2.7 Milyar Dolarlık Soru Nedir?

2.7 Milyar Dolarlık Soru Nedir?

“Bu yorum size yararlı oldu mu?” Amazon’un kullanıcılarına sorduktan sonra her yıl 2,7 Milyar Dolar kazanmasına yardımcı olan soru. Geçmiş dönemlerde Amazon.com’da ürünlere yapılan yorumlar kronolojik bir sıra ile sunuluyordu, bu listeleme şekli yeni yazılan yorumların eskilerinden daha yararlı olduğu varsayımından yola çıkıyordu. Yapılan yorumların istenmeyen veya tekrar içerik olduğuna karar veren ekip için ağır bir iş yükü getiriyordu. Aynı zamanda Amazon’un pazarın sesine güven felsefesi ile de çelişiyordu. Bunun yerine amazon yapılan yorumların altına bu soruyu ekleyerek müşterilerinin yorumların sıralanmasında söz sahibi olmasını sağladı.

2.7 milyar dolarlık soru (The 2,7 billion dollar question), daha bilinen haliyle “Bu yorum size yardımcı oldu mu?” sorusu, Amazon’un kullanıcılarına sorduktan sonraki her yılda 2,7 Milyar Dolar kazanmasına yardımcı olan sorudur.

Geçmiş dönemlerde amazon.com’da ürünlere yapılan yorumlar kronolojik bir sıralama ile müşterilere sunuluyordu. Bu listeleme şekli, yeni yazılan yorumların eskilerinden daha yararlı olduğu varsayımından yola çıkıyordu. Ancak Amazon’un, en faydalı kullanıcı yorumlarının en üst sırada listelenmesini sağlayacak bir yönteme ihtiyacı vardı. Tekrar ve konu dışı yorumları ortadan kaldırmak üzere çalışan bir ekip olsa da tüm yorumların puanlanıp en iyisinin seçilmesi uzun bir süreç ve iş yükü gerektiriyordu. Bu durum aynı zamanda Amazon’un pazarın sesine güven felsefesi ile de çelişiyordu.

Bunun yerine Amazon, yapılan yorumların altına “Bu yorum size yardımcı oldu mu?” sorusunu ekleyerek müşterilerin, yorumların sıralanmasında söz sahibi olmasını sağladı.

2.7 Milyar Dolarlık Soru Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.