Ekipten

Space Club Nedir?

Yazar
Buse Selvi
Akademi Komünite Sorumlumuz Buse Selvi, komünite platformumuz olan Space Club'ı daha iyi tanımanız için detaylarıyla anlattı. "Userspots Space Club nedir, platformun sundukları neler, nasıl faydalanabiliriz?" sorularının yanıtı, içerik ve yapı ile ilgili bilmeniz gerekenler bu yazıda.
USERSPOTS BÜLTEN
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
Aramıza hoş geldin! Yeni bültenlerimiz de görüşmek üzere...
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Space Club Nedir?

Space Club; deneyim tasarımı, teknoloji ve trendler hakkında bilgiler, çeşitli challange’lar, kariyerinizi destekleyecek, eğlenceli yarışmalar ve başta kullanıcı deneyimi olmak üzere farklı konularda kaliteli içeriklerin olduğu ve Userspots Akademi eğitimlerine katılan üyelerin eğitimlerini; eğitim öncesinde, sırasında ve sonrasında takip edebilecekleri bir komünite platformu. 

Space Club’ı oluşturmaya nasıl başladık?

Tabii ki ani bir kararla Space Club’a geçiş yapmadık, bizi bu geçişe yönlendiren kullanıcı ihtiyaçlarından yola çıkarak başladık.

Bizi Space Club’a yönlendiren bu ihtiyaçlar nelerdi?

Userspots olarak düzenlediğimiz eğitimlerde, Slack grupları oluşturarak eğitim süresince iletişimi sağlıyorduk. Bu yöntem aslında eğitim süresinde oldukça iyi işleyen bir yöntemdi. Eğitim kaynaklarını, anketlerini, ödevleri, yani eğitimde gerekli her şeyi burada paylaşabiliyorduk. Ancak zaman ilerledikçe; hem eğitimler hem de var olan eğitimin bir sonraki dönemleri geldikçe, her eğitim için ayrı açılan onlarca Slack grubu birikmeye başladı. Bu gruplar eğitim üzerinden belli bir zaman geçtikten sonra doğal olarak aktifliğini de yitiriyordu.

Peki ne olacak bu biriken Slack grupları?

Akla ilk gelen çözüm, eğitim sonunda bu grupların kapatılması olabilir. Bunu yapmamamızın 2 sebebi var: Eğitimdeki katılımcıların paylaşılan kaynaklara ve yazılanlara tekrar ulaşabilmesi ve eğitimlerle oluşan komünite ile ilişkimizi kesmek istemememiz! 

Space Club bu ihtiyaçlara nasıl çözüm sağladı?

Eğitimlere katılan katılımcıların da kendi aralarında network, bilgi, duyuru gibi paylaşımlar yapmalarına teşvik sağlamak istiyorduk. Bu paylaşımların eğitimler özelinde sınırlanmaması, eğitimler arası da oluşmasını, hatta hiçbir eğitimimize katılmayan ama başta kullanıcı deneyimi olmak üzere birçok alana ilgili kişilerin de bu paylaşım ağının bir parçası olabilmesine imkan sağlamak istiyorduk. İşte Space Club adını verdiğimiz Circle platformu bu istek ve ihtiyaçların gerçekleşmesine olanak sağlayacak en uygun platform olarak karşımızdaydı. 

Space Club’a bir eğitim satın alarak katıldığınızda, birazdan anlatacağım tüm ücretsiz kaynakların yanı sıra, “Eğitimi Beklerken” alanına da dahil oluyorsunuz ve eğitiminiz başlayana kadar buradaki kaynaklardan ve case çalışmalarından faydalanabiliyorsunuz. Eğitiminiz başladığı sırada sizi eğitim takviminizin ve eğitime katılacağınız Zoom linkinizin bulunduğu “X Eğitimi” alanına dahil ediyoruz. Bu alanda sadece X eğitimindeki eğitmenler ve katılımcıları bulunuyor.

Bu eğitim alanında 2 alt başlık var: 1.Genel ve 2.Ödevler ve Projeler.

Genel kısmında az önce bahsettiğim eğitim takviminiz ve Zoom linkinizin yanı sıra her eğitim sonrasında eğitmeni ve eğitimi anonim olarak değerlendirebileceğiniz eğitim anketleri, eğitimde kullanılan kaynaklar ya da eğitmeninizin paylaşacağı ek kaynaklar paylaşılıyor. Bu kaynakları kendi bilgisayarınıza indirip kaydedebilirsiniz. Paylaşımların hepsine yorum yapabilme özelliği de mevcut. Yani aklınıza takılan bir soru olduğunda, bir sıkıntı yaşadığınızda yorum olarak bu sorunuzu ve görüşünüzü eğitmene ya da biz sorumlulara kolayca iletebiliyorsunuz. 

Ödevler ve Projeler kısmında ise yapılması gereken ödevler, eğitim sonunda portfolyonuza koyabileceğiniz bir proje çıktısı üretmek isterseniz de yapmanız gereken projeler paylaşılıyor.

Ve eğitiminiz bittiğinde sizi bu alandan mezun edip “Alumni” kısmına ekliyoruz. Hangi eğitimleri aldığınıza göre de hangi Alumni alanına dahil olacağınız değişiyor.

Bu alanları da UI & UX, Müşteri Deneyimi ve Pazarlama & Girişim olmak üzere üç farklı şekilde tanımladık. Burada ilgili konularda paylaşımlar yapabilirsiniz. 

Space Club Pro Nedir?

Space Club Pro,Space Club’ın içerisindeki Pro alandaki ayrıcalıklı paylaşımlara dahil olabileceğin, eğitimlere indirimlerle ulaşabileceğin, yılda bir kez düzenlediğimiz uluslararası UXAlive’ın biletine de indirimli ulaşabileceğin ve üyeliğin boyunca tüm online video eğitimlerine ücretsiz erişim sağlayabileceğin bir yıllık abonelik sistemi. Bir eğitim satın almayı düşünüyorsanız, Space Club Pro avantajlarıyla aynı eğitime ulaşımı karşılaştırmakta fayda olabilir. 

Herhangi bir eğitim satın almayıp Space Club’a  üye olduğumda beni neler bekliyor?

Eğitimler dışındaki asıl eğlenceli kısımları anlatmaya başlıyorum şimdi. Hiçbir ücret ödemeden faydalanabileceğimiz birçok konsept, içerik ve paylaşımlar mevcut, çok daha fazlası da yolda.

Bu konseptlerden beni en çok heyecanlandıran “Tool of the Week” ile başlamak istiyorum. Her hafta belirlediğimiz bir tool’u öğrendiğimiz, bu tool içeriklerini bizimle paylaşan eğitmenlerimize sorularımızı iletebildiğimiz ve hatta workshop’lar yaparak uygulamalı olarak deneyimlediğimiz bir alan Tool of the Week. Şimdiye kadar Airtable, Keynote, Miro ve Figma tool’larını öğrendik. Devamında hangi tool’ları öğreneceğimizi görmek için Tool of the Week Takvimi’ni inceleyebilir, öğrenmek istediğiniz başka tool’ları yorum olarak bırakabilirsiniz.

Space Club Duyurular alanına geçecek olursak, burada da canlı yayınların, Zoom buluşmalarının, ödüllü çekilişlerin ve Space Club’a Özel Ayrıcalıklar’ın duyurularını paylaşıyoruz. Space Club üyelerine özel indirim kodları ve ücretsiz kaynakları paylaştığımız ayrıcalıklar bölümünü sürekli güncelleyip listeyi uzattığımızı da eklemek isterim.

Bir diğer alanımız No-Code Friday'de, cumaları no-code platformlardan, eklentilerden ve kod yazmadan yapabileceklerimizden konuştuğumuz bir konsept. Bu alanlarda sizlerin de deneyimlerini paylaşmanızı bekliyoruz, öğrenecek çok şey var. 

Ödüllü yarışma konseptlerinden de bahsetmeden geçmeyelim. Design Monday her pazartesi verilen task’i tamamlayanlar arasından en başarılı bulunana içinde eğitim ödülü de bulunan ödüllerden kazanabileceğiniz bir konsept.

Bi-Fikir Kap da Anadolu Grubu’nun ödüllü proje fikir yarışması ve ödüller arasında Userspots Iox Digital’in düzenlediği İnovasyon Kampı’na katılıp mentörlerle proje fikirlerini geliştirme imkanı da bulunuyor. 

Kapanışı en iyi haberlerden biriyle yapmak istedim: Jr. UX Designer 3.Sezon başlıyor ve tüm süreç Space Club üzerinden yürütülüyor! Gelişmeleri kaçırmamak için buradaki linkten hemen sen de Space Club üyesi olup, bu yaşayan ekosistemin bir parçası olarak komünitemize katılabilirsin!

Seninle Kendini Tanıt bölümünde tanışmak için sabırsızlanıyoruz. Sen de bu alandan diğer komünite üyeleriyle tanışabilirsin.

Şimdiden aramıza hoşgeldin!

Space Club'la Tanışın
Space Club Nedir?

Hazırlayan;

Akademi Komünite Sorumlusu

Buse Selvi

Oluşturulma Tarihi
01/2021
Güncellenme Tarihi
08/2021
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.