Ekipten

UI'da Doğru Yazı Fontunu Nasıl Seçersiniz?

Yazar
Kıvılcım Çağatay
Arayüz tasarımında tasarladığınız element ve ikonların; seçtiğiniz renk ve gölgelerin yanısıra bunları tamamlayıcı öge olan font ve tipografi dünyasına göz atın. Arayüz tasarımlarında "fontun önemi nedir?, doğru font nedir?, yanlış font nedir?" bu soruların cevaplarını ele alıyoruz. Artık font seçerken hepsinden biraz biraz olsun demek yerine; ne istediğinizi bilmek, seçici olmak ve seçtiğiniz yazı tipiyle vermek istediğiniz mesajı anlatabildiğiniz tasarımlara sahip olmak istiyorsanız okumaya devam edin!
USERSPOTS BÜLTEN
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
Aramıza hoş geldin! Yeni bültenlerimiz de görüşmek üzere...
Oops! Something went wrong while submitting the form.

UI’da Font Seçimi ve Tipografi


Arayüzün en önemli elementlerinden biri kesinlikle tipografidir. Çünkü tipografi kararlarınız sizi vezir de edebilir, rezil de edebilir. Doğru font ailesini seçmek, fontlar arasındaki hiyerarşiyi oluşturmak, dengeyi sağlamak en önemli konulardandır.

Artık herkesin bildiğini düşündüğüm ama yine de söylemeden geçemeyeceğim bir konu var ki, o da ; kaçınılması gereken fontlar.

Comic Sans MS, Papyrus, Curlz MT, Times New Roman, Vivaldi, Kristen ITC, Viner Hand… Aslında bu liste daha uzar. Bunlar ve benzeri fontlardan uzak durmalıyız diyelim.

Gelelim nasıl font seçeceğimize…


Font Seçimi


Öncelikli olarak yapacağımız ürünün kime hizmet edeceği, marka kimliği ve içeriğin karakteristik özelliklerini göz önünde bulundurmalıyız.


1. Farklı Fontlarda Boğulmayın


Yaptığınız ürünün karışık, düzensiz gözükmemesi için minimum sayıda font kullanmanız çok önemli. Aslında seçeceğiniz tek bir font ailesinin stilleriyle bile temiz bir görünüm sağlayabilirsiniz.

kaynak: uxmisfit.com


2. Türkçe Karakterleri Olduğundan Emin Olun


Bazen internette gezinirken büyük global firmaların bile bu hataya düştüğünü görüp üzülüyorum. Eğer elinizdeki fontlarda Türkçe karakter yoksa başka font seçin. Ürününüzün 90'lardaki gazete küpürlerinden kesilerek yazılmış tehdit mesajları gibi görünmesini istemezsiniz diye düşünüyorum. 

3. Okunabilirliği Test Edin 

Bir fontu seçerken en önemli kriterlerden biri de okunabilirliktir. Özellikle serifli ve script fontlarda bu durumla karşı karşıya kalabiliyoruz. Seçiminizi yapmadan önce örnek içerikler üzerinde test edin.

4. Mutlaka Farklı Ağırlıkları Olan Font Seçin


Çünkü vurgulamak, öne çıkarmak istediğiniz içerikleri bold, uzun içeriklerinizi light yapabilirsiniz. Bold kullandığınız yazılar daha fazla ön plana çıkarken light kullandığınız yazılar arka planda kalacaktır. Bunun yanı sıra ürününüzde farklı ağırlıklar kullanmanız monoton bir görünümden de kurtaracaktır.

5. Marka Kimliğine Göre


En başta da belirttiğim gibi marka kimliğine uygun font seçmek en önemli kriterlerden biri. Eğer markanızın geleneksel ve klasik bir çizgisi var ise serifli fontlar, modern ve yenilikçi bir çizgisi var ise sans-serif fontlar tercih edebilirsiniz.

Tipografi Kullanımı


• Farklı font boyutları kullanın; Öne çıkan başlıklarını, alt başlıklarını, içeriklerini  farklı farklı font boyutlarında kullanıp içeriklerin arasındaki hiyerarşiyi de sağlayabilirsiniz.

• Karakter limiti belirleyin; Cümleleriniz uzadıkça göz takip etmekte zorlanacak ve okunabilirliği düşecektir.

• Kontrast fontlar kullanın; Minimum font kullanımını da göz ardı etmeden fontlarla kontrast yakalayabilirsiniz. Sans-serif font ve serifli font kullanarak kontrast yakalayabilirsiniz.

• Mutlaka boşluk kullanın ; Doğru boşluklar ile ürününüzdeki düzeni, hiyerarşiyi sağlayabilirsiniz. Temiz bir tasarım elde etmek için mutlaka boşluklardan yararlanmalısınız diğer türlü tasarımınız karışık gözükecek ve içeriğinizin okunabilirliği düşecektir.

 

• Text renkleriyle oynayın ; Sürekli bahsettiğim gibi hiyerarşiyi sağlamak ve aynı zamanda okunabilirliği artırmak adına text renkleriyle oynayabilirsiniz.

Popüler Fontlar         


Bir diğer öneri olarak tavsiye edilen, popüler veya trend fontlara göz atmanız. Bu fontların tavsiye edilmesinde inanın haklı sebepler var. Google Font’da ücretsiz kullanabileceğiniz birçok font bulunmakta. Lisans sıkıntılarını göz önünde bulunduracak olursak Google Font iyi bir tercih olacaktır.


Google Fonttaki en iyi 40 fonta bu linkten ulaşabilirsiniz. 

UI'da Font Seçimi
Font Seçimi

Hazırlayan;

UI & Webflow Designer

Kıvılcım Çağatay

Oluşturulma Tarihi
07/2021
Güncellenme Tarihi
07/2021
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.