Ekipten

Gerçek Deneyimi Sanala Aktaran Özellik “Search The Look”

Dışarıda, bir mağazada kıyafet bakarken o kıyafete uygun başka bir parça daha aramaya başlıyoruz. Değişen alışveriş alışkanlıkları sayesinde bunu artık online alışverişlerimizde de yapabiliyoruz. Üstelik giyim sektöründen sonra pek çok farklı alanda da karşımıza çıkmaya başladı. Gerçek deneyimi sanala aktaran bu "Search the Look" özelliğine yakından bakalım.
USERSPOTS BÜLTEN
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
Aramıza hoş geldin! Yeni bültenlerimiz de görüşmek üzere...
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Gerçek Deneyimi Sanala Aktaran Özellik

“Search The Look”

Alışveriş yapma sürecimizin günden güne değiştiği bir gerçek. Web siteler dükkanlara, dükkanlar ise web sitelerine evriliyor. Kullanıcı deneyiminin son yıllarda yaşadığı değişime baktığımızda da yaşanılan gerçek deneyimlerin sanala taşınmaya çalışıldığını görüyoruz. Sohbet eder gibi doldurulan formlar, mesaj atar gibi çözülen sorunlar ve hediye paketi yaptırılabilen ürünler vs. gibi.. Günümüz e-ticaret siteleri ve aplikasyonlarında da, bu gerçeğe yakın sanal deneyimini görmemiz mümkün.

Öncelikle deneyimlerimiz dijitalleşmeden önceki sürecimizi bir hatırlayalım. Sokakta geziyoruz ve bir anda bir dükkan vitriniyle dikkatimizi çekiyor ve o alana doğru yöneliyoruz. Önce vitrine bir bakıyoruz ne varmış ne yokmuş diye. Sonra vitrinde beğendiğimiz bir şey varsa içeri girip onu satış temsilcisine soruyoruz. Sonra beğendiğimiz o kıyafete uygun başka bir parça daha aramaya başlıyoruz. Bu şekilde alışverişimizi tamamlıyoruz.


Sanal dükkanlar yani, günümüz uygulamaları ve web sitelerinde de bunu görmemiz mümkün. Listeleme sayfalarındaki ürün görselleri bu mağazaların birer vitrini olarak görebiliriz. Bu vitrine girdiğimizde de direkt kendimize uygun olan bedeni seçiyoruz veya o ürüne ek önerilen ürünler görüyoruz. Hatta bu durum biraz daha öteye taşıyoruz ve eteği beğenerek girdiğimiz detay sayfasında etekle kombinlenen bluzu de almak istiyoruz.İşte kullanıcıların bu talebini farkeden pek çok firma geçtiğimiz yıllarda “shop the look” yani görünümü satın alma fonksiyonunu hayata geçirmiş, artık beğendiğimiz etek ile bluzu beraber satın almamız mümkün hale gelmişti.

Bunun bir sonraki adımını ve etkilerini merak etmeye başlamıştık ki “Influencer” “Blogger” gibi milenyum mesleklerini icra edenler ve sosyal medya üzerinden reklam veren markalar fotoğraflar üzerinden müşterilerine satış yapmaya başladılar. Orada da bir görsel üzerindeki pek çok ürünün markası ve fiyatını görmemiz ve anında markanın sitesine gitmemiz mümkün kılınıyordu.

Kullanımı kolaylaştırdığı ve müşterileri başarılı bir şekilde yönlendirdiğinden olacak ki görünümü satın alma özelliğini sadece giyim uygulamalarında değil Ikea gibi ev dekorasyon markalarında da görmeye başladık. Ikea dekoratif görsellerle müşterilerine bu parçaları nasıl birbiriyle uyumlu ve dekoratif bir şekilde evde bir köşe yaratabileceği konusunda yardımcı olmak adına görünümü satın al özelliğini kullanmış.

Bu durumun pek çok sektör ve kanala yayıldığını gördükten sonra biz, kullanıcı deneyimi tasarımcıları, bir sonraki adım ne olacak diye düşünmeye başlamıştık ki eBay geçtiğimiz aylarda yapay zeka aracılığı ile “shop the look” kavramını bir adım öteye taşıyacağını duyurdu. Bloglarında “shop the celebrity look” yani “ünlü görünümünü satın al” özelliğinin mümkün olacağından ve hatta eBay üzerinde yapay zeka programı ile görsel aramaların yapılabileceğinden bahsediyorlar. Yani tekstil, kırtasiye, dekorasyon vs. gibi pek çok alanda beğendiğimiz fotoğrafları aratıp, o ürünlere tek tek erişmemizi sağlamanın mümkün olacağını belirtiyor eBay. Yapay zeka ve kullanıcı deneyimin birleşeceği bu fonksiyonun kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacağını yakın zamanda hep birlikte göreceğiz.

Kombin satın alma, konsept satın alma ve hatta görselde gördüğüm ürünleri bulma gibi hızlı ve fonksiyonel özelliklerin nereye gideceği benim için merak konusu. Kim bilir belki gıda sektöründe menü seçimi, sağlıklı yaşam vs. gibi konularda da kullanabileceğimiz bir özellik olur. Hep beraber beklemede kalalım!

Search The Look Nedir?
Gerçek Deneyimi Sanala Aktaran Özellik “Search The Look”

Hazırlayan;

Berivan Atik

Oluşturulma Tarihi
08/2020
Güncellenme Tarihi
10/2021
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.