İçerik Envanteri Nedir?

İçerik Envanteri Nedir?

Web sitenizi oluşturan tüm içeriklerin listesidir. Envanter genel olarak yazı, resim, döküman ve uygulama gibi içeriklerden oluşur. Envanterinizi değerlendirerek sınıflandırmak, bir içeriğin sitedeki yerinin doğruluğunun ve güncelliğinin takibini kolaylaştırılır.

İçerik envanteri (Content Inventory), bir web sitesini oluşturan tüm içeriklerin listesidir.

Envanter genel olarak web sitesine ait yazı, resim, doküman ve uygulama gibi içeriklerden oluşur. İçerik envanteri hazırlarken başta Excel veya Google E-tablolar olmak üzere pek çok farklı araç kullanılabilir. Hazırlanan içerik envanteri, dahil edilen içeriklere ait url, başlık, görsel, tarih, konu ve bağlantılı olduğu sayfa gibi bilgileri içerebilir. İhtiyaca göre daha detaylı bilgiler de dahil edilebilir.

Envanter sayesinde web sitelerinin sahip oldukları içeriklere kolaylıkla ulaşabilir. Böylece bir içeriğin sitedeki yerinin doğruluğunun ve güncelliğinin takibi kolaylaşır. Ayrıca web sitesinin taşınması ya da yeniden düzenlenmesi söz konusu olduğunda başvurulacak ilk kaynaklardan biri de yine içerik envanteri olacaktır.

Diğer taraftan web sitelerinin iyi ve detaylı bir envantere sahip olması, içerik pazarlaması noktasında oldukça faydalı olacaktır. İçerik envanteri, içerikleri analiz etmek ve doğru stratejiler oluşturmak için de kullanılabilir. Bu noktada hazırlanan içerik envanterine sayfa görüntüleme, ziyaretçi sayısı gibi metrikler de dahil edilerek envanter çeşitli analiz sayfaları ile entegre edilebilir.

İçerik Envanteri Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.