Ekipten

Slack'te Paylaşılan Linklerin Kaybolmaması için Airtable Çözümü

Yazar
Mustafa Dalcı
Slack uygulamasının ücretsiz hesaplarında biliyorsunuz ki son 10.000 mesajdan önceki yazışmalar siliniyor. Bu yüzden bazı önemli linkleri de kaybedebiliyoruz. Sizler için Slack'te paylaşılan linkleri nasıl kaybolmadan saklayabileceğinizi anlattık.
USERSPOTS BÜLTEN
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
Aramıza hoş geldin! Yeni bültenlerimiz de görüşmek üzere...
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Kaybolmayan Slack Linkleri / No-Code Friday

slack unlock message

Detayları okumak istemeyenler videoyu izleyebilirler.


No-Code Friday/ Kaybolmayan Slack Linkleri Her hafta Cuma günü No-Code dünyasıyla alakalı bir içerik paylaşacağımız NoCode Friday serisine bir Boomer problemi olan “kaydetme dürtüsü/kaybetme korkusu” üzerine hazırladığım video ile başlıyoruz. 

Başlamadan Önce Malzemeler: 

Şirket içi iletişim için kullanılan Slack, 

Linkleri saklamak için Airtable, 

Bir linkten başlık, imaj gibi detayları almak için OpenGraph.io, 

Bütün bu araçları bağlamak için tabiki Zapier. 

Yukarıda Boomer probleminden bahsettim onu biraz daha açayım. Şirket içi iletişim için kullanılan Slack, son 10.000 mesajı gösterip önceki yazışmaları siliyor. Doların 6-7 bandında dolaştığı ülkemizde geniş bir ekip için https:// slack.com/pricing adresindeki fiyatlama ile kişi başı aylık 8$ ödemek çok anlamlı olmayabiliyor. Anlık iletişim işini çok kolaylaştırdığı ve bir sürü entegrasyonu olduğu için de vazgeçilemiyor. Böyle bir araç ile iş arkadaşınıza “Şu link ne kadar da güzelmiş” diye attığınız linkler bir süre sonra kayboluyor. 


Slackʼe neden para vermediğimizi anlatmak için biraz uzatmış olabilirim, bu yüzden Boomer probleminden bahsedemedim. Bir psikolog arkadaşıma insanların 24 saat içinde yok olacak bir içeriği attıkları platformu (yani Snapchatʼi) anlamadığımı söylediğimde aldığım cevap çok netti: “Anlamazsın çünkü kayıt etme dönemi insanısın. Bilgiyi ezberledin, MP3 kaydettin, CD topladın” Bu cevap benim adıma kişisel bir aydınlanma anıydı. Mohaç Meydan muharebesi kaç yılında? diye soran tarih hocama sınıfta gururla parmak kaldıran tek kişi olarak “1526 öğretmenim” cevabı vermenin kutsandığı bir eğitim sisteminin bir ürünüydüm. 

İşte bu saydığım nedenlerden dolayı Slackʼde iş arkadaşıma attığım linklerin kaybolması beni oldukça rahatsız etti ve ben de Zapier ile bir yapı kurdum. 


Yapı şöyle çalışıyor: 

1. Slackʼde birisine veya bir kanala gönderdiğim linki saklamak istediğimde onu sadece bu iş için açtığım bir kanala da tekrar atıyorum. 

2. Airtableʼa gidip bu linkleri saklamak için yeni bir tablo ve bu tablo için bir görünüm oluşturuyorum. 

3. Zapier ile bu kanala gelen her mesajı Airtableʼa kaydet kurgusunu tamamlıyorum. 

Bu videoda bu akışa ek olarak bir de Slackʼden gelen linkin detaylarını gidip Opengraph.ioʼdan alma kurgusu da ekledim. Böylece o linkin görseline ve açıklamasına da ulaşabilecektim. 


İşte ilk kurgumuz hazır. 

Videoda da bahsettiğim gibi Layoffs Tracker gibi sitelerde artık daha sık Airtable görünümünün sayfaya gömülmesi örneğini görüyoruz.

Hatta Producthuntʼda günün ürünlerinden biri olan Scrap Book da içerdiği 250 growth taktiğini Airtable ile sunuyor. Biz de bu linkleri Airtableʼda saklayarak günün birinde sitemize ekleme olasılığını da desteklemiş oluyoruz. 

Sonraki No-code Fridayʼlerde görüşmek üzere!

Slack - Airtable Bağlantısı
Slackte Paylaşılan Linklerin Kaybolmaması için Airtable ile Senkronize Olmak

Hazırlayan;

UX Consultant - CEO

Mustafa Dalcı

Oluşturulma Tarihi
06/2020
Güncellenme Tarihi
08/2021
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.