ilgi çekici hale getirebilir.

Kullanıcıların hızlı aksiyon alabileceği, hedef odaklı ve kişileştirme unsurlarına dikkat edeceğiniz tasarımlar yapmak istiyorsanız seyahat uygulamaları üzerinde pratik yapmak size çok yardımcı olacaktır. Seyahat uygulamaları hakkında yapılan diğer konsept çalışmalara buradan bakabilirsiniz.

Finans Uygulamaları

Golo adlı kişi tarafından tasarlanan finans uygulaması

Eskiden yüz yüze yaptığımız ve zamanımızı çok alan finansal işlemleri artık finans uygulamaları üzerinden hızlıca halledebiliyor; mobil uygulamalar aracılığıyla istediğimiz anda faturalarımızı ödeyebiliyor, kolayca konut kredi başvurusu yapabiliyoruz. Fakat bu durum güvenlik problemlerinin de artmasına neden oluyor, bu nedenle finansal uygulamaların çözmesi gereken en önemli problemlerden biri kullanıcılarının güvende hissetmelerini sağlamak. UX araştırmalarında ortaya çıkan veriler doğrultusunda finans uygulamalarındaki tasarım tercihleri, verilerin korunması için oluşturdukları güvenlik önerileri, kullanıcıların finansal uygulamaları daha çok tercih etmelerini sağlar. Kullanıcı deneyimi ve arayüz tasarımı hakkında pratik yapmak isteyenler için bu durum üzerinde düşünülmesi gereken güzel bir tasarım problemidir. Aynı zamanda kullanıcı da güven oluşturabilmeniz için UX writing’e de dikkat etmenizde fayda var. Finans Uygulamaları hakkında yapılan diğer örnekleri göz atmak için buraya bakabilirsiniz.

E-ticaret Uygulamaları

Masum Billah tarafından tasarlanan e-ticaret

Online alışveriş platformları da pratik yaparken kullanabileceğiniz uygulamaların vazgeçilmezlerindendir. E-ticaret uygulamalarında ürün kartlarının oluşturulması; ürün ve ürün açıklamaları gibi unsurlar arasında kurulan hiyerarşi ve geniş ürün yelpazesi olan uygulamalar ve kullanıcı deneyimini daha akıcı hale getirmek için yapılan tasarım tercihleri, temel tasarım prensipleri üzerinde pratik yapmanıza yardımcı olacak uygulamalardandır. Online alışveriş uygulamaları hakkında yapılan diğer çalışmaları buradan görebilirsiniz.

Online Kurs Uygulamaları

Keanu Gaurava tarafından tasarlanan online kurs uygulaması

Online kurs uygulamaları genellikle kullanıcıların satın almak istedikleri kursların listelendiği uygulamalardır. Bununla birlikte kurs satın alma, kurs izleme, ilerleme takibi gibi birçok tasarımın yer aldığı ekranları içerir. Sizler de farklı tasarımlar içeren ekranları tasarlamayı deneyerek tasarımınızı geliştirebilirsiniz. Daha farklı örnekler keşfetmek isterseniz, buradan ulaşabilirsiniz.

Sağlık Takibi Uygulamaları

Safitri Irma tarafından tasarlanan sağlık uygulaması

Sağlık takibi uygulamaları grafikler, sembolik gösterimler gibi farklı görselleştirmeler ile kullanıcılara sağlıkları hakkında bilgilendirmeler sunan uygulamalardır. Veri görselleştirmesi üzerinde pratik yapmak isterseniz sağlık takibi uygulamaları tam size göre. Bununla birlikte sağlık takibi uygulamaları akıllı saatlerde de sıklıkla kullanılıyor. Hem mobil için hem de akıllı saatler için sağlık takibi uygulamaları tasarlayarak farklı ekran boyutlarında çalışabilir ve değişen tasarım tercihlerini karşılaştırabilirsiniz. Buradan da diğer sağlık uygulaması örneklerini inceleyebilirsiniz.

Fitness Uygulamaları

Kurnia Majid tarafından tasarlanan fitness uygulaması

Hepimiz farklı bedenlere, metabolizmalara ve alışkanlıklara sahibiz. Bu nedenle her kullanıcının farklı egzersizlere, rutinlere ve diyetlere ihtiyacı var. Bu noktada kişiselleştirme fitness uygulamalarında çok önemli rol oynuyor. Ayrıca fitness uygulamaları başarılı kişiselleştirmeler oluşturabilmek için de kullanıcılara kendileri hakkında birçok soru yöneltiyor. Bu nedenle kullanıcı deneyimini daha akıcı hale getirmek için bu uygulamaların sezgisel olması, kullanıcılara doğru soruları sorması ve kısayolların kullanıcılara doğru sunulması bu uygulamalarının önemli unsurlarıdır. Sezgisel ve kişiselleştirmenin önemli olduğu tasarımlar yaparak tasarım becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız fitness uygulamalarında pratik yapmayı düşünebilirsiniz. Fitness uygulamaları hakkındaki diğer çalışmaları da buradan inceleyebilirsiniz.

Mobilya Uygulamaları

Arya Wijaya Kusuma tarafından tasarlanan mobilya uygulaması

Kullanıcı deneyimi tasarımı alanına yeni yönelen tasarımcıların pratik yapabileceği uygulamalardan biri de mobilya uygulamalarıdır. Kolay bir şekilde bulabilceğiniz kaliteli stok mobilya fotoğrafları ile uygulamanızı hızlıca düzenlemeye başlayabilir; temel tasarım becerilerinizi geliştirdiğiniz pratikler yaparken bir yandan da yaratıcılığınızı gösterdiğiniz tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz. Buradan da yapılan mobilya uygulaması örneklerine bakabilirsiniz.

Online Market Uygulamaları

Chayan Sarker tarafından tasarlanan online market uygulaması

Online alışveriş uygulamaları son zamanlarda çok popüler. Kullanıcı ihtiyaçlarına göre sürekli gelişen ve değişen bu uygulamalar pratik yaparken kullanabileceğiniz uygulamalardan biri. Verilerimizi toplarken yaptığımız kullanıcı görüşmelerinde veya verilerimizi analiz ettiğimiz kullanılabilirlik testi gibi aşamalarda rahatlıkla kullanıcılara ulaşabildiğimiz online alışveriş uygulamaları sayesinde sizler de gerçek verilere dayanan case studyler hazırlamak istiyorsanız, online alışveriş uygulamaları üzerinde çalışmayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca sürekli artan kullanıcı sayısı ile değişen ihtiyaçlara da problem çözme odaklı tasarımlar üzerinde pratik yapmanızı sağlar. Bununla birlikte yaygın olan uygulamalar üzerinde pratikler yapmak ve çoğumuzun yaşadığı problemlere çözümler üreten, yaratıcılığınızı gösterdiğiniz tasarımlar ortaya çıkarmak iş verenlerin de dikkatlerini çekmenize yardımcı olur. Diğer market uygulamaları örnekleri ise burada.

Görev Takibi Uygulamaları

Bayu Aji Sadewa tarafından tasarlanan görev takibi uygulaması

Görevlerinizi ve işlerinizi yönettiğiniz uygulamalar tasarlayarak pratik yapmak yaratıcılığınızı geliştirebileceğiniz bir diğer yoldur. Takvim, planlama ve görev ilerleyişi gibi farklı UI bileşenlerini içeren bu tür uygulamaları tasarlamak Figma gibi tasarım araçlarında da pratik yapmanızı sağlar. Ayrıca görevler ve işler çoğu zaman ertelemek, kaçmak isteyebileceğimiz durumlar olduğu için bu tür uygulamalarda kulllanıcıların görevlerini tamamlamaları konusunda teşvik edici tasarımlar ortaya çıkarmak önemlidir. Bu nedenle oyunlaştırma tekniği bu tür uygulamalarda genellikle tercih edilen yöntemlerden biridir. Sizler de yaratıcılığınızı arttırabileceğiniz, doğru oyunlaştırma tekniklerini öğrenmek istiyorsanız görev takibi uygulamaları üzerinde çalışabilirsiniz. İlham alabileceğiniz örnek görev takibi uygulamalarına ise buradan ulaşabilirsiniz.

İş Bulma Uygulamaları

Tran Mau Tri Tam tarafından tasarlanan iş bulma uygulması

Sıklıkla kullanılan uygulamalardan biri de iş bulma uygulamalarıdır. İlham alabileceğiniz birçok örnek tasarımın olduğu bu uygulamalar, kullanıcı deneyimi tasarımı alanına yeni giren tasarımcıların temel tasarım prensipleri üzerinde çalışabileceği, tasarım araçlarını kullanabileceği ve tasarım becerilerini geliştirebileceği uygulamalardandır. Diğer örnekler için ise burayı inceleyebilirsiniz.

Kullanıcı deneyimi ve arayüz tasarımı alanında yapacağınız her çalışma kendi tasarım üslubunuzu oluşturmanıza; problem çözme yeteneklerinizi geliştirebileceğiniz kullanıcı odaklı tasarımlar ortaya çıkarmanızda sizlere çok yardımcı olacaktır. Farklı mobil appleri referans alarak yapacağınız her pratik farklılaşan ihtiyaçlara nasıl yaklaşmanız gerektiği konusunda sizlere yönlendirici olmakla birlikte daha sonraki tasarımlarınızda da dikkat etmeniz gereken noktaları daha kolay fark etmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda yaptığınız çalışmaları, bu içerikte verdiğimiz örneklerdeki gibi paylaşarak, tasarımlarınız hakkında yorumlar alabilirsiniz. Userspots Spaceclub sayfamızda Tasarım Yorumları sayfamızı ziyaret ederek, yaptığınız tasarımları paylaşabilir, tasarımcılar ve tasarım meraklılarının yorumlarıyla kendinizi geliştirebilirsiniz. Eğer çalışmak için case önerileri bulamıyorsanız, Tasarımınızı Geliştirmek İçin Pratik Yapabileceğiniz 15 Web Sitesi yazımıza bakarak kendiniz için caseler bulabilirsiniz.

Alıştırma İçin 10 Mobil Uygulama
Alıştırma Yapmak İçin Kullanabileceğiniz Mobil Uygulama Türleri
Hazırlayan;
UX Okulu Katılımcısı
Ekin Erden
Oluşturulma Tarihi
08/2022
Güncellenme Tarihi
08/2022
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.