Liste

Karantina Günlerinde Katıldığımız Online Kurslar Neler?

Yazar
Günay Aker
Evlere kapandığımız bu karantina döneminde Userspots olarak hangi online kurslara katıldık? Sizler için listeledik.
USERSPOTS BÜLTEN
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
Aramıza hoş geldin! Yeni bültenlerimiz de görüşmek üzere...
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Userspots Karantina Günlerinde Hangi Kurslara Katıldı?


Evlere kapandığımız bu karantina döneminde COVID-19 salgının en büyük yan etkilerinden biri de bizleri yaratıcı olmaya zorlaması oldu sanırım. Yeni hobiler edinme, canlı oyunlar oynama, twitch yayınları izleme, TV programları ve kiler, dolap temizlemenin dışında bilgilerimizi de artırmaya çalışmak için bir fırsat olarak değerlendirip online kurslara başladık.

Bu sürede birçok platform kurslarını ücretsiz hale getirdi. Ve şimdi yeni bir hobi edinmek veya bilgilerimizi yenilemek için en çok zamanımızın olduğu bir dönemdeyiz. Userspots ekibine bu dönemde hangi kursları aldıklarını, neler yaptıklarını sorduk ve sizin için bunları listeledik. Hoşunuza giden olursa siz de katılabilirsiniz :)

Sevinç Karagöz

Bu dönemde daha çok youtube üzerinden D.I.Y videoları inceliyorum ve el işleri ve bitkilerle ilgileniyorum. Bu tarz videolar ile evde sıkılmadan zaman geçiriyorum ve laptoptan ve telefondan uzaklaşmış oluyorum.

DIY IKEA HACKS
BOHO ROOM DECOR

Öykü Yiğit

Graphic Design Masterclass - Learn GREAT Design

GRAPHIC DESIGN MASTERCLASS

Henüz eğitimi tamamlamadım, evde geçireceğimiz sürenin uzun olacağını tahmin ederek yavaş yavaş ilerliyorum:) Bu programları zaten biliyordum ancak daha pratik ve farklı skilller kazanabilmek için tercih ettim. Şu an için videolardan uygulamalı olarak ilerliyorum. Bu yüzden çok verimli olduğunu söyleyebilirim. Öğrendiğiniz şeyler ile kendi tasarımlarınızı yaratmakta işin en heyecan verici kısmı oluyor.

Sinem Doğan

Önceden almış olduğum Procreate uygulamasından başkalarının çizimlerine bakarak kendimi geliştirmeye çalıştım. Sürekli yakınlarımın fotoğraflarına bakarak çizim yaptım ve nispeten iyiye gittiğimi çevremden sıkça duydum.


‎Procreate App Store'da
illustrateria
Gal Shir

Ömer Berk Yüksel

Melodics - Elektronik ortamda müzik yapanlar için midi klavye aracılığı ile temel müzik tekniklerini uygulayarak öğrenme fırsatı veren bir uygulama. (Ücretli)

MELODİCS

Masterclass Timbaland - Müzisyen ve prodüktör Timbaland’ın sürecini paylaştığı ve masterclass eğitim formatında bilgilerini paylaştığı eğitim seti. (Ücretli ve uçuk bi ücreti var ama ben korsan edindim)

MASTERCLASS TIMBALAND

Nilay Taşkın


Sanırım Covid-19'un bana güzel bir getirisi bu kurslar oldu diyebilirim. Hep çalmayı öğrenmek istediğim ukulele ve mızıka konusunda bolca çalışma fırsatım oldu. Öğrenirken de kılavuz olması açısından takip ettiğim içerikler ve eğitmenler var. Bence şimdilik güzel gidiyor, ama komşular ne düşünüyor bilemem :)


Mızıka:

Bu ücretli olanlardan biri
Aynı kişinin youtube kanalı
Bir başka ücretli ders kanalı (Mızıkanı doremusic'ten  alırsan 30 günlük ücretsiz eğitim kuponu veriyorlar.)

Ukulele:

Takip ettiğim bir Youtube kanalı
Akorları, sözleri, vuruşları öğrenmek için bir platform (Bunu ücretsiz de kullanabiliyorsun. İçerik açısından baya zengin

Merve Ertuğrul

Yakın zamanda Udacity’de Product Design ile alakalı bir online kursa başladım.

Product Design

İrem Tosun


Youtube'dan spor ile ilgili videoları izliyorum ve nike uygulamasını kullanarak her gün spor yapıyorum. Yoga'da online derslere katılıyorum. Haftaya meditasyon için online derslere katılmaya başlayacağım. Ve Almanca kursu bakıyorum şuan, IELTS özel dersimi de hocamla beraber uzaktan yapmayı düşünüyoruz.


Fat Burning Cardio Workout
Yeni Başlayanlar İçin Karın Egzersizleri bu iki videoyu hemen hemen her gün yapıyorum.

İpek Karaoğlu

Evde olduğum dönemde yüksek lisans ve işle beraber çok yoğun bir tempoda olduğum için ücretli/ücretsiz kurslara vakit ayıramadım. Ancak vakit bulduğumda, Sıfırdan Adobe XD Programını Öğrenin bu kursu almak istiyorum. XD ile prototipleme kısmını geliştirmek istiyorum. Projeleri prototip üstünden sunmanın daha akıcı olduğunu düşünüyorum. 

Sıfırdan Adobe XD Programını Öğrenin

Hüseyin Emre Saçkesen

Evde olduğumuz dönemde aldığım yeni bir kurs yok ama daha öncesinde aldığım ve yer yer lazım oldukça kullandığım bir web geliştirme kursu var. Son iki ayda da sık sık başvurdum kendisine. Ücreti şu an için 30,99₺. Değerlendirmem gerekirse de web geliştirmeye dair hiçbir bilgisi olmayan biri için üretilmiş bir içerik, konular örneklerle açıklanıyor ve bolca örnek var. Bu örneklerin üzerine birkaç konudan sonra örnek projelerle geçmiş konuların beraber kullanımına dair anlatımlar veriyor. Sevdiğim diğer bir yanı da sürekli güncel kalması. Bu kursu almamın üzerinden çokca zaman geçmesine rağmen hala güncellemeler geldiğini görüyorum. Eğitmenin anlatışı kişiden kişiye değişebilecek bir yön tabi ama bana hitap eden bir anlatış şekli olduğu için derslerden gayet keyif alıyorum.

Kursun linki: (110+ Saat) Komple Uygulamalı Web Geliştirme Eğitimi | 2020

Bunun yanı sıra yapay zeka alanında kendimi geliştirmek istediğim için arkadaşımın tavsiyesiyle bir eğitmenin kurslarını aldım ancak daha kurslara tam manasıyla başlama fırsatım olmadı. Yapay zeka alanında çalışmak isteyenlerin kullanması için üretilmiş Türkçe bir kaynak olması da ayrı bir artı noktası. Programlama alanında çalışma yapanlar ne demek istediğimi anlayacaktır ancak kısaca şöyle özetleyeyim; programlama alanında kaliteli Türkçe içerik bulmak gerçekten emek gerektiriyor :). Kursun başında eğitmen de neden bu kursu açtığını anlatırken Türkçe kaynağın azlığına dikkat çekiyor. Bu konuya dair hiçbir fikri olmayan arkadaşımın bu kurslar sayesinde köklü bir şirkette çalıştığını söyleyebilirim :) Kurslar diyorum çünkü yaklaşık 8-9 kurstan bahsediyorum. O nedenle hepsi için teker teker link bırakmıyorum ancak eğitmenin linki: 

DATAI TEAM | Kaggle Grandmaster & AI Engineer 

Gökçe Yüksel

Normalde ücretli olan ama ücretsiz olarak alabilmeyi talep ettiğim bir kursa katıldım:

UnSchool - “Brain activating 30 day challenge”


Bunun dışında cuma günleri Usersposts’un yoga dersine katılıyorum.

Yine Userspots’un bugün başlayacak 8 hafta UX eğitiminden birkaçına katılacağım.

Ezgi Girgin

The UnSchool of Disruptive Design dönemin başında bazı kaynak ve kitlerini ücretsiz paylaşmıştı. Oradan bolca e-book ve kit indirdim. 

DISRUPT DESIGN

Onun dışında Ashoka'nın Social Intrapreneurship for Innovation in Health online kursuna kaydoldum. Çok devam edemedim ama self-paced olduğu için bir ara bakarım diye umut ediyorum :) 

Ashoka

Bir de seneler sonra tekrar Duolingo indirdim. Portekizce çalışmaya başladım yine. İstediğim konulardaki ücretsiz kurslar pek yeterli gelmiyor, ücretliler de çok pahalı.

Gizem Vatansever

İngilizce için; belki çizgi film gibi değil ama ben bunu satın alırken gözüme öyle gözüktü, faydası olduğunu düşünüyorum.

Denizle ingilizce konuşuyorum.
İsmek uzaktan eğitim kursları
Udemy;A'dan Z'ye Adobe Illustrator
Hızlandırılmış Temel Photoshop Eğitimi

Evrim Ersoy


Enterprise Growth Hacking
UX Design Masterclass

Banu Elmas

Animasyon ile ilgili https://principleformac.com’in kendi ücretsiz tutoriallarını izliyorum. 

Yoga ve HIIT spor videoları için Youtube’da MadFit, Chloe Ting ve Yoga with Adriene videolarını takip ettim, bunlar yine tamamen ücretsiz.

Aziz Gürkan Tan

Birçok eğitim kampanyasına denk geldim, denk geldiğim kampanyalardan ücretsiz olanların çoğuna kaydoldum ancak yoğun bir dönem olduğu için ilerleyen zamanlarda değerlendiririm düşüncesiyle katıldım..

Growth Design

Airtable'daki çalışmalarımızı zenginleştirebilmek için Javascript eğitimi aldım:

Sıfırdan İleri Seviyeye Modern JAVASCRİPT - FIREBASE Eğitimi
Güzel bir UX eğitim seti: UX Design Masterclass

Pandemi Sürecinde Kadir Has Üniversitesi'nin Online Psikoloji Sohbetlerine katıldım. Yayınların kayıtları, yayın sonraları Kadir Has Üniversitesi'nin Youtube kanalı üzerinden yayımlanıyor:

Bireysel ve Toplumsal Bir Travma Olarak Covid’19

Aybike Çevik

Evde olduğum süreçte günlük yoga pratiklerimi artırdım öncelikle. Kurs olarak nitelendirilir mi emin değilim ama Youtube’dan Çetin Çetintaş’nın serilerini uyguluyorum.

Youtube Çetin Çetintaş

Mini seramik heykeller yapıyordum onlara eğitim alarak devam etmeye başladım. Yine düzenli bir eğitim izlemedim farklı teknikler araştırarak heykeller çıkardım. Tasarım ve ux alanında ekstra bir kurs almadım açıkçası evde bol bol onlarla ilgileniyorum iş yüzünden, kalan zamanımı başka şeylere ayırdım.

Sculpture_Geek
Behind These Amazing Clay Figures, a Soulful Artist

Selin Bulba

Üniversitedeyken öğrendiğim Fransızcayı birkaç yıldır ihmal ediyordum. Bu sene hem geriye dönük tekrar yapmak hem de ilerletmek için online ders almaya başlamıştım. Evden çalıştığım bu dönemde de daha çok vakit ayırma fırsatım oldu ve daha verimli çalışmaya başladım. Düzenli olarak haftada bir saat https://www.italki.com/’da Fransız hocamla ders yapıyoruz. Ayrıca şirket içi düzenlenen online yoga kursuna katılıyorum. Hem vücut hem de zihin egzersizi olarak çok faydalı buluyorum. Buna ek olarak aynı ekiple meditasyon kursuna da katıldım. Yine yoga rutinim için Çetin Çetinkaya’nın YouTube serilerini takip ediyorum, günlük spor programım için de Chloe Ting’in YouTube videolarından faydalanıyorum. Sırada ise daha önce ilgi duyup ve ücretsizken yakalayıp aldığım ama yarıda bıraktığım Udemy kurslarına devam etme planım var: Adobe InDesign, Photoshop, Digital Marketing ve Writing Tools & Hacks.


Adobe InDesign CC Complete Masterclass: Learn Adobe InDesign
The Complete Digital Marketing Course - 12 Courses in 1
Writing Tools & Hacks: Copywriting/Blogging/Content Writing
Karantinada Online Kurslar
Karantina Günlerinde Online Kurslar
Hazırlayan;
Optimization Specialist
Günay Aker
Oluşturulma Tarihi
06/2020
Güncellenme Tarihi
07/2022
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.