Ekipten

Webflow No-Code Conf'21 Etkinliğinde Duyurulan Yenilikler

Yazar
Userspots Ekibi
Webflow 17-18 Kasım tarihlerinde gerçekleştirdiği No-Code Conf'21 adlı etkinlikte no-code tasarım odaklı yeniliklerini duyurdu. No-code dünyası için önemli adımlar atan Webflow’un bu yeniliklerini, avantajları ile birlikte ele alarak bu yazımızda sizler için derledik.
USERSPOTS BÜLTEN
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
Aramıza hoş geldin! Yeni bültenlerimiz de görüşmek üzere...
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Webflow No-Code Conf'21 Etkinliğinde Duyurulan Yenilikler

Webflow’un düzenlediği No-Code Conf’21 etkinliği, 17-18 Kasım günlerinde online bir şekilde gerçekleşti. Etkinlik boyunca no-code tasarımı geleceği üzerine çeşitli konuşmalar yapıldı ve bu geleceği etkileyecek çeşitli yenilikler sunuldu. Webflow ile birlikte daha iyi deneyimler sunmanızı kolaylaştıracak bu yepyeni özellikleri sizlere aktarmak istedik.

Üyelik Sistemi (Membership)

Webflow ürün satışı işlemlerinde kullanıcılarına yardımcı olabiliyordu ancak onlara verdiği bir üyelik sistemi yoktu, ta ki şimdiye kadar. NCC’21’de duyurdukları üyelik sistemi ile kullanıcılarınız veya ziyaretçileriniz artık web sitenize giriş yapabilecekler. Üyelik sisteminin gelmesiyle beraber bu konuyla alakalı getirdikleri yenilikler ise şu şekilde;

• Kullanıcı Veritabanı (User Database)

Giriş sayfası olmadan bir üyelik sistemi hayal edilemezdi. Webflow üyelik sistemini getirmesiyle beraber giriş ve çıkış ekranlarını da sistemine dahil etmiş oldu. Bu ekranları sitenizin ihtiyacına göre de şekillendirebilir, üyelik esnasında almak istediğiniz bilgilere göre bu alanı düzenleyebilirsiniz.

• Abonelik (Subscriptions)

Üyelik sisteminin gelmesi ile Webflow abonelik sistemini de kullanıcılarına sundu. Bu sistem ile kullanıcılar, tasarladıkları site için abonelik sistemi yaratabilecekler. İster ömür boyu tek bir ödeme, ister aylık abonelik, ister yıllık… Her çeşit ödeme sistemine sahip olduğunu belirten Webflow, hem bireysel abonelikler hem de grupsal abonelikler için de sistemin geçerli olacağını duyurdu.

• Erişim Grupları (Access Groups)

Webflow sistemine gelen üyelik özelliği ile beraber kullanıcılarına sunduğu son yenilik ise erişim grupları oldu. İnternet sitesine giriş yapan üyelere özel erişim imkanları (üyelere özel indirim, üyelere özel sayfalar) tanıyan bu özellik ayrıca üyelerinizi gruplara ayırmanıza ve ayrılan gruplara özel farklı içerikler çıkarmanıza da olanak tanıyor. Örneğin; gold bir site üyesi sayfanızdaki özel videoları görebilirken, silver bir üye bu içeriklere ulaşamayabilir.

Memberships Beta şu anda beta erişimi olan kullanıcılar tarafından deneme aşamasında, yakın zamanda ise herkese açılacak.

Logic Sistemi


Webflow ekibinin NCC’de duyurduğu diğer bir özellik de Logic sistemi oldu. Logic, temel olarak bir iş akış sistemini tanımlıyor. Her adıma özel yardımcı araçlarla (tools) çözümler üretmek yerine tamamen Webflow üzerinde bir akış sistemi oluşturup kullanıcıya daha iyi bir deneyim sağlamanıza yardımcı oluyor.


Bu yeni sistemin en büyük avantajı Webflow’un artık tamamen no-code mantığında çalışmaya uygun bir program haline getirmesi oldu. Öncesinde bir iş akışı oluşturduğunuzda, akıştaki her bir adım için farklı bir kod yazmak veya yardımcı araçlar yardımıyla bağlantılar kurarak akışı bir çok farklı yerden yönetmek gerekiyordu. Logic sistemi ise iş  akışını daha kesintisiz bir hale getiriliyor ve kod ile çalışma veya yardımcı araçlar gerektirmiyor. Webflow üzerinden yapacağınız site tasarımları için artık bir kod geliştiriciyi işe almanıza gerek kalmadığını belirten Webflow, tasarımcıların bu sistemle kullanıcı deneyimini geliştirmek için en uygun akışı tasarlayabileceklerini belirtiyor.


2022 yılında kullanıma açılacak olan Logic’in; satıştan, site içeriği güncellemeye kadar birçok alandaki uçtan uca deneyimi daha etkili bir hale getireceğinden ve çok daha otomatize bir içerik ve iş yönetimine geçileceğinden bahsedildi.


Logic konusu hakkında daha çok bilgi almak isterseniz, Webflow üzerinden Logic yazısına ulaşabilirsiniz.

Ekip Çalışması İçin Getirilen Yenilikler

NCC’21 de duyurulan diğer bir konu ise Webflow üzerinde hem tasarım yapan hem de içerik yönetimi yapan ekiplere yönelik oldu. Bu gelişmeler, ekiplerin Webflow üzerinden birlikte rahatça çalışmasını sağlarken, çeşitli aksiliklerin olmasına da engel olacak.

• Ekip büyümesini basitleştiren çalışma alanları

Bu etkinlikte ekipler için duyurulan ilk iyileştirme, takımlarda kişi sayısının artmasıyla birlikte çalışma alanlarındaki olası karmaşayı engellemeye yönelik oldu. Aynı site üzerinde 1’den fazla kişiyle çalışmanıza olanak sunan Webflow, herkesin eş zamanlı ve rahatça çalışabileceği bir ortam sunacağını belirtti. Artık takımdaki kişiler diğer çalışmaların bitmesini beklemeden kendi görevlerini sorunsuz bir şekilde tamamlayabilecekler. Örneğin; bir site üzerinde bir veya birden fazla tasarımcı çalıştığı sırada bir içerik editörünün başka bir çalışmayı yayınlaması, tasarım tarafındaki henüz bitmemiş çalışmaların yayına alınmasına sebep oluyordu. Ancak, getirilen iyileştirmeler ile beraber bu sorun çözüme kavuştu.

• Yeni faturalandırma ve yayınlama izinleri

Webflow’un sunduğu diğer bir yenilik ise rol atamaları oldu. Webflow’daki iş ortamında kimlerin hangi alanlarda etkin ve ne yapmaya yetkisinin olabileceğini çeşitli roller atayarak belirleyebileceğimizi duyurdu. Bu yenilik ile, her grubu kendi sorumlu olduğu alanda etkin kılarak, çeşitli karışıklıkların çıkmasına engel olunabilecek. Örneğin; içerik tasarımından sorumlu bir kişi Webflow üzerinden ödeme işlemlerini izin verilmediği sürece yönetemeyecek.

2022 yılında gelecek bu yenilikler ve daha önceden Webflow tarafından duyurulmuş ekip çalışmasına yönelik yeniliklere buradan daha detaylı ulaşabilirsiniz.

Tasarım Sayfasına Eklenen Yeni Kontroller

Webflow ekibinin tasarım üzerine yaptığı çeşitli iyileştirmeler de bu etkinlikte sunuldu. Bu yenilikler ile sistem üzerinde tasarım yapılmasını daha kolaylaştıran Webflow, aynı zamanda sitenizin kullanıcı deneyimini arttırmaya da odaklanmış.

Yeni Blending (Karıştırma) Modu


Tasarım alanında yaptıkları önemli değişikliklerden biri yeni blending mod özelliği oldu. Blending mod özelliği eskiden olmasına rağmen, kod bilmeden bu özellik kullanılamıyordu. Ayrıca, herhangi bir ön izleme olmadığı için yazdığınız blending kodunu ancak içeriğinizi yayınladıktan sonra görebiliyordunuz. Yeni gelen özellikte blending seçeneği için artık kod kullanmanıza gerek kalmayacak, Webflow tarafından sunulan blending modları sayesinde dilediğiniz tasarımı uygulayabileceksiniz. Ayrıca, bu yeni blending özelliğinde, tasarımlarınızı uyguladığınız an görebilecek ve yayınlamaya gerek kalmadan tasarım kararlarınızı verebileceksiniz.


Bu yeni blending özelliği için 2022’ye kadar beklemenize gerek yok şimdiden denemeye başlayabilirsiniz. Daha ayrıntılı detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

Yeni Backdrop Filtreleri

Webflow tarafından duyurulan diğer bir tasarım özelliği de Backdrop filters (arkaplan filtreleri) oldu. Daha önceden tasarım sayfasında bulunan ancak kullanabilmek için kod yazılması gereken bu filtreler, artık tasarımcılar tarafından daha rahat kullanılabilecek bir hale getirildi. Ayrıca, daha önceden ön izlemeye (preview) seçeneğine sahip olmayan bu özellik, geliştirilmesi ile beraber ön izleme özelliğine de sahip oldu, böylece site üzerinde yapılan tasarımları anında geri bildirimle görerek, yayınlanmadan önce tasarımlarınızın arkaplanlarına (backdrop) müdahale edebileceksiniz.

Audit Panele Gelen Yeni Geliştirmeler

Tasarım kısmında duyurulan en son yenilik ise Audit panele getirilen yeni eklentiler oldu. Sitenizin tasarım ve geliştirme aşamalarında sıklıkla unutulan SEO ayarlarını sizlere hatırlatacak, SEO açısından girdiğiniz eksik bilgilerde sizleri uyaracak geliştirmeler eklendi. Bu eklentiler;

• Tasarımınız sırasında olası erişilebilirlik problemlerini algılayan ürün içi yönlendirme

Yeni geliştirmeler için renkli panel ikonu

• Publish dropdown panelinde görünecek uyarılar

• Denetim uyarılarını sessize alma seçeneği

• Çoklu görüntüler için alt text alanı

Webflow’a yeni eklenen audit panel geliştirmeleri ile alakalı daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, Webflow sitesinde yayınlanan detaylı kaynak metne buradan ulaşabilirsiniz.

Daha Hızlı ve Canlı Veri Akışı


Webflow’un bizlere son duyurduğu yenilik ise CMS performansı üzerine yaptıkları geliştirmeler sonucunda yenilenen ve hızlanan sistemleri ile alakalı oldu. Kod kullanmadan yapılan tasarımların yapım aşamasında değil aynı zamanda kullanım aşamasındayken de sistemi yavaşlaştıklarını söyleyen Webflow, yaptıkları çalışmalar ile bu yavaşlamaları büyük bir derecede azaltacağını duyurdu.


Bu değişiklik ile tasarımların öncesine göre 15 kat daha hızlı bir şekilde siteye uygulanabileceğini söylerken, kullanılan tarayıcı hafızasının ise 6 kat daha az olacağını belirtiyorlar. En ilginci ise bu düzeltmeler sayesinde yük aşamasının 86 kat daha az bant genişliği kullanacak olması.

17-18 Kasım'da gerçekleştirilen, Webflow hakkında birçok yeni özelliğin duyurulduğu bu etkinliği Userspots ekibi olarak avantajları ile birlikte sizler için değerlendirdik. Bu değişiklikler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, Webflow sitesinden NCC’21 duyuruları yazısına ulaşabilirsiniz. Kod yazmadan bir web sitesine sahip olmak ya da mevcut sitenizin no-code tasarım ile geliştirilmesini isterseniz Webflow servisimizi inceleyebilirsiniz. Servisimize tüm bu yenlikleri de eklemeyi unutmadık. :)

Webflow NCC'21 Etkinliği
Webflow No-Code Conf'21 Etkinliğinde Duyurulan Yenilikler

Hazırlayan;

Userspots Ekibi

Oluşturulma Tarihi
11/2021
Güncellenme Tarihi
11/2021
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.