Kontrast Nedir?

Kontrast Nedir?

Renklerin birbirine olan zıtlığı olarak tanımlanan kontrast, renklerin ya da lekeler arasındaki ton farkına denir. Aynı zamanda birbirini tamamlayan renkler için de geçerlidir. Bir rengin kontrastı her zaman bir ara renktir. Monocrome yapılarda ise kontrast aralığı genişledikçe iki uç arasındaki gri tonlar daha rahat görülür. Kontrastı düşük görseller daha yumuşak yapıya sahipken, kontrastın artırılması daha belirgin ve keskin alanlar ortaya çıkartır.

Kontrast (contrast), renklerin veya biçimlerin birbirine olan zıtlığına denir. 

Renklerin ya da lekelerin, en parlak bölümü ile en karanlık bölümü arasındaki ton farkıdır.

Konrast kavramı aynı zamanda birbirini tamamlayan renkler için de kullanılır. Bir rengin kontrastı, her zaman bir başka bir ara renktir. 

Monocrome yapılarda ise kontrast aralığı genişledikçe iki uç arasındaki gri tonlar daha rahat görülür. Kontrastı düşük görseller daha yumuşak yapıya sahipken, kontrastın artırılması daha belirgin ve keskin alanlar ortaya çıkartır.

Kontrast Nedir?
Sonraki İçerik
Önceki İçerik

İlgili Diğer İçeriklerimiz

Userspots olarak insanların sevdikleri ve önem verdikleri bir konuda kariyerlerini geliştirirken onlara bilgilerimizi ve tecrübelerimizi aktararak yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yakın Tarihte Gerçekleşecek Eğitimlerimiz

Tüm Eğitimlerimizi İnceleyin
Userspots Bülten
Her ay tasarım ve teknoloji üzerine yeni stiller, dijital ürünler, projeleriniz için kaynaklar, tasarım ilhamları ve daha fazlasına sahip bülten.
2300’den fazla kişinin kayıtlı olduğu kulübümüze katıl !
Başvuru için teşekkürler. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.
Lütfen eksik bilgileri tamamlayıp, tekrar deneyin.