Liste

No-Code Website Yapma Araçları

Yazar
Mustafa Dalcı
Kodlama bilme mecburiyetinin ortadan kalktığı bu dönemde, websitelerinizi hızlı ve etkili bir biçimde No-Code Araçlar sayesinde tasarlayabilirsiniz.
USERSPOTS BÜLTEN
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
Aramıza hoş geldin! Yeni bültenlerimiz de görüşmek üzere...
Oops! Something went wrong while submitting the form.

No-Code Website Yapma Araçları

No-code ile ilgileniyorsanız önceki yazılarımız “No-Code Ekosistemi Başlangıç Paketi“ , “Slack'te Paylaşılan Linklerin Kaybolmaması için Airtable Çözümü” ve “Google E-Tablolar ve Glide ile Kod Yazmadan App Oluşturma” da ilginizi çekebilir. No-code Ekosistemi'ni anlattığımız yazımız "no-code nedir?" sorunuza yanıt olacaktır.

Özellikle No-code Ekosistemi başlangıç paketi yazımızda kodsuz website oluşturucu araç, sistemler arasında bağlantı kurmak için bir araç ve verileri toplayacağımız bir araç üçlüsü ile giriş seviyesinde uygulamalar yapabileceğimizden bahsetmiştik. Şimdi bu yazıda ise kodsuz website oluşturucu araçları 5 kategoriye göre listelemek istiyoruz. Kullanacağımız kategoriler; Landing Page Oluşturucular, İçerik Yönetim Sistemleri, Tablodan Siteye Dönüştürücüler, SAAS Uygulama & Internal Uygulama ve Mobil Uygulama Geliştiriciler olarak 5 farklı amaca hizmet ediyor. Bu kategorilerden ve her bir kategoride kullanılmaya en elverişli olan araçlardan bahsedeceğiz.

Landing Page Oluşturucular

Detaylı bir web sayfası değil de bir veya bir kaç sayfadan oluşan genelde kişilerin ilgilerini anlamak amacıyla onların mail adreslerini toplamak için üretilen siteler.

1. Unbounce

https://unbounce.com/

Landing page oluşturucuların en popüleri ve neredeyse en pahalısı. Bir çok entegrasyona beraber A/B testi yapmanıza da olanak sağlıyor. Unbounce ile ana sayfa ve alt sayfalar yaparak neredeyse çok kapsamlı bir web sitesi de oluşturabiliyorsunuz.

2. Leadpages

https://www.leadpages.com/

Unbounce kadar yetenekli olmasa da fiyatı görece daha iyi bir noktada olan Leadpages de kod yazmadan landing page oluşturmanızı sağlıyor.

3. Mailchimp Landing Page

https://mailchimp.com/features/landing-pages/

Eğer e-posta pazarlama için Mailchimpʼi kullanıyorsanız Landing Page Creator aracıyla birlikte e-posta abone sayınızı artırmak adına bir landing page üretebilirsiniz.

4. Carrd

https://carrd.co/

Son zamanlarda no-code hayranlarının hızlıca bir şeyleri paylaşmak için kullandığı Carrd kendisine her gün yeni bir özellik ekleyerek gelişmeye devam ediyor.

İçerik Yönetim Sistemleri

İçinde bir içerik yönetim sistemi (CMS) barındıran, kapsamlı siteler oluşturmanızı sağlayan yapılar.

5. Webflow

https://webflow.com/

Webflow yeni dönemin gittikçe popülerleşen, bizim de Userspots olarak üzerine yatırım yaptığımız tasarımcıların front-end ve backend geliştirme yapmadan gelişmiş web sayfaları üretmelerini sağlayan bir platform olarak karşımızda. Hem klonlanabilir şekilde paylaşılan tasarımlar hem de son derece gelişmiş Üniversitesi ile öğrenim sürecini de oldukça kolaylaştırıyor.

6. Wix

https://www.wix.com/

Youtube reklamlarına baktığınızda içinde bir içerik yönetim sistemi olduğunu pek tahmin etmeyebiliyorsunuz ama Wix ile birlikte bir blog oluşturabilirsiniz, eğitim videolarınızı satabilirsiniz, sadece üyelerin görebileceği sayfalar üretebilirsiniz.

Tablodan Siteye Dönüştürücüler

Airtable veya Google Sheets gibi tablolardan tuttuğunuz veriyi websitesine dönüştürmenizi sağlayan yapılar.

7. Table2Site

https://table2site.com/

Table2Site Airtableʼdaki bir tabloyu bir websitesine dönüştürüyor. ”Remote iş ilanları”, “Kaliteli Wi-fi Servisi Olan Kafeler” gibi listelerden oluşan websitelerini Table2Site ile kolayca yapabiliyorsunuz.

8. Sheet2Site

https://www.sheet2site.com/

Sheeet2Siteʼda Table2Siteʼın Google Sheets kullanan versiyonu. Sheet2Site ile Google Sheetsʼdeki bir sheetʼi bir websitesine dönüştürebiliyorsunuz.

9. Pory

https://pory.io/

Pory ile bir Airtable tablosunu bir uygulamaya dönüştürebiliyorsunuz.

10. Softr

https://www.softr.io/

Softr son zamanlarda Airtable tablosunu bir websitesine dönüştürme uygulamalarının en iyisi. Sürekli gelişen bu uygulama ile basit bir listeleme sayfasının ötesinde geliştirmeleri yapabiliyorsunuz.

11. Stacker App

https://www.stackerhq.com/

Stacker App diğer Airtable tablo dönüştürücülerinden biraz daha farklı olarak proje yönetim aracı, CRM aracı gibi hazır uygulamaları Airtable verisinden oluşturmayı sağlıyor.

SAAS Uygulama & Internal Uygulama

İç müşteri veya son kullanıcılar için login sistemi ile farklı uygulamaların hayata geçirilebildiği yapılar.

12. Retool

https://retool.com/

Yakın zamanda 50 Milyon $ yatırım alan Retool ile farklı veri kaynaklarını birleştiren bir dashboard yapabilirsiniz. Bu tarz dashboard'lar genelde şirketlerde sıklıkla kullanılan iç uygulamalar olarak karşımıza çıkıyorlar.

13. Code2.io

https://www.code2.io/

Bir Türk girişimi olan Code2.io ile kod yazmadan SAAS (Hizmet Olarak Yazılım) uygulamalar geliştirebilirsiniz.

14. Bubble

https://www.bubble.io

Yakın zamanda 100 Milyon $ yatırım alan Bubble kod yazmadan sadece websitesi değil gelişmiş uygulamalar yapmanızı da kolaylaştırıyor.

Mobil Uygulama Geliştiriciler

Web sayfasının yanında bir mobil uygulamaya dönüşebilecek websiteleri oluşturan yapılar.

15. Glide

https://www.glideapps.com/

Glide basit listeleme uygulamaları geliştirmenizi sağlayan bir araçtır. Yücel Faruk Şahanʼın şu güzel yazısında bir Glide uygulama geliştirme sürecini okuyabilirsiniz.

16. Yourvone

https://www.yourvone.com/

Yourvone mobil uygulamaların Webflowʼu olmaya çalışıyor, gelişmiş paneli ile sürükle bırak yapılar sunarak bir mobil uygulama oluşturmanızı sağlıyor.

17. Appsheet

https://www.appsheet.com/

Appsheet yakın zamanda Google tarafından satın alınan bir girişim. Google Sheets tablolarını kapsamlı mobil uygulamalara dönüştürme konusunda oldukça başarılı.

No-Code Website Yapma Araçları
No-Code Website Yapma Araçları
Hazırlayan;
UX Consultant - CEO
Mustafa Dalcı
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.