Liste

Tasarımcıların Takip Etmesi Gereken Challenge Adresleri

Dilediğin zaman, ilgini çeken konularda tasarımlar üretmene aracı olacak online adresleri listeledik. Bu adreslerde katılacağın challenge'lar sayesinde tasarım alanında kendini geliştirirken eğlenceli rekabetlere de ortak olacaksın.
USERSPOTS BÜLTEN
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
Aramıza hoş geldin! Yeni bültenlerimiz de görüşmek üzere...
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Tasarımcıların Takip Etmesi Gereken Challenge Adresleri

Tasarım, yapılan her egzersizle birlikte daha da gelişen bir alan. Bir tasarımcı olarak sadece iş süreçlerinde değil normal zamanlarında da bir şeyler tasarlamalısın. Yaptığın her tasarım çalışması hem becerilerini artıracak, hem yeni adımlar öğrenmene yardımcı olacak hem de portfolyoların için iyi projeler üretmene büyük ölçüde katkı sağlayacak. Bunun için internette bir sürü kaynak var, çeşitli sitelerden hazır case study'lere kolaylıkla ulaşabilirsin. Üstelik online challenge'lara katılarak diğer tasarımcılara karşı eğlenceli ve heyecanlı bir rekabete girişebilir aynı zamanda da başarını test edebilirsin.

Bu yazımızda 14 farklı online adres bulacaksın. Her biri fikirlerini tasarıma dönüştürebileceğin challenge'lar sunuyor. Bazıları kazananlara ödül de veriyor. Hepsini incele, ilgini çekeni seç ve hemen bir challenge'a katıl! Çünkü bir tasarımcı olarak kariyerini canlı tutmanın en güzel yollarından biri bu.

1 - Daily UI

Daily UI’a abone olduğunda her gün UI ile ilgili bir challenge mailine geliyor. 100 gün süren bu tasarım maratonunda sürpriz ödüller de yer alıyor. Ayrıca ilham alacağın kaynaklar da paylaşılıyor. Collect UI’da ise Daily UI’ya gönderilen tasarımlar sergileniyor. Anasayfada, özenle seçtikleri tasarımları günlük olarak güncelleyip paylaşıyorlar.


2- Sharpen

https://sharpen.design; grafik tasarım, UX, markalaşma gibi daha birçok alanda tasarımlar yapabileceğin challenge oluşturucusu. Siteye girdiğinde random iki challenge case’i ile karşılaşıyorsun. Beğendiğini kilitleyerek sabitleyebiliyor, diğerini ise değiştirerek yeni challenge’lara göz atabiliyorsun. Tokyo’daki bir çocuk hastanesi için logo tasarla ya da Afrika’daki hayvanat bahçesi için 30 sn’lik bir reklam hazırla gibi ilgini çekebilecek çok farklı alanlara yönlendiriyor.


3- Good Brief

http://www.goodbrief.io, Manuel Oppel del Rio tarafından tasarlanan bir tasarım challenge adresi. Hayali müşterilerin sana brief ve deadline verdiğini düşün. Oldukça sade ve keyifli arayüzünde hangi kategoride ne tasarlamak istediğini de seçebiliyorsun.


4- Brief Up

Tasarım becerilerini geliştirip portfolyona katkı sağlayabileceğin bir başka site. Çeşitli zorluk seviyelerinde türlü çeşit challenge’lar sunuyor.


5- Andesign Lab

Eskiz fikirleri üreticisi. Görseldeki gibi random olarak hangi araçla eskiz yapacağını, hangi stili uygulayacağını vb belirten eğlenceli bir site.


6- Random UI

https://www.randomui.com’a girdiğinde rastgele UI challenge’ları ile karşılaşıyorsun. Tüm direktifleri kendisi veren hızlı UI projeleri sunuyor. 64.000’den fazla otomatik fikir yer alan site Senior Product Designer olan Joseph Angelo Todaro tarafından yapılmış.


7- UpLabs

https://www.uplabs.com/challenges birçok farklı konuda sürekli olarak yarışmalar sunuyor. Snapchat, Instagram gibi popüler app’lerin yeniden tasarlanması gibi challenge’lar da yer alıyor ve kazananlara çeşitli ödüller veriliyor. Çok çeşitli içerikler var, mutlaka ilgini çekecek bir çalışma konusu bulacaksın.


8- Product Design Interview

Product Designer Artiom Dashinsky tarafından tasarlanan Product Design Interview’a abone olduğunda Facebook, Google ve WeWork gibi şirketlerin kullandığı tasarım egzersizleri haftalık olarak mailine geliyor. Hem UX alanında tasarım becerini geliştirebileceğin hem de faydalanacağın kaynakları olan bir içeriğe sahip.


9- Imprint

https://imprint.li/100days/ 100 günlük ve halen devam eden dev bir challenge kaynağı. Bir tasarımcı olan Susan Rits tarafından oldukça detaylı ve bilgilendirici içeriklerle hazırlanmış. Örneğin persona temalı challenge’a tıkladığında personanın ne olduğunu, neden yapıldığını vb. anlattığı metinlerle karşılaşıyorsun. Sonrasında da challenge’ta neler beklediğini hikâyeleştirme yaparak anlatmış. Zorluk seviyeleri değişiyor ancak tasarım alanında yeniysen ilk günden başlayarak seviyeli bir şekilde gelişim göstermene de olanak tanıyor. 


10- Behance

https://www.behance.net/challenge/photoshop adresinde Adobe’a ait tasarım challenge’larını bulabilirsin. Çoğunlukla profesyonel tasarımcıların katıldığı bir yapı. 9 farklı challenge ile Photoshop becerilerini geliştirmene yardımcı oluyor.


11- UX Challenge


E-ticaretten Fintech’e birçok alanda UX çalışmaları yapabileceğin dolu dolu bir tasarım challenge’ı sitesi. Gerçek problemlere çözüm üretebileceğin, tıkladığında tüm detayları anlatan proje görevleri yer alıyor. UX portfolyona ekleyebileceğin projeler oluşturmak adına güzel bir site.


12- Case Study Club

https://www.casestudy.club/'a katıldığında her Pazartesi mailine UX örnek case’leri  gönderiliyor. Böylece dünya çapında tasarımcıların dijital ürünleri nasıl tasarladığını gözlemleyebiliyorsun. Makaleler ve örnekler eşliğinde becerilerini geliştirerek kendi çalışmalarında uygulayabileceğin fikirlere de ulaşabiliyorsun.


13- The Daily Logo Challenge

UX Design ile ilgili birçok öneriye değindik bir de logo tasarımıyla ilgili öneride bulunalım :). Logo tasarımına ilgi duyanlar The Daily Logo Challenge’a abone olarak 50 gün boyunca (ücretsiz) mail olarak alacağı brief’ler ile bu alanda becerilerini geliştirebilirler. 

Bonus: Design Monday/Userspots

Başta da söylediğimiz gibi; tasarım, yapılan her egzersizle birlikte daha da gelişen bir alan. Userspots olarak tasarım becerilerini geliştirmene destek olmak istiyoruz. Bu fikirle ortaya çıkardığımız Design Monday konseptimizle; tasarım egzersizleri yaparken farklı insanlardan ilham alabilir, günlük hayatında sıklıkla kullandığın şeylere farklı gözle bakabilmeyi keşfedebilirsin. Her Pazartesi yenilediğimiz haftalık challenge’lar ile duyurusunu yaptığımız temaya uygun tasarımlar yapmanı istiyoruz. Gelen tasarımları ekibimizle inceliyor ve oylama yapıyoruz. Kazanan kişiye/kişilere ise online eğitimlerimizden birini hediye ediyoruz! Detayları öğrenmek, duyuruları takip etmek ve challenge’lara dail olmak için Space Club’a (ücretsiz) katılman yeterli!

Tasarım Challenge Adresleri
Tasarımcılar İçin Challenge Adresleri
Hazırlayan;
İrem Çetin
Oluşturulma Tarihi
12/2020
Güncellenme Tarihi
07/2022
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.