Liste

Figma Config 2022’de Duyurulan 6 Önemli Güncelleme ve Kullanımı

Yazar
Tayfun Şahin
Figma, Config 2022 ile kullanıcılarına yine birçok güncelleme sundu. Bu geliştirmelerin tasarımlarımıza nasıl etki edeceğini Userspots UX tasarımcımız Tayfun Şahin’in kaleminden sizlere aktarmak istedik.
USERSPOTS BÜLTEN
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
Aramıza hoş geldin! Yeni bültenlerimiz de görüşmek üzere...
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Daha Az Varyant Oluşturabileceğiniz Componentler

Her zaman tasarımlarımızın bir parçası olan componentlere yeni gelen özellik sayesinde yepyeni bir forma kavuştu ve daha az sayıda varyant oluşturmamızı sağladı. Bir componentinizde yer alan bileşenleri artık o componenti kullanacağınız ekranda sağ panel üzerinden, hangi bileşenleri kullanmak istediğinizi seçebilir, içerikte kullandığınız Call to Action’ı katmanlar arasından seçmeden değiştirebilir, ikonunuzu seçebilir veya ikon kullanıp kullanmama düzenlemelerini yapabilirsiniz.

Daha Hareketli Animasyonlar Yaratabileceğiniz Spring Animation

Prototipleme yaparken hareket katan bir animasyon eklemek istediğinizde spring animation yöntemini kullanabilirsiniz! Uygulamalarda sıklıkla gördüğümüz, bir ikonun veya butonun daha hareketli bir animasyonla hareket etmesini prototipleme yaparken de sağlamak için birkaç farklı frame oluşturarak yapmak yerine tek bir özellikle artık bunu sağlayabiliyorsunuz. Bu sayede daha hızlı ve kolay biçimde daha gerçekçi prototipler oluşturabilirsiniz.

Daha Esnek Çalışabileceğiniz Bir Auto Layout

Auto Layout bir sistem dahilinde içeriğe sahip bileşenleri belirli bir sistem yaratarak oluşturduğunuz bir özelliktir. Tasarımınızın boyutunu, içeriğini değiştirmeniz, yeni bir içerik eklemeniz veya çıkarmanız gerektiğinde yarattığınız sisteme uygun olarak otomatik değişmesini sağlar. Bir kez bunu yaptığınızda tek bir değişiklik yapmanız gerektiğinde bile her şey tasarımınıza uygun hareket edecektir. Ayrıca yeni eklenen özellikler sayesinde bileşenleri bir öncelik sıralamasına göre üst üste gelecek şekilde de yerleştirebilirsiniz ve yatay-dikey boşlukları auto layout üzerinden de ayarlayabilirsiniz. Bu geliştirme sayesinde artık Auto Layout’la yapabileceklerimizin sınırı yok!

Tasarımları Daha Rahat Öne Çıkarmanızı Sağlayan Contain Geliştirmesi

Eskiden iki bileşen arasında divider eklemek veya bir modülün belli bir tarafına çerçeve çerçeve eklemek istediğimizde ayrıca line eklememiz gerekiyordu. Yeni gelen özellik sayesinde containler konusunda da farklı uygulamalar yapabiliyoruz. Tek bir alana çizgi eklemek istediğimizde container alanından o alanı seçip çizgi ekleyebilir veya yalnızca bir alandaki çizgiyi daha farklı px boyutunda seçebiliriz. Çok daha hızlı ve az sayıda bileşen kullanarak tasarımlarımızı yapabiliriz!

Karanlıkta Çalışmayı Sevenler İçin Dark Mod

Gece çalışmayı sevenler veya karanlık tercihi her zaman ön planda olanlar için sonunda dark mode Figma’ya geldi diyebiliriz. Koyu tema moduna geçerek panellerin rengini değiştirebilir ve göz sağlığınıza dikkat edebilirsiniz.

Tasarımlarınızı Daha Özgün Hale Getirebilecek Özelleşen Tipografi

Figma’ya gelen yeni değişken yazı tipleri özelliği sayesinde tipografinizi tasarımınızın diline uygun olarak ister kalınlaştırabilir ister eğikliğini ayarlabiliyorsunuz. Aynı zamanda daha gerçekçi tasarımlar ortaya koymanızı sağlamak için uzayan metinler için otomatik üç nokta da koyabilirsiniz.

Figma Config22'den 6 Güncelleme
Figma Config 2022’de Duyurulan 6 Önemli Güncelleme ve Kullanımı
Hazırlayan;
UX Designer
Tayfun Şahin
Oluşturulma Tarihi
06/2022
Güncellenme Tarihi
06/2022
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.