Ekipten

Design Thinking Workshop'larında Kullanabileceğiniz Tanışma Oyunları

Yazar
Burak Çevik
Fiziksel olarak gerçekleştirdiğimiz toplantılar, workshop’lar ve eğitimlerde insan doğası gereği tanışmalar ve kartvizitleşmeler kendiliğinden gelişmekteydi. Fakat online çalışmalara geçtiğimizde bu durumda bir eksiklik olduğunu fark ettik ve bu soruna yönelik yeni oyunlar geliştirdik.
USERSPOTS BÜLTEN
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
Aramıza hoş geldin! Yeni bültenlerimiz de görüşmek üzere...
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Design Thinking Workshop Tanışalım Oyunları

Tanışma (Icebreaker) Oyunları — Online Çalışmalara İkinci Adım

Ömer ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Crenvo İK Design Thinking workshop’unda denediğimiz, daha sonrasında bu konudaki ihtiyacımızı fark edip sizin de işinizde/projenizde kolaylaştırıcı olarak kullanabileceğiniz template ve bu template’lerin neden olduğunu anlattığım yazımı okumaya başladığınız için çok teşekkürler.

Neden

Fiziksel olarak gerçekleştirdiğimiz toplantılar, workshop’lar ve eğitimlerde insan doğası gereği tanışmalar ve kartvizitleşmeler kendiliğinden gelişmekteydi. Fakat online çalışmalara geçtiğimizde bu durumda bir eksiklik olduğunu fark ettik — Aynı anda tek konuşmacı dinleyebiliyorduk. Bu sebepten dolayı diğer insanlarla anlık gelişen sohbetler, sigara aralarındaki kaynaşmaları kaybettik. Bu durumun nedenlerini 2 başlık altında inceleyebiliriz; Networking ve Sosyal İhtiyaç.

Networking

Katıldığınız etkinlik, konferans gibi buluşmalardan dönerken ortalama kaç kişiyle tanışmış oluyordunuz? 1,2,5,20… Peki online olarak katıldığınız webinarlarda kaç kişiyle network kurma imkanı sağlıyorsunuz?

Çoğu etkinlikte bir konu etrafında toplansak da aslında oraya insan tanımak, çevremizi/işimizi kolaylaştıracak insanlarla tanışmak amacıyla gidildiğini düşünebiliriz. Bu durumda online etkinliklere hazırlık için bir icebreaker çalışması yapmamız gerekir ki fiziksel olarak yaptığımız buluşmalardaki network’ü online’da da kurabilelim.

Sosyal İhtiyaç

İnsanlar doğası gereği sosyal varlıklardır. İnsanlık tarihinin başından bugüne kadar baktığımızda insanlar sosyal gruplar içerisinde farklı nedenlerden dolayı seyahat etti, avlandı ve gelişti. Kabilelerinden ayrılan insanlar genellikle ciddi sonuçlara maruz kaldılar. Sosyal gruplar bize kimliğimizin önemli bir bölümünü sağlar.

Kısa bir özet geçmek istersek sosyallik, — Hayat kalitemizin artması, mental sağlığımızın durumunu koruması, hatta intihar etme riskini bile azaltan bir yeteneğimizdir.

Icebreaker Örnekleri

Konumuzun temelini attığımıza göre gelelim bu metot ve template’lere. Sizin için derlediğimiz template örnekleri;

Design Thinking — IOX

Herkesin kendisini tanıttığı, sahip olmak istediği süper gücü söylediği ve linkedin bağlantılarını bıraktığı bir alan hazırladık. Bu sayede networking ihtiyacımızı online olarak gidermeyi amaçladık.


Ice Breakers — Iris Latour

Bu template, toplantılar için tasarlanmış bireysel hedeflere uyum sağlamak adına basit ama güçlü bir etkinliktir. Tek cevaplı bir sorudur — soruyu toplantı için kullanmak istediğiniz herhangi bir şeyle değiştirebilirsiniz.

Miroverse’dan Güzel Bir Örnek Daha — Maira Rahme

Küçük ekiplerden 40 kişilik workshop’lara kadar işlerinizi kolaylaştırmanızı sağlayacak 5 farklı template.

1. 5 Senses

Bu egzersiz insanların toplantıya odaklanmasını sağlamak için çok hızlı ve harika — insanların, fiziksel çevrelerinin ve şu an gerçekleşmekte olan her şeyin farkında olmalarını sağlıyor.

2. Weather Report

Bu egzersiz sessiz bir ortamda yapıldığında oldukça etkili. İsterseniz arka planda biraz müzik çalabilirsiniz. İnsanlara hava durumlarını oluşturmaları için zaman tanıyın ve yaratıcı olmalarını önerin.

3. Superpowers

Bu template ekibinizdeki kişilerin birbirlerini takdir etmelerini yaratıcı bir şekilde göstermelerine yardımcı olan bir yöntemdir. İnsanların kendi portrelerini çizmelerini amaçlar ve varyasyonlarını çıkartmalarını ister. Bu da öğrenciler gibi daha büyük gruplar için yararlı olabilir.


4. GIF Challenge

GIF’ler duyguları ifade etmenin dinamik ve eğlenceli bir yoludur ve özellikle bir projede zor anlarla karşılaşıldığı zaman insanların gerginliğini hafifletmede yardımcı olabilirler. Bu template oyun/enerji verici bir toplantıyı başlatmak veya bitirmek için de kullanılabilir.

5. Emoji Story Scavenger Hunt

Bu template çok hızlı bir oyundur ve istediğiniz kadar tur yapabilirsiniz. Sadece bir emoji seçin ve çerçeveye kopyalayın. Sonra insanlara onu bulmaları için çok kısa bir zaman tanıyın. Bulan kişi o emoji hakkında kısa bir hikaye oluşturmak zorunda.

Brightful Meeting Games

Brightful Meeting Games uzaktan gerçekleştirdiğiniz toplantıları canlandırmak için tasarlanmış eğlenceli bir icebreaker’dır. Web uygulama üzerinden, evden çalışırken kaçırdığımız insan bağlantısının bir kısmını geri getirmek için en sevdiğiniz video konferans aracının yanında çalışır. (Zoom, Webex etc.)

İçerisinde 4 farklı oyun bulunmaktadır. Dilerseniz başlığa tıklayarak web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Online çalışmalarımızda katılımcıların birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlamak için geliştirdiğimiz bu gibi “tanışalım oyunları“na başvuruyoruz. Siz de deneyebilir ve deneyimlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Hatta bildiğiniz farklı oyunlar da varsa bize de söyleyin, biz de deneyimleyelim! Twitter’dan bize mesaj atabilirsiniz veya mail (merhaba@userspots.com) atabilirsiniz.
Workshop Tanışma Oyunları
Design Thinking Workshop Tanışma Oyunları

Hazırlayan;

Innovation & UX Designer

Burak Çevik

Oluşturulma Tarihi
06/2020
Güncellenme Tarihi
08/2021
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.