Liste

9 İyi UX Writing Örneği

Yazar
Çağla Yılmaz
UX Writing, kullanıcının bir üründe gördüğü ve duyduğu tüm kelimeleri ve bu sayede kullanıcı ile kurulmak istenen iletişimi tasarlama işidir. Bu işin iyi yapıldığını gösteren örnekleri derledik.
USERSPOTS BÜLTEN
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
Aramıza hoş geldin! Yeni bültenlerimiz de görüşmek üzere...
Oops! Something went wrong while submitting the form.

9 İyi UX Writing Örneği

Daha önce buradaki içeriğimizde 9 kötü örneğe yer vererek UX Writing'in ürününüzün başarısında oynadığı kritik role değinmiştik. Şimdi ise çeşitli markaların arayüzler aracılığıyla kullanıcı ile buluşturduğu, başarılı kullanıcı deneyimi yazımı örneklerini inceleyeceğiz. Onları başarılı kılan, UX Writing'de dikkat etmemiz gereken adımları da beraberinde keşfedelim.

Metafor Kullanımı

metafor

Metafor kullanımı, özellikle sıkıcı ya da zor anlaşılır içeriğin kullanıcı tarafından tüketilmesini kolaylaştırır ve süreci daha keyifli hale getirir. Lemonade, fiyatlandırma ve geri ödeme politikasını sıkıcı ve uzun paragraflarla aktarmak yerine metafor kullanarak kullanıcının gerçek hayattan gelen referanslarını avantaja çevirmiş.

Loading Sayfası

loading page


Yüklenme sayfaları dikkat dağınıklığı ve sıkılmaya, dolayısıyla kullanıcıların kaybedilmesine sebep olabilir. Konsepti besleyen esprili bir metin ve animasyon, hem kullanıcının dikkatini problemden uzaklaştırmaya yardımcı oluyor hem de marka tarzını pekiştirerek akılda kalıcılığı arttırıyor.

Başlıklar

başlık


Apple, ürününün ayırıcı özelliklerini ufak, tekerlemeyi çağrıştıran kelime oyunları ile aktararak ilk karşılaşmada merak hissi uyandırıyor ve kullanıcıyı içeriğin devamını okumaya teşvik ediyor. Elbette bu noktada dengeli olmak ve temelde iletilmesi gereken içerikten uzaklaşmamak önemli.

Navigasyon

navigasyon


Eat.fit, her bir kırılımda verilen hizmet değil amacı vurguluyor. (Örn: hizmet: yemek dağıtımı, amaç:sağlıklı beslenme) Bu, daha insancıl marka anlayışını vurguluyor ve olumlu bir izlenim yaratıyor. Navigasyona yedirilmiş marka kimliği de pekiştirme yoluyla akılda kalıcılığı arttırıyor.

Hata Mesajı 

hata mesajı

Marka hikayesi ile uyumlu, deneyimi bütünleştiren hata sayfası konsepti, durumun verdiği olumsuzluk hissini azaltmaya yardımcı oluyor.

Not: Hata mesajlarında “404” gibi teknik jargon kullanımından kaçınılmalı.

error message


Benzer şekilde tasarlanmış bir hata mesajı sayfası daha. İçeriğin hata mesajını da kapsayacak kadar detaylı ve bütünsel tasarlanması “üzerinde düşünülmüş bir deneyim” hissiyatını da kuvvetlendiriyor.

Hero

hero


Ürünün nitelikleri kısa, temiz ve net şekilde vurgulanmış. Bu kolay taranabilir metinler, deneyimi kolaylaştırarak kullanıcıların içeriğinizi tüketirken ekstra efor harcamasının önüne geçiyor.

Search Bar

search bar


Bu search bar bizimle konuşuyor, ne arayabileceğimize dair gizli bir rehberlik yapıyor ve verdiği basitlik hissiyle aksiyonu tetikliyor.

Butonlar

buton

Airbnb’nin arkadaş canlısı, samimi üslubunu bütünsel bir yaklaşımla tasarımın en atomik parçasında dahi hissettirdiğini görüyoruz.. Bu istikrar hem markayı kullanıcı gözünde benzerlerinden ayırıyor, hem de akılda kalıcılığı arttırıyor. “Bir Süper Ev Sahibine sorun” metni “Ev sahibine sor” ya da “Soru sor” şeklinde de yazılabilirdi. Size hangisi daha sempatik ve tamamlayıcı geliyor?

Quiz

quiz


Masterclass, onlarca eğitim kategorisini tek tek seçtirdiği sıkıcı bir quiz senaryosu yerine günlük dili ve kalıplaşmış kullanımları referans alarak bilişsel yükü azaltıyor ve deneyimi daha keyifli hale getiriyor.

Dijital ve fiziksel ürünlerde kullanıcıyı iyi yönlendirmek, istediği eylemleri kolayca ve keyifli bir şekilde gerçekleştirebilmesine yardımcı olmak istiyorsanız; UX Writing’e dair bilmeniz gerekenleri ve kullanıcı deneyimi yazarlarının sorumluluklarını buradaki rehber yazımızı okuyarak keşfedebilirsiniz.

İyi UX Writing Örnekleri
9 İyi UX Writing Örneği
Hazırlayan;
Jr Innovation Designer
Çağla Yılmaz
Oluşturulma Tarihi
02/2022
Güncellenme Tarihi
10/2022
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.