Ekipten

Jestlerin Dönüşü Muhteşem Olacak

Yazar
Berivan Atik
2019'da bir bakkaldan ekmek almak ile aplikasyondan ekmek almak arasındaki deneyimi birbirine yakınlaştırmak, kullanıcı deneyimi tasarımcılarının ana kaygısı idi. 2020 yılında ise bu odağın değişim göstereceği ve artık sadece deneyimin değil, sosyolojik kodların yani memlerin, mimiklerin ve jestlerin yer alacağından bahsediliyor.
USERSPOTS BÜLTEN
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
Aramıza hoş geldin! Yeni bültenlerimiz de görüşmek üzere...
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Jestlerin Dönüşü Muhteşem Olacak


Korona virüsü yüzünden 2020 yılı gerçek dünya ile sanal dünya entegrasyonunun patlama yaptığı yıl olarak kayıtlara çoktan geçti. Dijital sektörde ise en çok konuşulan konulardan biri bu entegrasyonun bir sonraki adımında neler olacağı. Çeşitli otoritelere göre 2020 yılında bu entegrasyondan nasibini alan şanslı fonksiyon ‘etkileşim’ olacak.

Etkileşim bu entegrasyondan nasıl etkilenecek peki? Sanal ve gerçek entegrasyonunda 2019 yılı içerisinde odaklanılan nokta tamamen deneyim yani süreçti. Bir bakkaldan ekmek almak ile aplikasyondan ekmek almak arasındaki deneyimi birbirine yakınlaştırmak, kullanıcı deneyimi tasarımcılarının ana kaygısı idi. 2020 yılında ise bu odağın değişim göstereceği ve artık sadece deneyimin değil, sosyolojik kodların yani memlerin, mimiklerin ve jestlerin yer alacağından bahsediliyor.

Sosyolojik bu kodların kullanıcı deneyimi tasarımında konuşulması aslında ilk defa olan bir hadise değil. Arayüzlerde çeşitli mimiklerin kullanım örneklerine pek çok kez rastladık. Ancak, önceki yıllarda bu konudaki yaklaşım daha çok insanlara yeni jest katarak ilerlemekteydi.


Apple ürünleri bu duruma en uygun örnek olarak gösterilebilir. İki parmak ve üç parmak olguları Apple ile hayatımıza giren etkileşimlerden. Touchpad üzerinden iki parmakla yukarı aşağı hareket ettirdiğimizde sayfayı alta kaydırırken, üç parmakla yukarı hareket ettirdiğimizde farklı pencerelere geçiyoruz. Bu gibi etkileşim farklılıkları kullanıcılara kazandırılan jestler idi.


2019 yılında bahsedilen jestler ise biraz daha kültürel kodları anlamaya ve bu kodları arayüzlere entegre etme amacı güden jestlerdir.

SnapCash çok başarılı bir piyasa süreci yaşayamasa da son yılların en iyi jest entegrasyonunu gerçekleştirdi demek pek de haksızlık sayılmaz. Para gönderme fonksiyonu için kullanıcının uyguladığı jestin, başarılı bir araştırmanın sonucu olduğu apaçık ortada. Düğünlerdeki para saçma hareketi dediğimde gözünüzde canlanan bir jest vardır kesin. İşte SnapCash’in para gönderme fonksiyonu da tam olarak para saçma jesti şeklinde.

Bu konuda verilebilecek bir başka güzel örnek de Mercedes’ten. Mercedes Benz araç kullanımı sırasında çalan telefonu güvenli bir şekilde reddedebilmek için bir jest entegrasyonuna gitmişler. Bu örnekte ise aslında bir Iot örneği görmekteyiz. Reddediş için aklınıza ilk gelen jest ne olurdu? Aslında dilimize bile yerleşmiş bir jestten bahsediyoruz: elinin tersi ile itmek. Mercedes tam olarak bu jesti, sürüş sırasında gelen aramaları reddetmek için kullanmış.

Bir diğer jest kullanımı örneği ise Douwe Egberts’in havaalanlarında konumlandırdığı kahve otomatlarıdır. Bir kahve firması olan Douwe Egberts havaalanlarına koyduğu ücretsiz kahve veren otomatlarında herhangi bir buton kullanmaz. Kahve ile uykunun düşmanlığını konsept alan bu üründe, otomat yüz tanıma sensörleri sayesinde insanlara esnedikleri zaman kahve vererek şekilde programlanmıştır. Jest kullanımının oldukça başarılı olduğunu düşündüğüm bu ürün.


Bu gibi jest kullanımları, uzunca bir süredir kullanıcı deneyimi tasarımı, daha da doğrusu etkileşim tasarımı sektörünün odak noktalarından olma özelliğini koruyor. 2020 yılında arayüzlerde ve hatta Mercedes, Douwe Egberts gibi firmaların da kullandığı gibi IoT ürünlerde de yer alacağı öngörülmekte. Özellikle konunun kültürel jest farklılıkları ile ilgili örnekleri konusunda oldukça meraklı bir kitle var. Normalleşme dönemine girdiğimiz bu dönemde temassız işlemlere odaklanmış durumdayız, bu yüzden 2020 jestlerin muhteşem dönüşüne şahit olacak. Hep beraber beklemede kalalım!

Jestlerin Dönüşü Muhteşem Olacak
Jestlerin Dönüşü Muhteşem Olacak

Hazırlayan;

Berivan Atik

Oluşturulma Tarihi
08/2020
Güncellenme Tarihi
08/2021
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.